Merhaba Sevgili Okurlar;

Bu ilk köşe yazımda sizinle golfün içine hızlı bir giriş yapacağız. Golf sporcusu olmanın artı ve eksi yönlerini inceleyecek, ülkemizdeki yeri ve yükselişini ele alacak ve son olarak sizlerle ilk golf setimizi seçeceğiz. Bu seti seçerken golf ekipmanlarının tüm özelliklerini de birlikte keşfedeceğiz. Keşfettikçe sizin de göreceğiniz gibi golf sporcusu olmak ile golfçü olmak arasındaki çizgiyi ve kendi hedeflerimizi belirleyeceğiz. Antrenmanlarda yapmamız ve yapmamamız gerekenleri irdelerken, iyi bir golf oyuncusu olma yolunda yapmamız gereken pasif jimnastik, fitness, pilates, yoga gibi sporlardan yararlanacak, vücudumuzu esnek ve güçlü kılarken aynı zamanda zihinsel olarak turnuvalara hazırlanırken yapmanız gerekenlere değineceğim. Golf tabirlerini öğrenirken, golf etiketi ile yazılı ve yazılı olmayan kurallara da değinmeyi ihmal etmeyeceğim. Bunlar sizin hem başarılı hem de sevilen ve saygı gören bir golf sporcusu olmanızın anahtarlarıdır. Golf ile tanıştığımızı ve ilk derslerimizi de almaya başladığımızı farz ediyorum. Sıra geldi kendi golf setimize sahip olmaya… Bu noktada sizi durdurmam gerekiyor. Size eğitim veren hocanız elbette yılların tecrübesi ile size Kulüp veya tesisin ProShop’undan ya da dışarıdan yine size uyduğunu düşündüğü bir marka ve model önerecektir; tabi ki bu da bir seçenektir. Ancak çoğu golfçü için bu seçenek makul gözükse de ben makul olmadığını düşünenlerdenim. Hepinizin bildiği gibi 5.5 dereceden 11.5 dereceye kadar muhtelif Driver kafalı sopalar mevcut. Ancak genel kullanım 9 – 10.5 derece aralığındaki 460 Driver’ların seçimi yönünde. Elbette 199X yıllar itibari ile Titanyum malzemeye geçilmesi ve driver tasarımlarının aerodinamik yasalarından yararlanılmaya başlanması mesafenin de 3XX m menzilinin çok daha üstüne çıkmasını sağladı ama hala asri unsurlar değişmedi.
Bunlar sırası ile Swing ve Club Speed’dir. Aerodnamik yasalarından yararlanan tasarım ekipleri farklı kullanıcı isteklerini de öngörerek Driver’ın ağırlık merkezini göreceli değiştiren ek ağırlık sistemlerinden tutun da atıcının swing hatalarından kaynaklanan ve (Drow ya da Fade) adıyla anılan hataları tolere etme adına yine ek ağırlıklar ile göreceli ağırlık merkezini bu kez de yanal olarak kaydırarak düzeltmeler yapmışlardır.

Ancak unutulmaması gereken bu tarz düzeltmelerin aslında geçici çözümler olduğu ve atıcıyı düzeltmektense günü kurtardığıdır. Swing hatalarını düzletmek için muhakkak profesyonel yardım ve destek alınması gerektiği unutulmamalıdır. Ancak üreticiler standart kullanıcıları da unutmamış, tüm bu opsiyonların olmadığı klasik modeller de üretmişlerdir. Günümüzde Mini Driver diye tabir ettiğimiz 430 model Driver kafaları da sıkça kullanılmaktadır. Driver seçimi nasıl yapılmalı? Elbette Driver seçimi önemli. Çünkü 260++ olan tüm çukurlarda ortalama 210-300 metrelik fairwayler mevcut. Doğal ve doğal olmayan engellerle zorlaştırılmış olsa da iyi bir hesaplamadan sonra yapılacak doğru bir Driver atışı size birdie bile getirebilir. Bu noktada iş sizin Swing’inizi tam, orta ya da kısa yapıp yapmadığınız ile top için planladığınız uçuş yörüngesine kadar değişebilir. Bu noktada elbette Driver kafanızdan minimum Back Spin değeri, minimum sapma ve maksimum Cary Distance (taşıma) isteyeceksiniz. Markaların sırf bu istekler için özelleştirilmiş farklı serileri olduğunu göreceksiniz. Bir de bunun Saft (sopa) tarafı var, Saft için belirlenen uzunluk, Torque (frekans) değerleri ile yüksek, orta yada düşük atış becerisi gibi özellikleri de taşıyor. Yani Driver atışında başarılı olmanın sırrı birazda Golf bilimini takip etmek ve kendi aerodinamik ve fiziksel değerlerinin rakamlara dökülmüş halini bilmekten geçiyor.

Haydi seçim yapalım; bunun için golf bilimine bir giriş yapmamız gerekiyor.

Önce kendimizden başlayalım; kendime ait bir simülatör raporunu örnek verebilirim.

Bu benim haziran ayı başındaki bir Driver antrenmanı simülatör çıktım. Sizin de gördüğünüz gibi belki size yabancı birçok değer içeriyor. Öncelikle Driver’ım 9 derece ve Shaft’ım 46” boyunda.

Peki neleri bilmemiz gerekiyor;

Bizim için belirleyici değerler Club Speed, Ball Speed, Back Spin, Cary Distance ve Total Distance. Smash Factor’den ise Swing kalitesi ve topla buluşma olarak bahsedebiliriz.

Club Speed:Öncelikle Club Speed’imizi muhakkak bilmeliyiz. Club Speed bizim fiziksel olarak Swing hareketine ne kadar adaptasyon gösterdiğimizi ve omurga, eklem, kas gruplarımızın ne kadar kaliteli çalıştığını gösterir. Sorunsuz olarak vücudu döndürebilen ve yön veren eklem, kas ve omurganın performansı sizin Club Speed değerinizi etkileyen bileşenlerdir. Bu değerleri arttırmak için Yoga, Plates, Body Building, Cross Traning’in de içinde olduğu farklı spor dallarından faydalanmak mümkün. Amaç; sorunsuz çalışan bir omurga yapısı ile bunu destekleyen esnek ama güçlü bir kas sistemini oturtmaktır.

Ball Speed: Bu noktada atış için kullandığınız topun markası, kalitesi, içeriği ve nominal uçuş değerlerini bilmek faydalı olabilir. Kullanılmış, kirli, ıslak ya da çamura bulanmış, üstünde sıyrıklar olan bir top elbette ki topunuzun uçuş değerlerini fiziksel olarak etkileyecek faktörlerdir. Şunu unutmayın; golf sporunda cm’ler bile kazançtır.

Cary Distance: Bu değer topunuzun yere düştüğü noktadan itibaren yerde sürüklenerek ve sıçrayarak yapabildiği maksimum mesafedir. Bu değer burada gördüğünüz diğer tüm bileşenlerden pozitif olarak etkilenmektedir.

Total Distance: Adından da anlaşılacağı gibi bu topun alabileceği maksimum mesafeyi gösterir. Bu değer topun düştüğü nokta ile atış noktası mesafesine Cary Distance (Taşınma mesafesi )’nin eklenmesi ile elde edilir. Bizim istediğimiz de bu mesafenin mümkün olduğunca artmasıdır.

Back Spin: Bu değer topumuzun uçuş esnasında yaptığı dakika bazında maksimum dönüş sayısını ifade eder. Driver için sayı ne kadar düşük ise o kadar istikrarlı ve uzun bir atış anlamını taşır. Back Spin özelliğini bize sağlayan; büyük oranda Swing kalitemiz, hızımız ve Driver kafasının teknik özellikleridir. Sırf bu neden ile markaların Driver serilerinde Low Spin özelliği öne çıkarılmış modelleri mevcuttur. Driver kafası seçerken yapmamız gereken tüm bu verilerimizi bilmek ve kendi oyun ve Driver kullanma şeklimize uygun açı ve özelliklerde Driver kafası seçmektir. Bunu yaparken mümkün olduğunca o yılın marka ve modellerinin özelliklerini iyi incelemeli, ilgili marka ve modellerin hepsinin farklı kişilerce yapılmış tanıtım videolarını izlemeli. Bunlardaki simülatör verilerini iyi analiz edip, yukarıda az da olsa bilgi verdiğim değerleri karşılaştırarak kendiniz için en uygun ürünü seçmelisiniz. Bir amatör için bile gerçekten fark yarattığını gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Shaft ( Sopa ): Gelelim Driver’daki ikinci bileşenimize. Bu da en az Driver kafası kadar önem arz eden Shaft seçimidir. Size öncelikle Shaft seçimi için bilmemiz gereken Golf bilimi bileşenlerini paylaşacağım. Bunlar sırası ile Flex (Esneklik), Ağırlık, Torque (Frekans), Launch Angle (Uçuş yörüngesi) ve Club Speed olarak değerlendirebiliriz. Aşağıdaki resim sadece örnek amaçlıdır.

 Flex(Setlik):Sopa seçimindeki ilk değerimiz Flex. Bu standartlarda Regular, Stiff, X-Stiff ve daha fazla setlik isteyenler için özel seriler diye şekillenir. Bayanlar içinse L-Stiff (Lady Stiff) mevcuttur. Sopamızı seçmeye Flex değeri ile başlamalıyız çünkü sertlik ilk ayırt edici özelliğimiz ve bunu belirleyen faktör direk olarak Club Speed’imizdir. O yüzden golf seti seçiminde nokta atış yapabilmek için önceden simülatöre girip 7 Iron , 5 Wood, Driver ile atışlar yapıp bu sopa türleri ile olan ve yukarıda örneğini verdiğim golf bilimine dair değerleri net olarak bilmemiz gerekiyor. Yoksa tavsiye ile alacağınız ilk set sizi mutlu etmeyebilir.

Torque (Frekans): Bu önceden test edilmiş Flex değerine uygun Club Speed ile eşleşen bir atışta sopanın yaptığı salınım hareketinin değeridir. Sertlik arttıkça -daha hızlı bir vuruşu- Club Speed’i tolere edecek sertlikteki sopanın Swing anındaki salınım değeridir. Sertlik artıkça aynı ölçüde salınım frekansının düştüğü izlenir. Bu nedenle Club Speed’e uygun Sertlik seçilmesi çok önemlidir. Ne fazlası nede azı işimize yarar.

Weight (Ağırlık): Bu fabrikasyon olarak belirli bir inç uzunluğundaki sopa için fabrikanın belirlediği net ağırlıktır. Bu ağırlığı etkileyen faktörler; sopa oluşturulurken içeriğindeki malzemeler, alışım, carbon ve birleştirici kimyasalların toplam ağırlığıdır. Geçmiş yıllarda 110-120 gibi değerler önerilirken, gelişen Golf bilimi ile Driver için bu değerlerin 5X-6X gr aralığında daha tutarlı sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır.

Launch Angle: Uçuş açısı ya da yörüngesi diye tabir edeceğimiz bu değer bize topun uçuş sırasında çizdiği yörüngeyi anlatır. Oyuncu turnuvalara katıldığı lokasyonları göz önüne alarak farklı yüksekliklerde uçuşa imkan veren shaft seçeneklerinden birini seçebilir. Bu genel olarak oyuncunun maksimum Driver menzili ve bu menzil içindeki doğan ve doğal olmayan engellerin mesafeleri ile doğrudan orantılı olabileceği gibi, daha düşük handikaplı oyuncular daha düşük uçuş yörüngesine imkan veren shaft’ları seçebilir. Ancak unutulmaması gereken şey; size sunulan bu 3 yörünge seçeneğinin Carry Distance (Topu taşıma mesafelerini)’de direk etkileyebileceği olmalıdır. Bu arada en çok oynadığınız sahadaki fairway’lere ait eğimleri düşünmeli ve maksimum performans ve sonuç için seçiminizi doğru yapmalısınız. Doğru bir Driver kafası ve Shaft seçimi için aşağıdaki tablodan faydalanabiliriz. Bu tabloda Club Speed’imize göre Driver kafasının olması gereken yaklaşık açısı ve Shaft sertlik değeri sıralanmıştır. Ancak yine de ülkemizde çok fazla deneme şansımızın olmadığını bilmeliyiz. Bu nedenle kendimize ait Driver, Wood-Hybrid ve Iron Simülatör optimize değerleri tespit edip bunlar üzerinden tüm marka ve modelleri hem Driver kafası hem de Shaft için incelemeli ve nokta atışı yapmak için seçenek sayısını minimuma düşürmeliyiz.

Grip (Sap):En son olarak genelde göz ardı edilen bir başka bileşenden de bahsetmeliyim. Bu da elbette Grip‘tir. Grip genelde önemsenmese de başarılı bir atışın ilk adımı olan doğru tutuşu ve tutuş kalitesini belirleyen faktördür. Grip seçim şansınız var ise bu seçimi yaparken sert ya da yumuşak dokulu bir eliniz olmasından tutun da, el yada bileğinizdeki tıbbi sorunlar için (Romatizma, Kireçlenme, Eklem ağrıları, Ödem) farklı sertlik ve dokulu grip seçenekleriniz olduğunu unutmayınız. Bu seçim size daha kaliteli bir tutuş ve kilitleme ile Swing bitiş noktasına kadar maksimum performans sağlayacak bir etkendir.

Bir sonraki yazımda sizinle Wood ve Hybrid seçimine dair bilgileri paylaşıyor olacağım.

Tags: