Burcu PolatdemirRöportajlar

“Golf, Diğer Spor Dallarına Kıyasla Çok Daha Olumlu Etkiler Bırakır”

Geçtiğimiz ay NLP Uzmanı Burcu Polatdemir ile bir yazı dizisine başlamış ve ebeveynin spor konusunda çocuğa yaklaşımını konuşmuştuk. Bu ay ise Polatdemir, çocuk ve spor ilişkine dahil merak edilenleri cevapladı.

Aileler genelde çocuklarının bir spor dalına başladığını fakat sonra zamanla ilgilerinin azaldığından yakınıyor buna bazen golf de dahil olabiliyor. Bu konuda neler yapılabilir?

Genelde ailelerin, çocuklarıyla birlikte eğlence amaçlı başlanan bir aktivitede hem çocuğun hem ebeveynin ortak noktada eğlenmesi bir spora başlamak için iyi bir sebep olabiliyor. Fakat zamanla ailenin bu aktiviteyle ilgili, ufak uyarılarda bulunması, ailenin çocuğun isteğinden önce bu aktiviteyi disipline sokmaya çalışması; çocuk için bir zorunluluk olduğu duygusunu taşımasıyla birlikte aktivite – çocuk arasına bir mesafe girer ve önceden çocuğun sevdiği spor daha sonra zorla gidilen bir aktiviteye dönüşür. Zamanla da bırakma denemelerine girişir ve gitmemek için bazı cümleler kurmaya başlar. Burada yapılması gereken şey; tam anlamıyla yapılan sporu eğlenirken her açıdan sevmesi, faydalarını fark etmesidir. Aileler; çocuğun yaptığı bu aktiviteyi gerçekten sevdiğine emin olmadan yani eğlence aşamasındayken; disipline sokmaya çalışmak için acele etmemelidir.

Ailede spor geçmişi olsun olmasın genetik yatkınlık önemli mi, başka hangi etmenler söz konusudur?

Genetik yatkınlığın önemi elbette ki var ama ailenin sporla uğraşıyor olması önemli. Ailede model olan biri, yaptığı düzenli bir aktivite varsa bu çocuk için iyi bir örnek olur. Diyelim ki; düzenli golf oynayan ebeveyne sahip olan bir çocuk, gördüğü düzen ve alınan doğru feedbacklerle bu spora ilgi duyabilir hatta uzun süre devamlılık da sağlayabilir. Ebeveynlerin rol modelliği çok önemli bu süreçte ama bir rol model olmasa da iyi bir yol gösterici olmak da etkili olur.

Gözlemlediğimiz kadarıyla aileler çocuklarının golf sporuna olan ilgilerini kaliteli şekilde tüm yaşamına yaymasını istemekteler. Bu konuda ailelere düşen görevler nelerdir?

Eğer çocuğunuzun düzenli olarak golf sporuyla zaman geçirmesinden dolayı mutlu olduğunu görüyor ve onaylıyorsanız burada çocukla golf arasında oluşan bu bağda sizin ebeveyn olarak iyi bir gözlemci ve destekçi olmanız gerekli. Başta ilgisi olan çocuk zamanla bu ilgisini belli dönemler kaybetse de herhangi bir iğneleyici söz ya da ters etki yaratacak bir etkileşimde bulunulmamalıdır. Zaten gerçekten istediği zaman tekrar aktiviteyi yapacak bunda sizin onayınıza da ihtiyaç duymayacaktır. Zaman zaman motivasyon düşebilir, azalabilir bunun bir süreç olduğu unutulmamalı, sabırla dönmesi için motive edilebilir biz de düzenli aktivitemize devam ederek ona örnek olabiliriz.

Çocuğun zaman geçirdiği spor, sosyal yaşamını daha da önemlisi karakterini etkiler mi, etkilerse bu ne şekilde olur?

Yapılan her aktivite, genç –yaşlı herkesi olumlu etkiler. Golf sporu, açık havada yapılan sosyal bir spor olduğu için diğer spor dallarından çok daha olumlu etkiler bıraktığını da söylemek yanlış olmaz. Çocuğun gelişim döneminde yaptığı bu aktivite; işin içine aşırı hırs ve rekabet girmediği sürece karakterine olumlu yansır. Olaylara bakış açısı rasyonel olarak artar, sosyal yaşamına ve ergenlik döneminde yaşaması muhtemel olumsuz duygularla başa çıkması konusunda duygularını nispeten daha iyi yönetebilir.

Çocuğun golf sporuyla (şayet çocuğun isteği varsa) profesyonel anlamda devam etmesi yolunda atılacak adımlar nelerdir?

Burada ailenin çocuk kadar fedakarlık yapmaya açık olması önemlidir. Bunun için belki yer değişimi, eğitimin farklı bir noktada devam edebilme ihtimali kısacası hayatın büyük bölümünün başka bir platformda yaşama ihtimali söz konusu olabilir. Burada ailenin maddi ve manevi esnekliği söz konusuysa ona destek olunmalı, vereceği kararda ileriki yaşamını etkileneceği göz önüne alınarak verdiği kararda kararlı olması ve alacağı kararın sorumluluğunu da alıyor olmasını da etraflıca açık bir şekilde konuşuyor olmak gerekecektir.

Tags: