Önder Çerezci

Golf, Hayat Dediğimiz Bir Oyun mudur?

Golf, Hayat Dediğimiz Bir Oyun mudur?
Golfe ilk başladığımda yıllarda swingimi ne kadar hızlı yaparsam, topun o derece uzun gideceğini sanırdım. Zaman içerisinde bu işin sadece tatlı bir temas ile gerçekleştiğini gördüm. Yavaşladığımda ve topla sağlam bir temas kurduğumda, iyi şeyler olmaya başladığını fark ettim. Bunu da yaşamıma adapte ettiğimde, yavaşlamanın ve odaklanmanın önemini anladım.

Üst üste iki kötü atış yaptıktan sonra neredeyse üzerimde aşırı bir gerginlik hissederdim. Zaman içerisinde başarısızlığımı kucaklayıp analiz etmeyi ve yoluma devam etmeye konsantre oldum. Bir sonraki atışım da ters gidebilir ancak aynı nedenlerden dolayı olmayacağını düşündüm.

Bakın golf ve yaşam ilişkisi;
-Golf doğru oynandığında onurlu davranmamızı, gerekirse kendi kendimize ceza vermemizi ve bunun sorumluluğunu bize verir.

-Bir oyuncu atış yapmaya odaklanırken sessizce beklemek, hayatta da bazı problemlerin üzerine sessizce odaklanmak gibidir.

-Vuruştan önce topumuzun gitmesini istediğimiz noktaya odaklanma, hayatta da başarının olduğu noktaya odaklanmak gibidir.

-Golf sporunda saygılı ve etik olmak, yaşamdaki kadar önemlidir. Oyuncular sahayı bulduklarından daha iyi bir şekilde bırakmalıdırlar. Bunkerlarlardaki ayak izlerinin süpürülmesi, greendeki bozukluların onarılması gibi, bizlerde hayatta kullandığımız ortamları bulmak istediğimiz gibi bırakmıyor muyuz?

-Golf sahası stratejiyi ve problem çözmeyi içerir. Nasıl ki oyun içerisindeki kötü dalgalanmalar ve zor bir sahada iyi sonuç çıkartmak için strateji teknikleri geliştirdiğimiz gibi, hayatta da karşılaştığımız problemleri hangi stratejilerle çözeceğimizi planlamamız gerekir.

– 4-5 saat süren oyunda toplam golf swing hareketi 3-4 dakika ortalamasındadır. Dolayısıyla golfün temelinde odaklanma vardır. Hayatta da o ana (mindfullness) odaklanmamız gereği gibi…

-Golf sadelik ve güzelliği takdir etmemizi sağlar. Bunu da tüm golf sahalarında fazlasıyla görebiliriz. Hayatın tüm yolları da böyle güzel, doğal ve estetik olsa…

-Golf hep mükemmelliğin peşindedir. Her golfçü oyununu geliştirmek ister. Aynı hayatta kendimizi geliştirme isteği gibi.

-Sanatçılar resimlerinde ve heykellerinde mükemmel bir form ararlar. Mükemmel bir swing, mükemmel bir form arayışı gibidir. Hayatta da her zaman mükemmel bir form arayışımız olduğu gibi…

Golf sporu da aynı hayatta ki gibi zayıflıklarımızı anladığımızda ve onları düzelttiğimizde daha güzel oynanır. Tavsiye almadan antrenman yaparsanız eksik kalırsınız. Tüm iyi oyuncular hatalarını düzeltmek için hep tavsiye ve öneri almışlardır. Bu bir zayıflık belirtisi değil, aksine olgunluk belirtisidir. Sormadan bilmediğin bir şeyi asla öğrenemezsin.

Kötü vuruş sonrası iyi bir sonuç ya da kötü vuruş sonrası iyi bir vuruş çıkarabilirsiniz ancak; gerçek olan bir sonraki vuruş topun en son durduğu yerden olacaktır.

Tags: