Röportajlar

“Anneler Günlük Değil Ömürlüktür” 

Annelik şüphesiz ki dünyanın en güzel, en tarifsiz duygularından biri. Her ne kadar hepimiz annelerimizi mutlu etmenin ve sevgimizi göstermenin bir günü olmadığı düşünsek de tüm dünyada kutlanan ve evrensel bir gün olan Anneler Günü geldiğinde hepimizin içini farklı bir heyecan sarar. Biz de bu yıl, bu heyecanımızı Klassis Golf Kulübü’nün Kadınlar Kaptanı Birsel Alp ve kızı Zeynep Alp ile paylaştık ve keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 Birsel Hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İstanbul’da doğdum ve işletme tahsili yaptım. Emekli bankacıyım. Senelerdir evliyim ve bir kızım, bir de oğlum var. Zamanımı boşa harcamayı sevmem. Sağlıklı yaşamaya çaba gösteririm. Sporu ve golfü hayatımın hep içinde tutmaya çalışırım. Aynı zamanda, çevremdekilere faydalı ve yardımlaşmaya açık olmak benim hayat felsefemdir. 1994 yılında Klassis Golf Country Club’da golfe başladığımdan beri ailecek golf oynuyoruz. İki senedir kulübün kadın kaptanlığını üstlendim ve son dönemde yönetim kurulunda görev aldım.

Golfün hayatınızdaki yeri ve son dönemlerde golfe bakış açınız nedir?

Golf, benim ve ailem için bir yaşam tarzıdır. Hem aktif olarak oynamam hem de aldığım görevler nedeniyle hemen hemen her gün golfün içindeyim diyebilirim. Türkiye’de insanlar sağlık için spor yapmanın gerekliliğini artık anladılar. Golf, doğada yapılması, sosyal olması, stres attırması nedeniyle doktorların tavsiye ettiği bir spor dalı. Refah seviyesi yükseldikçe ve Türkiye’nin dört bir yanında golf sahaları açıldıkça golfe olan ilginin zamanla katlanarak artacağını düşünüyorum. 

Klassis Golf Kulübü’nde kadınlar kaptanlığı görevine devam ediyorsunuz. Siz devraldıktan sonra neler değişti? Biraz bundan bahsedebilir misiniz?

Kaptan olarak kendime edindiğim birkaç görev var; kulübümüzdeki kadın oyuncu sayısını artırmak, yeni kadın oyunculara destek verip golfe geçişlerini kolaylaştırmak, kulüp içinde sosyalliği artırmak, diğer kulüplerin kadın kaptanlarıyla ortak turnuvalar düzenlemek. Örneğin; Ladies Go 4 Golf, kadın farkındalığı için yapılmış dört ayaklı bir turnuvadır. Ankara, Antalya, Bodrum ve İstanbul’da oynanıyor. Tüm kadın kaptan arkadaşlarım büyük heyecan ve özveri ile turnuvanın ses getirmesi için elinden geleni yapıyor.

Kızınız Zeynep Hanım, BMW Golf Cup International 2017’nin Dünya Finali’nde ülkemizi temsil etti ve üçüncü oldu. Siz neler hissettiniz Zeynep Hanım’ın bu başarısında?

Zeynep’in BMW Golf Cup’ı kazanması bizi çok gururlandırdı. Bu turnuva ailemiz için çok özeldir. Ben iki, eşim bir ve Zeynep ile Alp Ailesi olarak 4. kez bu turnuvayı kazanmış olduk ve Türkiye’yi yurtdışında temsil ettik. Bir aileden 4 kez gitmek ilk kez oluyor. Zeynep’in 3.‘lüğü de back nine’dan kaçırması da ayrı bir gururdu.

Tüm aile bireyleri golf oynuyor. Birlikte golf oynamak sizlere ne hissettiriyor?

Golf, doğada aileniz ile birlikte yapacağınız bir spordur. Ayrıca insan vücudundaki endorfin hormonunu tetikliyor ve insana sağlık, neşe ve enerji kazandırıyor. Sonuçta aile mutluluğuna katkıda bulunuyor. Biz eşimle birlikte golfe başladık. İlk zamanlar birlikte oynarken zorlanıyorduk ama zamanla alıştık ve iyi bir ekip oluşturduk; şu an çok keyif alıyoruz. Artık çok sayılı da olsa çocuklarla birlikte sahaya çıktığımızda da tadına doyum olmuyor. Ayrıca ailece birlikte oynamak, “Hafta sonu ne yapalım?” “Tatilde nereye gidelim?” sorunlarını temelden çözmüş oluyor.

Birbirinizin golfünü eleştirdiğiniz, sevdiğiniz yönleri var mı? 

Birbirimizin golfünü yapıcı bir şekilde eleştiririz ve birbirimizden öğrendikçe de oyunumuz sürekli gelişir. 

Anneler Günü’nün sizin için önemi nedir?

Dünyanın her yerinde kutlanan Anneler Günü evrenseldir. Aslında içinden sevgi geçen ve sürekliliği olan duyguların bir günle sınırlandırılmaması gerekir. Anneler Günü, her anne ve çocuk için ayrı bir anlamı vardır. Öyle güzel, saf bir duygu ve ilişkidir ki anne çocuk arasındaki, aslında her gün hatırlanması lazım. Benim için her gün çocuklarımın sesini duymak bile bana verebilecekleri en güzel hediyedir.

Anneler Günü için bir mesajınız var mı?

En azından bir günü bile annelere adamak, her ne kadar yetersiz de olsa onlara olan duygularımızı göstermemiz için şanstır. Ama unutmamalıyız ki anneler günlük değil, ömürlüktür.

Birsel Alp – Klassis Golf Kulübü Kadınlar Kaptanı

“Annemin ve Anneler Günü’nün Benim İçin Yeri Ayrı”

Zeynep Hanım sizi tanıyabilir miyiz?

28 yaşındayım, altı yaşımdan beri de golf oynuyorum. Lise yıllarımı Robert Koleji’nde tamamladıktan sonra, Virginia Üniversitesi’nde finans ve pazarlama okudum ve üzerine Columbia Üniversitesi’nde Gayrimenkul Geliştirme masterı yaptım. Ardından bir süre New York’da bir yatırım fonunda çalıştıktan sonra, üç sene önce Türkiye’ye dönüş yaptım. Şu anda Londra merkezli bir varlık yönetim firmasında çalışıyorum.

Golfe başlamanızdaki en büyük etken nedir?

Ailem. 5-6 yaşımdan itibaren, annemler kardeşimle beni neredeyse her cuma arabaya atıp Klasiss’e götürürlerdi; yazları da Adnan Hoca’nın golf kamplarına… Yaşıtlarımın hepsi yazları deniz kenarında oynarken, ben bunker’larda kumdan kale yapıyordum. Bir noktadan sonra ben de sopayı elime aldım tabii ki. İlk kupamı daha 10 yaşımdayken kazanmıştım. Aslında benim golfe başlamamak gibi bir şansım olmadı hiç. 

Golfün size kattıkları nelerdir?

Çok küçük yaştan beri golf oynadığım için, golfün kişiliğim üzerindeki etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum. Bu spor öncelikle konsantre olmayı öğretiyor insana. Hedefe odaklanıp, 18 delik boyunca o hedefe ulaşmak için uğraşmayı. Yani azim ve başarı ilişkisini. Bununla beraber aynı zamanda diğer oyunculara da saygı göstermeyi; rekabeti, etiket ve saygı kuralları çerçevesinde yaşamayı öğretiyor ve tabii ki stratejiyi gösteriyor golf insana; bir sonraki vuruşa değil sonuca odaklanmayı, uzun soluklu düşünmeyi.

Sizin son dönemlerde golfe bakış açınız nedir, yeteri kadar zaman ayırdığınızı düşüyor musunuz?

Golf benim için kafamı boşaltmak, doğaya kaçmak ve ailemle zaman geçirmek demek. Ama maalesef istediğim kadar zaman ayıramıyorum. Öğrenciyken sahaya çıkacak zaman bulmak çok daha kolaydı ama çalışma hayatında genelde sadece hafta sonları oynayabiliyorsunuz.

Golfçü anne – babanın kızı olmanın artıları eksileri nelerdir?

Golf konusunda ailem beni her zaman destekledi ve bunun faydasını çok gördüm. Senelerdir babamın çantasından aldığım toplar, annemden ödünç aldığım ve bir türlü geri vermediğim sopalar ve ne zaman kötü oynasam bana verdikleri sınırsız moral bunlardan sadece bazıları… En büyük artı, golfün beraber yaptığımız bir spor, ailece paylaştığımız bir tutku olması. Mesela turnuva akşamı evde geçen muhabbetleri duymanız lazım; hepimiz o gün oyunda başımızdan geçen şeyleri heyecanlı heyecanlı anlatmak için sıramızı bekleyemeden ortaya atlıyoruz adeta…

Tüm aile bireyleri golf oynuyor. Birlikte golf oynamak sizlere ne hissettiriyor?

Golf hepimizin ortak konuştuğu bir dil gibi ve bu dil, bizi birbirimize çok daha sıkı sıkıya bağlıyor. Anneniz, babanız, kardeşiniz ve hatta amcanız, yengeniz ve kuzeninizle böyle ortak bir tutku paylaşmak gerçekten çok keyifli. Ayrıca annemle takım maçlarında partner olduğumuzda birbirimizi inanılmaz tamamlıyoruz ve maç kaybetmiyoruz.  

Birbirinizin golfünü eleştirdiğiniz, sevdiğiniz yönleri var mı? 

Tabii ki de… Biz sürekli olarak birbirimizin golfüne, neyi nasıl yaptığına karışıyoruz. Her ailede bu kaçınılmazdır zaten. Ama bunu eleştiri olarak değil de birbirimizin daha iyi oynaması için öneri/tavsiye şeklinde yapıyoruz.

Anneler Günü’nün sizin için önemi nedir?

Golf dahil her konuda annem her zaman en büyük destekçim olmuştur. Onun hakkını asla ödeyemem. Bu yüzden hem annemin hem de Anneler Günü’nün benim için yeri ayrı…

Anneler Günü için bir mesajınız var mı?

Bütün annelerin Anneler Günü kutlu olsun! Hepiniz çok ama çok değerlisiniz!

Zeynep Alp

Tags: