Fatih Sönüs

Golf Industry Show – San Diego 2019

Bu yıl 90.’sı düzenlenen GIS (Golf Industry Show), 2 – 7 Şubat 2019 tarihleri arasında Amerika’nın California eyaletine bağlı San Diego şehrinde gerçekleşti. 1927 yılında Chicago’da ilk kez düzenlenen organizasyona, 75 greenkeeper katılmıştı. 1928 yılında, 350 greenkeeper, 27 katılımcı firma ve 14 farklı konudan oluşan eğitim ve seminer programı ile düzenlenen organizasyon, günümüzde 12.000’e yakın greenkeeper, 530’un üzerinde katılımcı firma ve 95 farklı konuda eğitim ve seminer programı ile gerçekleşiyor.

Dünyanın farklı coğrafyalarından gelen greenkeeperlar ile üretici firmaları aynı çatı altında toplayan bu organizasyon, sektörün geleceği için son derece önemli faydalar sağlamaktadır.

Bu yıl eğitim programındaki tercihim, Clemson Üniversitesi’nden Ph. D. Bert McCarty ve North Carolina State Üniversitesi’nden Ph. D. Fred H. Yelverton’un hazırlamış oldukları “Yabancı Ot Yönetimi” konulu seminer oldu. Yabancı ot; her golf sahasının bulunduğu yerin iklim ve toprak yapısına uygun seçilmiş ve uygulanmış çim türlerinin dışında çıkan diğer türlerdir. Yabancı ot çeşitleri, toprağın sıcaklığı, sıkışıklığı, pH değeri, azot ve organik madde miktarına göre farklı türlerde ve farklı zamanlarda çıkabilir. Kültürel ve kimyasal mücadele yöntemlerinin anlatıldığı seminerde, ben ve diğer katılımcılar da kendi sahalarımızda yaşadığımız tecrübelerimizi paylaştık.

Trump National Golf Club Los Angeles

GIS için Amerika’ya her gidişimde mutlaka birkaç golf sahası geziyorum. Bu yıl gezimin ilk durağı Trump National Golf Club Los Angeles oldu. Bu sahayı daha önce 2012 yılında ziyaret etmiştim. O zaman Donald Trump henüz başkan değildi. J Pasifik Okyanusu kıyısındaki falezlerin üzerine kurulmuş olan saha, her çukurda inanılmaz güzellikte bir manzaraya sahip. Bu saha, 264 milyon doların üzerindeki yapım maliyeti ile bugüne kadar yapılmış olan en pahalı sahalar arasındadır. Pete Dye ve Donald Trump tarafından tasarlanan golf sahasında, bermuda grass kullanılmıştır.
The Riviera Country Club

1926 yılında, Santa Monica kumsalının hemen arkasındaki dağların eteğine kurulan The Riviera Country Club, Amerikan golf tarihinin önemli golf turnuvalarına ev sahipliği yapmıştır. Bu golf sahası konumu itibariyle, birçok Hollywood yıldızının da golf oynamak için öncelikli tercihi olmuştur. George C. Thomas ve William P. Bell tarafından tasarlanan saha 1948 yılında “U.S Open” turnuvasına ev sahipliği yapmıştır. Fairwaylerinde çim türü olarak Kikuyu kullanılan sahada, bayrak bölgeleri için Poa annua kullanılmış. Sahayı gezdiğim günün 1 hafta sonrasında, bu sahada 56.’sı düzenlenen ve Tiger Woods’ un da oynadığı “Genesis Open” turnuvasının hazırlıkları yapılıyordu.

Torrey Pines Golf Course

2008 yılında Tiger Woods’un kazandığı “U.S Open” turnuvasına ev sahipliği yapan Torrey Pines Golf Sahası, San Diego’nun kuzeyinde, pasifik okyanusunun kıyısında yer almaktadır. Güney saha ve Kuzey saha olarak 2 adet 18 delikli golf sahası bulunmaktadır. Rye grass ile ara-ekim yapılmış olan sahanın fairway ve tee alanları Kikuyu greenleri ise Bentgrass ve Poa annuadır.

Kuzey ve güney sahaların her ikisi de William F. Bell (The Riviera Country Club Golf Sahası mimarı William P. Bell’in oğlu) tarafından tasarlanmıştır. Güney saha, 2001 yılında Rees Jones tarafından, Kuzey saha ise 2016 yılında Tom Weiskopf tarafından yeniden tasarlanmıştır.

Bu saha 1960 yılından bu yana her yıl ocak ya da şubat ayında, PGA Tour “Farmers Insurance Open” turnuvasına ev sahipliği yapmaktadır. Turnuva ilk 2 gün her iki sahada, son 2 günlük final ise Güney sahada oynanmaktadır. Golf sahası çim alan yöneticisi Robert Browns, Türkiye’den geldiğimi duyunca golf sahalarımızı televizyondan izlediğini ve mükemmel göründüğünü, iki kez Turkish Airlines Open’ı kazanan Justin Rose’un iki hafta önce kendi sahalarında da Farmers Insurance Open’ı kazandığını söyledi.