Nurcihan Ekici

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Hareket ve Gevşeme Teknikleri

Türkiye’de ve Dünyada Golf dergisine bu ay yazacağım yazının ne olması gerektiği ile ilgili düşündüğüm şu günlerde, başta Çin olmak üzere dünyada hızla yayılan Covit-19 virüsü ile karşı karşıya geldik.

Tüm spor branşlarındaki oyuncular gibi golf oynayan sevgili arkadaşlarım için de hem kendi sağlığınız hem de toplum sağlığı için bir süre ara vermek durumundayız. Bol bol film izleyip, kitap okuduğumuz şu günlerde, bu illet virüs ile bedenimizin en iyi şekilde mücadele etmesi için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemizin ne kadar önemli olduğu ortada. Bunun için sadece gerekli besinleri almak yeterli olmuyor ne yazık ki. Beslenmeye dikkat etmenin yanında -tabi ki çok yememek- hareket ederek, birtakım gevşeme teknikleri uygulayarak ve solunum egzersizleri yaparak bağışıklık sistemimizi daha da kuvvetlendirebiliriz.

Başta solunum egzersizleri olmak üzere bedeninizin sesine kulak vererek yani sınırlarınızı bilerek ve ağrı oluşturmadan, basit ve etkili hareketler yaparak vücut direncimizi artırabileceğimiz gibi stres ile de kolaylıkla başa çıkabiliriz.

Sizlere, hangi yaş ve aktivite seviyesinde olursanız olun rahatlıkla yapabileceğiniz, kanıta dayalı ve etkin birtakım hareketler ve gevşeme teknikleri tarif edeceğim.

1. Tüm Vücut Gevşetme Tekniği

Eğer evinizde bir pilates silindiri var ise yoksa da bir battaniyeyi yuvarlayıp silindir haline getirerek de kullanabilirsiniz. Silindire yavaşça kuyruk sokumunuzdan başınızın üstüne kadar tüm omurganızı içine alacak şekilde yatın. Avuç içleri tavanı gösterecek şekilde kollarınızı rahat ettiği açıda yere koyun. Ayaklarınız kalçanız genişliğinde açık ve yerde, dizler bükülü pozisyonda tutun.10 dakika bu pozisyonda yatın. Tüm vücudunuzun gevşediğini ve rahatladığınızı hissedeceksiniz.

2. Sallanma Hareketi

Sallanma hareketi ile eklemlerimize fazla yük vermeden vücudumuzdaki sıvıları (her bir hücremizin içinde yüzdüğü hayati önemi olan jel benzeri sıvı) hareket ettirerek kan dolaşımımızı hızlandırıp hücrelerin beslenmesini ve toksinlerin atılmasına yardımcı olabiliriz. Ayakta durun ve dizlerinizde yaklaşık bir 15 derecelik bükülme açısına izin verecek şekilde bir yay gibi yerinizde yaylanma hareketi yapın. Eğer kendinizi konforlu hissederseniz bir kanguru gibi hareket ederek 4-5 zıplama hareketi de yapabilirsiniz.

3. Solunum Egzersizleri

Mümkünse solunum egzersizlerinizi pilates silindiri üzerinde yapın. İki elinizi göbek deliğinizin iki yanına gelecek şekilde karnınıza koyun. Karnınızdaki bütün organların etrafında kocaman bir kılıf olduğunu hayal edin. Burnunuzdan karnınızı şişirecek şekilde uzun bir nefes alın (bu kılıfın genişlediğini hayal edin) sonra ağzınızdan ‘şşşşsş’ yada ‘ssssss’ sesi çıkarak uzun bir nefes verin (kılıfın büzüldüğünü hayal edin). Nefes alıp vermeyi 3-4 kez tekrarlayın. Yaptığınız bu solunum egzersizi ile vücudumuzun denge merkezi olan ‘core’ bölgesini aktifleştirdiniz ve karnınızdaki her bir organa masaj yaptınız.

Şu an canları pahasına görevleri başında olan tüm sağlık çalışanı arkadaşlarıma şükran ve minnetle…

Sağlık, huzur ve golf dolu nice günlere.

Sevgi ile kalın