Herkese merhabalar;

Yazdan kalan en keyifli aydır Eylül… Yazın en sıcak günlerini geride bırakıp keyifli sonbahar serinliklerini beklerken, size golf sahalarındaki en büyük yardımcılarımızın birinden bahsetmek istiyorum. 2XX mt’lik ve daha uzun çukurların flight’ında sıranızı beklerken sizi çantanızda 4 seçenek beklediğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Gerçi her golf oyuncusu için bu görecelidir. Uyku, sıcaklık, nem, yorgunluk, antrenmansızlık ve sakatlıklar bu seçimleri belirlemenizde başlıca etmenler olsa da asıl etmen kullanabiliyor olmanızdır. Burada bir evvelki yazımızda özelliklerine derinlemesine girdiğim “Driver“ club’ımızı eleyerek diğer önemli üç seçeneklerimize geliyorum.

Bunlar tarihsel olarak Wood club’lar olarak başlayan ancak zaman ve golf bilimi ile genetiği oynanarak özelleştirilen Hybrid – Rescue sopalarımız ile 1-2-3-4 iron ve günümüzde son tasarımlarla Hybrid ve Iron arasında genetiği değişen farklı Iron serileri üreticiler tarafından çıkarılmıştır. Son bahsettiğim türe en büyük örnek TM‘nin GAPR serisidir.

Formda olduğumu düşündüğüm bu dönemde uzun çukurlu sahaların bazı fairway’lerinin farklı uzunlukta kesilmiş çimlerle zorlaştırıldığını acı ile tecrübe ettikten sonra, 7-1X cm uzunluktaki çimler ile Fairway’lerde bile çalışabilecek club’lerin arayışına girdim. Deneyimim bana 7cm> uzunluktaki çimlerle zorlaştırılmış fariway’lerde woodların işimi her zaman görmediğini gösterdi. Bu noktada ikinci bir seçenek “Hybrid“ club olabilir diye düşündüm. Ertesi gün hemen çalışmalara ve araştırmalara başladım. Setimi minimum 5 iron ile sorunsuz hedefi bulmayı odaklayarak düzenlediğim için evden 4 iron‘ımı da getirerek denemelere başladım. Düşündüğüm gibi ilk sepetin yarısına gelmeden başarılı atışlar yapmayı başardım. Bu beni 2-3 iron’larla da aynı sonucu alarak iyi mesafeler yakalayabilir miyim noktasına getirdiğinden; bir TM GAPR serisi 3 ve şehir dışından da siparişle bir 2 iron bularak denemelere başladım.

Şunu dürüstçe ifade etmek gerekir ki; bu club’lar ile sorunsuz oynamak için swing’inizin çok net şekilde oturmuş olması gerekmektedir çünkü kafalar Wood ya da Hybrid’ler kadar büyük olmadığından ve shaft’lar alıştığınız iron uzunluğundan uzun olduğundan sizi oldukça zorlayabilir. TM GAPR-3 istediğimi vermese de 4 iron sonuçlarım oldukça tatmin ediciydi. 36 handikaptan 20’li handikaplara düşerken sahada yapılmaması gereken taktik hatalar vardır. Bizim en çok karşılaştığımız fairway’in kenarlarındaki uzun otlu bölgelere düşürdüğümüz toplarımız ya da topumuz uzun fairway çimlerinin içinde kaldığında, wood club’ınız ile güç kullanarak mesafe almaya çalışmaktır. Bunun her zaman istenilen sonucu vermediğini de zamanında tecrübe etmiş biri olarak, Hybrid veya genetiği ile oynanmış Hybrid-Iron serileri ve 2-3-4-5 ironlar bize istediğimiz mesafeleri sağlayacağını söylemeliyim. Tam da şu noktada; çantamıza koyacaklarımızı seçerken, oynayacağınız sahayı tanımanın ne kadar yararlı olduğu ile sahibi olduğunuz Iron set, Driver, Wood, Hybrid, Hybrid-Iron’ların neler olduğunu ve alırken ya da seçerken kullanılabilirliğinin oldukça önemli olduğunu anımsatmalıyım. Burada bahsettiğim konu sahadan sahaya seçimlerinizi değiştirebilecek kadar doğru club’lara sahip olmanızdır. Amacım; siz kıymetli oyuncuların ve golfe gönül vererek başlamak için ilk adımını atanların sahada minimum risk ile maksimum performans ve keyif almalarını sağlamak. Bir nebze de olsa golf ekipmanlarının teknik bilgisi noktasında yardımcı olabilmek ve bilgiyi paylaşmaktır.

Bu noktada club seçimlerinde bir önemli nokta da teknoloji ile gelen özelleştirilmiş yüzey, yüzey açıları ve değiştirilebilir açı adaptörleri ile gelen kafalar. Wood ve Hybrid’ler ve genetik seriler çoğunlukla artık değiştirilebilir açıya imkan veren adaptörler takılmış shaft’lar ile gelmekte. Bu da bize farklı sahalarda farklı oyun seçenekleri ve taktik oynama gücü sağlıyor. Buna mensubu olduğum Bodrum Golf Kulübü de dahildir. Flight’ların bazılarında birinci ya da ikinci atışlarda karşınıza bir ağaç gurubu ya da uzun sazlıklar, yüksek çimli fairway’ler çıkartabilir. Tam da bu noktada ihtiyaç duyduğunuz şey; farklı yüzey ve açılarda size 1XX-2XX mt taşıyacak doğru club’tır. Sırf bu konuda her marka olmasa da bazı markalar ürün gamlarına özelleştirilmiş 1-2-3 iron seri ya da modelleri eklemişlerdir. Bazen driver yerine daha taktiksel ve minimum risk alarak oyunda kalmak istediğimizde de genelde bu club’lara başvururuz. 1-2 numaralı iron’lar çoğunuza biraz abartılı da gelse, 3-4 numaralı ironlar setimizde olmalı. Sonuç olarak, iron setimizi seçerken sadece marka, açılar, kullanıcı dostu ve affedici olan kafalar gibi özelliklerin dışında, 3-4 numaralı iron’ların da muhakkak içinde olduğu setleri seçmeniz önemlidir. Çoğu golf oyuncusu Wood, Hybrid-Rescue ile istikrarsız vuruşlar yapmaktan şikâyet eder. Bu durum ile sahada sık sık karşılaşırız. Asıl olansa; bu club’ların da iron club’lerimiz kadar önem taşıdığıdır. Bu sopaların değerini anlamalı ve onlara da antrenmanlarımızda gereken önemi vermeliyiz. Antrenmanlarda genelde Iron, Wedge, Driver gibi club’lara ağırlık verilir. Halbuki 18 çukurlu sahaların hemen hepsinde en az 14 adet 2XX mt mesafe üstü delik mevcut ve 2.3. atışlar için (3-4-5 numaralı iron’larımız ile 3-4-5 numaralı ve değişken açılı (Wood – Hybrid (Rescue) – genetiği değiştirilmiş clublarımıza ihtiyacımız büyük. Ancak bu gerçeği her nedense hep göz ardı ederiz. Kimi oyuncular kısa oyun için wedge‘lerine ve Putter’ları ile çalışmaya ağırlık verirken, kimi oyuncular green’e 15Xmt altındaki çukurlarda tek atışla girmek için 6-7-8-9-P gibi club’ları ile çalışmaya ağırlık verirler. Asıl olan hemen tüm bu club sınıflarının oyunumuza eş değerde katkı sağladığıdır.
Birinde ya da birkaçında iyi olmak size 14-15 çukur avantaj sağlasa da eksikliğini hissettiğiniz mesafelerdeki atışlarınız için çukuru skor kartında çizmek ya da daha düşük metraj sağlayan güvendiğiniz club’lar ile çift atış yaparak puan kaybetmektense ki biz buna ticari oynamak da diyoruz; işi range’de bu club’lerle çalışmaya da eşit ağırlık vererek sağlamak mümkün.

Wood-Hybrid ve 3-4-5 iron ile ilgili bir diğer konu da ebetteki isabet ve grupman yani 5 wood ile yapılan 150 – 160mt’lik bir atıştaki hedef bölgesindeki dağılım durumunuz. Swing hızı ve kaliteniz ne olursa olsun, doğru alınmış bir yön (Line) ve divot ile örneğin; 10 m² içindeki atış dağılımınız önemlidir. Hemen her club’ınızda olduğu gibi Wood-Hybrid (Rescue) Genetik club’lar ve 3-4-5 iron club’larınız ile de atış menzilinizdeki grupmanımızı bilmek bize en büyük artıyı sağlayacaktır. Gördüğünü gibi turnuvalarda başarı grafiğinizi yükseltmenin yolu bu bilgileri bilmek ve değerlendirip sahada uygulayabilmekten geçiyor. Çantanızdaki tüm club’larınızın orada olmasının bir nedeni var; hepsi de size hizmet edip topunuzu daha ileri bir noktaya taşımak için orada bulunuyor. Ancak çantamızın içini doldururken seçimleri doğru yapmak size kalıyor. Her bir club sınıfının işlev ve çalışma şekli farklı da olsa seçimi yaparken neyi nerede ve neden kullandığımızı bilmek işin özünü oluşturuyor. Tam da bu noktada 3-5 numaralı ve 12-23 derece aralığındaki wood’ların dışında 5 numaralı Hybrid-Rescue’nun da setimize dahil edilmesi oldukça mantıklı bir seçim olur. Birçok oyuncu çantasını şekillendirirken 3-wood ve 5-Hybrid-Rescue almayı daha makul ve tutarlı bir seçim olarak kabul ederler. Böylece 3-P ya da 3-10, 3-A gibi bir iron set ile 3 wood, 5 hybrid ve 50-60 dereceye kadar seçilmiş wedge club’ler ve doğru putter ile şekillenen çantanız sizi kupalara taşıyacaktır. Umarım gözünüzde büyüyen uzun fairway’ler ve zor çukurları aşmanız noktasında bir fikir verebilmişimdir.

Bir sonraki yazımda sizlere Wedge club’lar ve kullanımı, seçimi konusuna oyunun en önemli 3’lü bileşkesi kabul ettiğim (atış isabeti, cary distance, atış yörüngesi) hakkında ayrıntılı paylaşımlarıma devam edeceğim.

Başarı ve keyif dolu turnuvalar dilerim.

Tags: