Kubilay Sezer

Çantamızın Son Bileşeni Putter’lar

Merhaba sevgili okurlar;

Öncelikle tüm golf camiasının yeni yılını kutlar, 2020’nin hepimize keyifli turnuvalar ve kupalar getirmesini temenni ederim.

Yeni yılın ilk günlerini yaşarken, golfü dört mevsim oynayabileceğimiz bir coğrafyada yaşamanın keyfini sürüyoruz.

Elbette yeni yılla birlikte 2020 için TGF’nin turnuva takvimini açıklamasını da dört gözle bekliyoruz.

Kasım ayı makalemde her ne kadar size bu ayki makale konusu olarak Longest Drive – Club Speed ve güç antrenmanlarından bahsedeceğimi yazdıysam da onu daha ileri tarihli makalelere bırakarak; yılın ilk yazısında çantamızın son bileşeni olan Putter’lar hakkında bilgi paylaşımında bulunmayı uygun buldum.

Bu ay sizlere Green’lerdeki en yakın dostumuzu PUTTER’ımızı tanıtmaya, bilmediğimiz yönlerini beraber keşfetmeye çalışacağız. Bu makalede PUTTER tasarımları, bileşenleri, teknik özellikleri ve green’de bize skor getirecek doğru fitting (özelleştirme) sırlarını sizlerle paylaşıyor olacağım. Doğru olduğunu düşündüğümüz Postur ve Swing’imiz gerçekten doğru mu, kendiniz deneyerek görün.

Golf malzeme üreticileri diğer club’larda olduğu gibi PUTTER’ların üretim ve tasarlanmasında da farklı tasarım, materyal ve teknikler denemekte. Siz değerli golf sporcularının fiziksel özelliklerine ve oyun tekniğinize (Swing ve Postur) uygun farklı ürün ailelerini piyasaya sürmekteler. Elbette ülkemizde genel anlamda pro – shoplar bu konuda sıkıntılı; maalesef her marka ve modeli tek bir noktada görme – inceleme – deneme imkanına sahip değiliz. Bu da bize kısıtlı marka ve modeller arasında seçim yapma ve aslında belki bize hiçte uygun olmayan bir ürün almamıza ve skor kartında bunu acı deneyimlerle görmemize neden oluyor.

.

Putter ailesi genel olarak 1. numara BLADE (BIÇAK) olarak adlandırılan en eski ve temel tasarımla başlayıp 6. numarada MALLET tasarımlara kadar bir yelpazeyi kapsıyor. Bunların dışında da birçok marka; içeriği farklı materyaller ve tasarımlar ile piyasada ve yeşil sahalarda yerini almaya devam etmektedir. Bu makalede öncelikle Putter bileşenlerini, tasarımları ve fitting (özelleştirmeleri) farklı başlıklar altında inceleyeceğiz. Sonrasında literatürde kabul gören Postur ve Swing örneklerini vererek, doğru ve hataya yol açan atış tekniklerini paylaşıyor olacağım. PGA TOUR oyuncularının kişisel özelleştirmelerine örnek verip, diğer clublarımızda olduğu gibi aslında Putter’ımızın da birçok fonksiyonunun özelleştirilebildiğini ve bunun oyunumuza katkılarını keşfetmenizi sağlamaya çalışacağım. Putter’ın bile bu kadar fonksiyonel kullanıma açık ve özelleştirilebilir olduğunu gördüğünüzde tahmin ediyorum ki hepiniz Putter’ınız ile ufak bir özelleştirme klinik çalışması yapmayı düşüneceksiniz. PUTTER’ımızı seçerken genel kanı, PGA TOUR ‘da kimin ne kullandığı; pro-shop ya da e-mağazada bize neyin görsel geldiği ya da anlatıldığı; en yakınımızdaki oyun partnerlerimizin hangi marka ve modeli kullandığıdır. Halbuki birebir o marka modeli dahi alsanız, sizi mutlu etmeyebilir. Peki sebebini hiç düşündünüz mü? Üreticiler TOUR oyuncuları için sizin aldığınız standart seri üretim ürünü değil tamamen onlara özel kişiselleştirilmiş ürünü vermektedir. Ancak sizin televizyon ya da video kaydı, resim olsun; gördüğünüz ürün ağırlığından, açı ve boylarına, loft’una kadar özelleştirilmiş o ürünle gerçekleştirilen inanılmaz gibi görülen atış ve skorlardır. Ne yalan söyleyeyim golfteki 4. yılımda daha Putter fitting yaptırıp tamamen özelleştirildiğini söyleyen bir oyuncu denk gelmedi. Biz ise amatör ruhumuz ile bol bol green de pata antrenmanı yaparak kendimizi geliştirmeyi öncelik edinmişizdir hep. Halbuki gerçek hiç de göründüğü gibi değil. Üreticilerin teknik ekipleri Tour oyuncuları için yoğun bir mesai harcıyor. Her seri ile onlarca kere farklı mesafelere atışlar yapılıp hem simülatör hem de ağır çekim video kayıtları ile; her mesafede topun hızı, yerden yükselme mesafesi, sıçrayışta havada kalış süresi, back spin değerleri ve bunun gibi onlarca veri işlenerek her mesafede optimum yarar sağlayacak çıktı değerlerine göre Putter fitting’i hesaplanıyor. Her güncelleme tek tek yapılarak katma değeri hataya yer vermeyecek şekilde netleştiriliyor. Böylece atıcıya sadece oturmuş swing ve postur’u ile o mesafeyi kat edecek tempoyu tutturmak kalıyor.

Elbette Green’i çok iyi okuyor olmalarını saymazsak…😊

Şimdi gelelim teknik özelliklere; Putter bileşenleri sıralayarak başlayalım isterseniz, ki bunlar zaten fitting (güncelleme) işlemi ile kişiselleştirmemiz gereken öğelerdir. Ancak aşağıdaki özellikleri tam ve doğru kavramamız putter seçimi ve kendimize uygun özelliklerin güncelleyebilmemiz noktasında zaruridir.

  1. Kafa Tasarımı – Head Design
    Üç ana Putter kafa tasarımı vardır. Blade, Periferik ağırlıklı (Değişken ağırlık) ve çekiç.
    Blade putter’lar geleneksel olarak düz vuruşlu oyunculara uygundur. Genellikle sert, hızlı yeşillikleri tercih ederler ve daha hassas bir dokunuş gerektirirler.

Periferik ağırlıklı (Değişken ağırlık) putterlar (veya topuk-burun ağırlıklı), blade putterlerın doğal evrimidir. Hala hassas olsalar da, elimizdeki Blade’lerden daha uzun ve incedirler ve daha fazla affedicilik için topuk ve ayak parmağında ek ağırlığa sahiptirler.

Mallet putterlar onların derin kafa tasarımları onlara merkez dışı atış performansını artırmak için daha düşük bir ağırlık ve daha kesin şekilde topları merkez noktasında odaklayıp vuruş imkanı veren en başarılı putter gurubudur. Ayrıca kafa üzerinde topu hizalamak için çeşitli yardımcıları ve şekilleri kullanırlar.

 

  1. Dengeleme – Offset

Tipik olarak iki tip atıcı vardır: Yüz dengeli ve ayak parmağı dengeli.

Parmağınızla Yüz dengeli bir atıcı şaftını dengelerken, yüz yukarı doğru gökyüzüne bakacaktır. Ağırlık merkezi şaft ekseninin hemen altında olduğu için, putter arka kanatta daha az açılacak ve takipte daha az kapanacaktır – düz arkaya doğru düz konturu olan biri için mükemmeldir.

Parmağınızla bir Parmak dengeli atıcı şaftını dengelerken, ayak yere işaret edecektir. Ağırlık merkezi şaft ekseninin hemen altında olmadığında, putter kontur boyunca açılmaya ve kapanmaya daha meyilli olacaktır – kontur konturunda ark bulunan biri için mükemmeldir.

“Ark”, oyuncunun putter kafasını açık döndürdüğü (tam salınımdaki gibi) ve daha sonra çarpışma anında kareye geri döneceği anlamına gelir. Darbeden sonra, içeriye geri dönecek ve daha sonra kapanmaya başlayacaktır.

 

  1. Yüzler ve Uçlar / Malzeme – Faces and Inserts / Materials

Kovanlarda üç farklı tipte yüz vardır: metal yüzlü, kesici uçlu ve oluklu.

Metal yüzlü putterlera çelik, bronz, alüminyum, pirinç, bakır, çinko ve titanyum gibi malzemeler dahildir. Bu atıcılar, sağlam, ancak kontrollü bir his isteyen oyuncular için mükemmeldir. Darbede daha az malzeme teması olduğundan genellikle daha yumuşak ses çıkarırlar.

Kesici uçlu putterların yüzünde hafif metal olmayan bir kesici uç bulunur. Ana avantaj, putter ağırlığının yeniden dağıtılabilmesi ve putterın topuğuna ve ayağına eklenerek daha fazla affetme sağlamasıdır. Kesici uçlu putterlar daha yumuşak bir his verme eğilimindedir ve daha sıkı bir kapak topu tercih ediyorsanız mükemmeldir.

Oluk-yüzlü putterlar metal yüzlü veya kesici uçlu atıcılar olabilir, ancak oyuncunun topu yerinde tutmasına yardımcı olmak için yüzünde oluklar bulunur. Çarpma sırasında, oluklar topun yüzeyini kavrar ve aynı anda topu dinlenme konumundan kaldırır ve üstte yuvarlanma hareketi yapar.

  1. Sopa ve Boyun – Saft ve Hoseller  

Atıcıların çoğu, yeşilliklerde daha güçlü ve daha tutarlı bir his sağlamak için çelik şaftlara sahip olacaktır. Milin atıcı başıyla buluştuğu yer oluktur. Üç tip atıcı mili pozisyonu vardır: Topuk, Ortalanmış ve Hosel Ofset (Ofset Boyun). Topuk-şaftlı putterlar, oyuncunun en yakın ucundaki atıcı kafasına doğrudan bağlanan bir Hosel (Boyun) içerir. Orta şaftlı putterler, başın ortasındaki başa bağlanan bir Hosel (Boyun) içerir. Bu atıcı, gözlerini doğrudan topun üstünde tutan, kulübü doğrudan geri alan ve doğrudan topun içinden sallanan bir oyuncuya uygundur. Hosel ofset (Ofset Boyun) putterlar, bir oyuncunun ellerini vuruştan önce topun önüne çekmek için şaftın altını atıcı yüzünün önüne doğru hareket ettirmek için geriye doğru eğilen bir hosel (Boyun) içerir.

  1. Uzunluk – Lenght

Oyuncu için doğru atıcı uzunluğunu bulmak vuruş, tutarlılık ve güvenin kalitesini artırmak için anahtardır. İdeal olarak, elleriniz ve kollarınız koymak üzere doğal olarak asılmalıdır. Atıcı uzunluğu, oluğun altındaki atıcı tabanından şaftın tepesine kadar ölçülür. Kurallar, bir itici şaftın en az 18 inç uzunluğunda olması gerektiğini belirtmektedir, ancak şu anda maksimum sınır yoktur. Genellikle atıcılar söz konusu olduğunda sadece iki farklı şaft uzunluğu vardır; geleneksel ve uzun. (Vücuda sabitlenmemesi – kola karşı kullanılabilir).

Ancak, 1 Ocak 2016 itibarıyla, kulübe göbek atıcısı ve süpürge atıcısı gibi vücuda sabitlemeyi gerektiren tüm koyma yöntemleri yasaklanmıştır. Geleneksel uzunluktaki atıcılar genellikle 32 ila 36 inç arasındadır ve bugün oyundaki en yaygın atıcı uzunluğudur.

Bu makalemizin 1. bölümünü burada sonlandırırken; yeni yılın bu ilk ayında hepinize karlar içinde golf oynama şansı diliyorum.

Saygılarım ile…

Tags: