2013 yılının aralık ayındaki köşemde “Golf Akademileri İçin Bir Adım” başlıklı bir yazı yazmıştım. Benzer yazıları 5-6 köşe yazımda üstüne basa basa golf sporunun gelişimi, milli takım oyuncularına ve spor akademisinden mezun olan gençlerimize bir iş kapısı olması adına bazı önerilerde bulunmuş, bu sahalar için yerel yönetimlerin desteğini almamız gerektiğinin önemine değinmiştim. Hatta “ilk önce İstanbul’dan başlayarak büyükşehir belediyelerinin ve gençlik spor il müdürlüklerinin öncülüğünde; ‘Her ilçede bir golf sahası’ sloganı ile işe başlayabiliriz” demiş, geçmişte yaptığım çalışma ve gözlemde “bırakın her ilçeyi neredeyse her mahallede en az birkaç basket sahası atıl olarak durmaktadır.” diye eklemiştim.

Mahallelerden vazgeçtik. Her ilçede en az onlarca, bazı ilçelerde 100’ün üzerinde basket veya tenis sahası var. %5’i %10’u atıl vaziyette duruyor. Bir basket veya tenis sahası 500-600 metrekare. Bu sahaların hemen hepsi çit ile zaten çevrili.

Fotoğraftaki alan 300 metrekare. Yurt dışında bu sahanın yarısı kadar golf antrenman sahaları var. Örneğin; Viyana’da şehir merkezine 12 km mesafede şehir içinde bir golf sahası ve akademisini gezmiştim. 2 oda 1 salon kadardı. Yani 100 metrekarelik alanda kapalı alan çalışması yapıyorlardı.
“Bu sahalardaki eğitim görevini ve sorumluluğunu golf antrenörlerine, milli takım oyuncularına veya spor akademilerinin özellikle golf bölümünde golf eğitimi almış çocuklarımıza tahsis edersek, golfe gönül vermiş birçok gencimizi kazanmış oluruz. Bu gençlerimiz sorumlu oldukları ilçelerdeki okul ve kurumları ziyaret ederek zaten gerekli öğrencilere ve golf öğrenmek isteyenlere ulaşacaktır. Böylece golf için gerekli sporculara ve milli takımımıza alt yapı oluşturma şansı da yakalanacaktır. Bir şeyler yapmak, hiçbir şey yapmamaktan iyidir.”

Bu köşe yazısını yazdığım sürenin üzerinden 6 yıldan fazla zaman geçmiş. Şimdi milli takımda görev yapmış hocamız Adnan Salmanlı, yıllardır mücadele verdiği ve tasarladığı bir akademiye kavuştu. Ülkemizde bir ilki gerçekleştiriyor… Hem de hiçbir belediye veya kurum desteği olmadan… Sadece 3-4 golf hocası ile birlikte golfe gönül veren insanlar olarak golfü halka yaymak, çocuklara golf öğretmek, golf kulüplerine ve milli takıma aday gençler bulmak için kolları sıvamışlar. Yani ellerini taşın altına koymuşlar… Yerel yönetimlerin yanında golf camiasının da elinden geleni yapacağını umuyor ve kendilerine başarılar diliyorum.