Dünyada Golf

En Kadim Majörde Şampiyonluk Lowry’nin

Dört majör buluşmanın en köklüsü olan ve bu sene 148. kez düzenlenen The Open’ı Shane Lowry kazandı. 32 yaşındaki İrlandalı böylece kariyerinin en büyük başarısını elde etti.

Erkek golfünde sezonun son majör turnuvası olan The Open, 18-21 Temmuz tarihleri arasında, Kuzey İrlanda’daki Royal Portrush Golf Kulübü’nde düzenlendi. Tam 68 yıl sonra Portrush’a dönen turnuvada zafer, bugüne kadar PGA Tour’da sadece bir, Avrupa Turu’nda ise dört turnuva kazanabilmiş olan Shane Lowry’ye gitti. 2016’da Amerika Açık’ı ikinci bitiren 32 yaşındaki İrlandalı golfçü böylece kariyerinin ilk majör şampiyonluğunu kutladı.

Turnuvanın ilk gününde 71 parlık sahayı 66 vuruşta tamamlayan JB Holmes zirveye kurulurken, Lowry sadece bir vuruş geride ikinciliğe yerleşti. Bir quatruple bir de double bogey yapıp günü parın sekiz vuruş üzerinde tamamlayan Rory McIlroy ise kendi ülkesinde şampiyonluğa ulaşma şansını daha ilk günden mucizelere bırakmış oldu. 2014 Şampiyonu McIlroy ikinci gün -6 yapsa da toplamdaki +2 cut’ı aşmasına yetmedi. Aralarında Tiger Woods ve Phil Mickelson’ın da bulunduğu sekiz eski şampiyon da McIlroy gibi hafta sonunu göremeden turnuvaya veda etti. Shane Lowry ise ikinci turda JB Holmes’un 68’ine 67 ile yanıt verdi ve zirveye ortak oldu.

Üçüncü turu müthiş oynayan Lowry, 63 vuruşla, yenilendiği 2016 yılından beri bu sahada yapılmış en iyi dereceye imza attı ve zirvede yalnız kaldı. Pazar gününe girilirken onu en yakından takip eden isim, dört vuruş geride yer alan Tommy Fleetwood idi. Şiddetli rüzgâr ve yağış nedeniyle herkesin bir hayli zorlandığı turu 72 vuruşta oynayan Lowry, Fleetwood’un 74’te kalmasıyla aradaki farkı daha da açtı ve geçen yıl cut’ı dahi aşamadığı turnuvada bir yıl sonra kariyerinin ilk majör şampiyonluğunu kutladı.

PGA Tour’da Siftah Ayı
PGA Tour’da The Open haricinde geçen ay oynanan dört turnuvadan üçünde şampiyonlar kariyerlerinde ilk kez kupa kaldırırken, Jim Herman Barbasol’de PGA Tour kariyerinin ikinci zaferini kutladı.

Michigan’da düzenlenen ve Quicken Loans National’ın yerine PGA Tour takvimine bu yıl dahil edilen Rocket Mortgage Classic’te zafer Nate Lashley’nin oldu. 36 yaşındaki ABD’li, 63, 67, 63, 70’lik nefis performansla toplamda -25’e ulaştı ve en yakın takipçisi Doc Redman’ın altı vuruş önünde PGA Tour kariyerinin ilk şampiyonluğunu elde etti.

Turda mücadele bir sonraki hafta 3M Open için Minnesota’ya taşındı. Tıpkı Rocket Mortgage Classic gibi takvime ilk kez bu sene dahil olan turnuvayı Matthew Wolff kazandı. İlk iki günü 69 ve 67 ile geçtikten sonra cumartesi günü 62 vuruşluk muhteşem bir dereceye imza atan Wolff, son gün de 65 yaptı ve favorilerden Bryson DeChambeau’nun bir vuruş önünde kupaya uzandı. Kariyerinde üçüncü kez profesyonel bir turnuva oynayan 20 yaşındaki yıldız adayı böylece, bu sene ABD’de kolej seviyesindeki en iyi golfçüye verilen Haskins Ödülü’ne layık görülmesinin tesadüf olmadığını gösterdi ve gelecek sezon için tur kartını da cebine koydu.

Bir hafta sonra Illinois’de düzenlenen ve turun köklü turnuvalarından olan John Deere Classic’te ise zafer 29 yaşındaki Güney Afrikalı golfçü Dylan Frittelli’ye gitti. Frittelli de tıpkı Lashley ve Wolff gibi PGA Tour kariyerinin ilk şampiyonluğunu kutladı.
KISA KISA
– The Open, dünya sıralamasının üst sıralarında bir değişikliğe neden olmadı. Brooks Koepka zirvedeki yerini korurken, onu sırasıyla Dustin Johnson, Rory McIlroy, Justin Rose ve Tiger Woods takip etti.
– LPGA Tour’da geçen ay oynanan Thornberry Creek LPGA Classic’i Shanshan Feng, Marathon Classic’i Kim Sei-young, Dow Great Lakes Bay Invitational’ı ise Cydney Clanton – Jasmine Suwannapuraj ikilisi kazandı.
– Bu sezon PGA Tour’da kaydedilen yedinci albatrosu John Deere Classic’te Lucas Glover yaptı. Glover, 5 parlık 10’uncu çukurdaki ikinci atışında, 3-iron ile 233 metreden çukuru bulmayı başardı.
– 53 yaşındaki John Daly, eski şampiyonu olduğu için (1995) katılma hakkı elde ettiği The Open’da dizindeki ağrılar nedeniyle golf arabasıyla mücadele etmek istedi ancak bu talebinin reddedilmesi üzerine turnuvadan çekildi.
– 50 yaş üstü yıldızların mücadele ettiği PGA Tour Champions’ta sezonun sondan ikinci majör buluşması olan Bridgestone Senior Players Championship’i Retief Goosen kazandı. 50 yaşını bu sene dolduran ve turda ilk kez mücadele eden Güney Afrikalı golfçü böylece “çaylak” sezonunda kupayla tanışmış oldu.

Rahm ve Wiesberger’den Önemli Zaferler

Avrupa Turu’nda geçen ay Rolex Series kapsamında düzenlenen ve toplam yedişer milyon dolar para ödülünün dağıtıldığı turnuvalardan İrlanda Açık’ı Jon Rahm, İskoçya Açık’ı ise Bernd Wiesberger kazandı.

Özellikle PGA Tour’un nispeten düşük profilli turnuvalar ağırladığı temmuz dönemlerde Avrupa Turu’na yönelik ilgiyi artırmak amacıyla uygulamaya koyulan yüksek para ödüllü turnuvalar serisi Rolex Series’de geçen ay iki turnuva oynandı.

4-7 Temmuz tarihleri arasında Lahinch Golf Kulübü’nde düzenlenen İrlanda Açık’ta zafer, tıpkı 2017’de olduğu gibi Jon Rahm’a gitti. 24 yaşındaki İspanyol golfçü, çaylak sezonunda kazanmayı başardığı turnuvada bu sene ilk üç günü 67, 71 ve 64 ile oynadı ve son tura girilirken zirvenin beş vuruş gerisindeydi. Pazar günü 62 ile turnuvanın en iyi derecesine imza atan Rahm, en yakın takipçileri Andy Sullivan ve Bernd Wiesberger’in ikişer vuruş önünde, Avrupa Turu kariyerinin dördüncü şampiyonluğuna ulaştı. Amatörken dünya sıralamasının zirvesini görmüş olan Rahm ayrıca, Rolex Series kapsamındaki turnuvalarda üç şampiyonluk görmeyi başarmış ilk golfçü unvanının da sahibi oldu.

Turnuvanın üçüncü turunu 60 vuruşla oynayan Robert Rock İrlanda Açık tarihinin en iyi derecesine imza attı ve Rolex Series rekorunu da Brandon Stone ile paylaşmaya başladı.

Wiesberger’den Kariyer Rekoru
İrlanda’da ikincilikle yetinen Bernd Wiesberger, bir hafta sonra The Renaissance Club’da oynanan İskoçya Açık’ta, şeytanın bacağını zor da olsa kırmayı başardı. Kariyerinin ilk Rolex Series turnuva zaferini arayan 33 yaşındaki Avusturyalı golfçü, ilk turu 67 ile geçtikten sonra ikinci turda 61 ile kariyerinin en iyi derecesine imza attı.

Cumartesi gününü de 65 vuruşta tamamlayan Wiesberger, son tura iki vuruş farkla lider girdi ancak pazar günü 69 ile turnuvadaki en kötü derecesini yaptı ve o günü 62 ile oynayan Fransız Benjamin Hebert’e yakalandı. 72 çukuru -22 ile tamamlayan iki ismin play-off düellosu üç çukur sürdü ve rakibinin bogey yaptığı 4 parlık 18. çukuru parda geçen Wiesberger, Avrupa Turu kariyerinin altıncı, Rolex Series kariyerinin ise ilk turnuva zaferine ulaştı.

Kazan ve Özyazıcı’dan Başarılı Sonuçlar

Avrupa Engelliler Golf Birliği (EDGA) tarafından, 19 ülkeden 83 sporcunun katılımıyla düzenlenen Czech Disabled Golf Masters’ta ülkemizi 2. kategoride temsil eden Mehmet Kazan, gross kategoride ve net kategoride ikinci oldu. 3. kategoride mücadele eden Ahmet Özyazıcı ise gross kategoride üçüncülük, net kategoride ise beşincilik aldı.

Öte yandan, Avrupa Amatör Takım Şampiyonası Division 2’de mücadele eden Erkek Milli Golf Takımımız, Leon Kerem Açıkalın, Berk Çelik, Can Gürdenli, Orkunhan Kaplan, Onur Telli ve Taner Yamaç’tan oluşan kadrosuyla yedinci sırayı alırken, Taner Yamaç bireysel kategoride birinci oldu.

Avrupa Kadınlar Takım Şampiyonası’nda mücadele eden ve Petek Peker, Serra Evrengil, Celine Ustgard, İrem Demir, Mina Gençoğuz ve Gülten Gül Gözüyanık’tan oluşan Kadın Milli Golf Takımımız ise 20 ülke arasında son sırayı aldı.

Geçen ay Challenge Tour’da Slovak Challenge’ta mücadele eden temsilcilerimiz Taner Yamaç ve Leon Açıkalın ise cut’a takıldı.

Tags: