Özkan Türkan

En Güvenli Liman “Evimiz”

Zor günler geçiriyoruz. COVID-19 salgınının yol açtığı felaketin boyutları ortada. Son 4 ay içinde dünya düzenindeki değişimi her gün üzülerek ve tedirgin bir şekilde takip ediyoruz. Virüsler gelecekte canlıları ve yaşamı nasıl etkileyecek bilemiyoruz.

Mutasyona uğramış virüsler mi, özellikle başkalaşım geçirtilen virüsler mi bilemiyoruz. İnsanlık olarak hem biyolojik hem de psikolojik bir savaşın kapımızda olduğuna dair teoriler de mevcut. Dijitalleşmeye ve toplumsallıktan bireyselliğe geçişin denemeleri mi bilemiyoruz. Yapmamız gereken sakin ve tedbirli olmak, konsantrasyonumuzu kaybetmeden önlemlerimizi alarak hayatımıza devam etmek.

Bireyler, aileler, çevre, toplum, millet ve devletler büyük bir hızla dikkatlerini bu virüs üzerinde yoğunlaştırmalı ve gerekli tedbirleri almalılar. Dünya çapında tüm toplantı ve kongreler, festivaller, konserler, spor müsabakaları geçici olarak durduruldu. Dünyanın en büyük organizasyonlarının ve etkinliklerinin yapıldığı yerler sağlık alanlarına dönüştürülmeye başlandı. Bizlerin de korku ve kaygıları artı. Bu da haliyle paniğe yol açtı. Sokaklar, meydanlar, toplu taşıma araçları, marketler, restaurantlar, kafeler, aktivite ve alışveriş merkezleri, spor salonları ve aklınıza gelebilecek ortak kullanıma açık her yer potansiyel tehlike iken en güvenli liman evlerimiz oldu.

Son derece ciddi yıkımlar peşisıra geldi. Çin’de başlayan ve diğer ülkelere hızla yayılan bu yeni tip virüs; Avrupa’da da büyük yıkıma neden oldu ve hayatı durma noktasına getirdi.

Sosyal medya organlarından takip ettiğimiz gibi eğlenceli bir toplum olarak gördüğümüz İtalya’da çok hızlı bir artış gözlemledik. İtalya’daki sosyal izolasyon insanları moral ve motivasyon açısından yüksek tutma adına bazen balkonlarda müzik yapmaya bazen de ev içinde farklı aktivitelere yöneltti. İnsanlar psikolojilerini ve morallerini yüksek tutmak için ev içi aktivitelere başladılar. Bunların en güzel örneklerinden birkaçını da -bazısı arkadaşım olan- “Federazione Italiana Golf su Pista” Facebook sayfasında görüyorum. Aileleriyle birlikte evdeki bazı eşyaları kullanarak putting alanları yaratıyorlar.

Bildiğiniz gibi putt aslında bir vuruştan çok topu yuvarlamadır. Çok kuvvet uygulamadan deliğe ulaşacak kadar bir hızla topu yuvarlamak gerekir. Herkesin kendine göre bir putting tekniği vardır. Mesafe algısı, kendi gücünü tanıma, yüzey öngörüsü, açı bilgisi önemlidir. Evdeki putting aktivitesi için ise bir bardak, bir putter ve golf topu yeterli. Gerisi sizin eğlence düzeyinize kalmış. Bir odadan diğerine yapılan atışlardan aile bireylerinin eğimli bir arazi gibi kullanılmasına kadar birçok farklı video paylaşıyor İtalyanlar.

Morale ve motivasyona en çok ihtiyacımız olan bugünlerde, gerekli önlemler alındıktan sonra panik havasını yumuşatabilecek bu tip aktiviteler modumuzu yükseltecek ve aile bireyleriyle evde hoş vakit geçirmemizi sağlayacaktır. Unutmamalıyız ki bahsi geçen konu; SAĞLIK. Bana bir şey olmaz demeden, yaşınıza ve sağlığınıza güvenmeden, empati yaparak hem kendinizi hem çevrenizi önemseyerek özellikle el, yüz, ağız hijyenimize dikkat ederek panikten uzak ama tedbirli yaşamakta fayda var.

Umarım bir an önce bilim insanlarından güzel haberler gelir ve yaşantılarımız normale döner.

Evde kalın! Sağlıkla kalın…

Tags: