Özkan Türkan

2019 Yılı Mini Golfte İlklere Sahne Oldu

İsveç’in Kungalv kentinde 14-16 Haziran 2019 tarihleri arası 5. Dünya Adventure Master’s Şampiyonası yapılmıştı. Turnuvaya bir hafta önce gelerek sahada antrenman yapan Alman takımı, disiplinli çalışmanın ödülünü almış ve genel klasmanda İsveç Takımı ardından ikinci olarak şampiyonayı tamamlamıştı.

2011-2012 yılarına kadar Dünya Mini Golf Federasyonu yöneticileri,  özellikle Orta Avrupa ülkelerinin hâkimiyeti ve yönetimi altında olduğundan,  Adventure Golf sahaları adına, yoğun istek ve baskılar, bazı adaletsizlikleri yeni yeni ortadan kaldırdı.

Örneğin ilk defa bu şampiyonada Amerikalı takımlar 4. , 7. ve 12.’liği katıldıkları 3 takımla elde ettiler. Bayanlar klasmanında Amerikalı oyuncu Robin Ventura birinci oldu. Erkek Senior kategorisinde yine Amerikalı Gary Hester 3. oldu. Şimdiye kadar Avrupa’da 3-4 ülke dışında turnuva kazanan olmamıştı.

Dünya Mini Golf Federasyonu 2012 yılında adventure sahaların olimpiyat sporu olma yolunda attığı adımlara destek olmuş ve sonrası adventure sahaların olimpiyatlar için uygun olduğu beklentisiyle çabalarını artırmıştı. Son 4 şampiyona “ Adventure Golf Masters” adıyla yapıldı.

Bu yılki Avrupa Gençler Mini Golf Şampiyonası Litvanya’daki Liepaja Olimpiyat Merkezi’nde, 7-10 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. İsveçli Jennifer Göransson adlı bir genç kadın yarışmada bireysel, takım, matchplay ve karışık çiftler olmak üzere dört altın madalya kazanarak –daha önce hiç görülmemiş- bir başarıya imza attı.

Gene 2019’da Dünya Mini Golf Şampiyonası ilk defa Avrupa Kıtası dışında yapıldı. Dünya Mini Golf Şampiyonası’na Çin ev sahipliği yaptı. Çin’in Zhouzhuang kentinde 23-27 Ekim 2019 tarihleri arasında ev sahipliği yapan Çin Mini Golf Federasyonu bu yıl kuruldu ve 4 ayrı kategoride 18 çukurlu saha yaptı. 25 ülkeden 128 erkek 48 kadın sporcu katılım gösterdi.

GANA’dan yine bir ilk…

Gana Mini Golf Federasyonu, Gana Tekerlekli Sandalye Mini Golf Birliği’nin (GAWMA) kuruluşunu açıkladı. Yeni kurulan dernek, tekerlekli sandalyeli insanlar için topluma dahil olmayı teşvik etmenin yanı sıra ülkedeki yetenekleri belirlemeyi, eğitmeyi ve geliştirmeyi amaçladı. Derneğin başarılı bir şekilde başlatılmasının ardından, Accra, Ridge’deki Caesars Court’ta gerçekleşen ilk iki maçla Tekerlekli Sandalye Mini Golf Ligi kurulmuş oldu. 6 dernek ve kulüp katılımı sağlandı.

İlk Tekerlekli Sandalye Mini Golf Ligi Accra’da hayata geçirildi. Şimdi Afrika kıtası ligi başlatılacak. Hükümet ve parlamentoya, uluslararası spor etkinliklerinde millet için daha fazla madalya kazanabilecekleri için engelli bireyleri spor yapmaya teşvik edecek bir yasa çıkarması çağrısında bulunuldu.

2021’deki ilk yazımda da 2020’ye dair paylaşacağımız ilklerin içinde ülkemizdeki oluşumları da göstermeyi diliyor ve umut ediyoruz. Herkese mutlu, sağlıklı, huzur ve başarı dolu bir yıl diliyorum.

Tags: