İsveç’in Kungalv kentinde 14-16 Haziran 2019 tarihleri arası 5. Dünya Adventure Master’s Şampiyonası yapıldı. Ev sahibi İsveç Takımı dörder kişilik takımlardan oluşan 3 takım ile şampiyonaya katıldı. Şampiyonayı 1’inci, 3’üncü ve 8’inci olarak tamamladı. Ev sahibi olmanın avantajını iyi kullandı. Turnuva için bir hafta önceden gelerek sahada antrenman yapan Alman Takımı disiplinli çalışmanın ödülünü aldı ve genel klasmanda İsveç Takımı’nın ardından 2. olarak şampiyonayı tamamladı.

Defalarca yazdım ve dile getirdim. Özellikle eternit golf kategorisinde turnuvalar Avrupa Kıtası’na sıkışmış ve 3-4 ülke arasında her yıl şampiyonalar el değiştirmekte idi. Gerçek golfün küçültülmüş hali sayılan ve sentetik halı yüzeyinde oynanan gerçek putter ve golf topu kullanılabilen sahalar olmalı diye. Şimdiye kadar Avrupa’da 3-4 ülke dışında turnuva kazanan olmamıştı.

Adventure Golf Sahaları Dünya Minigolf Federasyonu kategorilerinde MOS sahalar (Mini Golf Open Standart) diye geçmektedir. Adventure Golf Sahaları başta Amerika Kıtası ve Britanya olmak üzere İskandinav Ülkeleri dahil büyük, çim golf sahalarının küçültülmüş hali olarak tasarlanmakta ve kullanılmaktaydı.

2011-2012 yılarına kadar Dünya Mini Golf Federasyonu yöneticileri, özellikle Orta Avrupa Ülkeleri’nin hâkimiyeti ve yönetimi altında olduğundan, Adventure Golf Sahaları adına, yoğun istek ve baskılar ile bazı adaletsizlikleri şimdi ortadan kaldırdı. Örneğin; ilk defa bu şampiyonada Amerikalı Takımlar 4’üncülüğü, 7’nciliği ve 12’nciliği katıldıkları 3 takımla elde ettiler. Bayanlar klasmanında Amerikalı oyuncu Robin Ventura birinci oldu. Erkekler Senior kategorisinde yine Amerikalı Gary Hester 3. oldu.
Bir önceki sayıda yazdığım cümleler İsveç Kungalv’da yapılan turnuva sonrası kapanış seremonisinde WMF Spor Direktörü tarafından dile getirildi. Pasi Aho, konuşmasında Adventure Golf Ligi’nin İsveç’te bu yıl kurulduğunu, diğer ülkelerin de buna destek vermesini ve her ülkenin takımları ve ligi kurulması sonucu uluslararası turnuvaların yapılmasını özellikle de Avrupa dışında da bu şampiyonaların yapılmasını arzu ettiklerini söyledi.

Dünya Mini Golf Federasyonu 2012 yılında Adventure Golf Sahaları’nın Olimpiyat sporu olma yolunda attığı adımlara destek olmuş ve sonrasında Adventure Sahaları’nın Olimpiyatlar için uygun olduğu beklentisiyle çabalarını artırmıştı. Son 4 şampiyona “Adventure Golf Masters” adıyla yapılmıştır.

Beklentimiz ülkemizde Adventure Golf 18 çukurlu bir sahanın yapılması ve ardından Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak olmalıdır.