Röportajlar

“Golf Kişiye Kendi Kendini Keşfedip, Tarttığı Özel Bir Alan Sunuyor”

Geçtiğimiz ay Güney Afrika’nın George şehrindeki Fancourt Golf Resort’da gerçekleşen BMW Golf Cup International’ın 2019 finalinde ülkemizi temsil eden isimlerden biri olan Canan Ediboğlu ile bir araya geldik. Edipoğlu, golfü bir terapi olarak görüyor ve golf oynarken kendini öğrendiği söylüyor. BMW Golf Cup International Finali sonrası bir araya geldiğimiz Ediboğlu ile, golf hayatını ve BMW Golf Cup deneyimini dinledik.

Sizi ve golf yaşantınızı dinleyebilir miyiz?

Hayatım boyunca iş yaşamım vaktimin büyük bir kısmını aldı. Bilindiği üzere yirmi sekiz yıllık enerji sektöründeki deneyimimden sonra, Yönetim Kurulu üyelikleriyle hâlâ yoğunluğu dinmemiş bir iş yaşamım var. İnsanın çalışarak hep kendini zinde tuttuğuna inanırım fakat genel olarak hayatımı gözden geçirdiğimde zihnin bütün bu yoğunluk arasında durup nefes alma ihtiyacı duyduğunu hayatımın bu döneminde keşfettim. Bu keşfe vesile olan unsur da golfün hayatıma girişi oldu. Hakikaten de golfe başlarken zihnimin doğal bir akışa kapıldığını, dinlendiğini rahatladığını ilk defa keşfettim. İş temposundan kurtulduğumda koşa koşa büyük bir mutlulukla ve istekle sığındığım bir liman oldu. İnsanlar nasıl yoga kampları, orman ya da SPA gibi yerlere kaçıp kendilerine terapi uyguluyorlarsa ben de golf sahasında kendimle baş başa kalıp ayrıca kendimi öğreniyorum. Çünkü golf oynarken istersen başkalarıyla değil de kendinle de yarışa biliyorsun. Dolayısıyla golf kişiye bir bakıma kendi kendini keşfedip, tarttığı özel bir alan sunuyor.

Golf ile tanıştıktan sonra hayatınızdaki değişimler nelerdir?

En önemlisi konsantrasyon kabiliyetim büyük ölçüde artı. İş hayatından beklenen birçok işi aynı anda yapma becerisi maalesef golfte pek işlemiyor. Golf lazer ışınlarında olduğu gibi tek bir noktaya ciddi yoğunlukta bir odak talep ediyor. Bunu yaparken teknik olarak hangi sopayı alacağın, ne kadar hızla topa vuracağın, vurduğun andan önceki vücut pozisyonu, tekniği gibi birçok unsur kısacık bir süre içinde bir araya geliyor ve bu anca ciddi bir konsantrasyonla oluyor. Bütün bunlar olurken de yeşillik içinde, kendi akışını bozmadan dinginliği de koruyabilmeyi insan öğreniyor. Şimdi işte ve evde zihnimin daha az dağıldığını görebiliyorum, bu da yorgunluğumu ciddi anlamda düşürüp beni bu yaşımda çok daha verimli kıldı.

 Siz de golf ile iş hayatının ortak noktaları olduğunu düşünüyor musunuz? Nedir bu ortak noktalar?

İkisinde de iyi olabilmek için ciddi bir hazırlık ve eğitim sürecinden geçmek gerekiyor. Golfte tekniğin ne kadar zor oturduğu biliniyor, aynı şekilde iş hayatı da insanı kendini devamlı güncellemeye ve geliştirmeye itiyor. İkisinde de öğrenmenin sonu yok. Golfte oynamaya kısacık süreliğine bile ara versen hemen geri düşüyorsun, keza iş hayatında da bu böyle… Kendini geri çektiğin an, hızlı değişime ayak uyduramayıp geride kalıyorsun. O yüzden kendini yenilemenin önemi çok büyük. Ayrıca ikisinde de bana göre etik kurallara ve insani değerlere saygı ön planda. Eğer bunlardan taviz verirseniz iyi bir noktaya ulaşmanız çok güç.

İş dünyasında kadının rolünden bahsedebilir misiniz?

Çalışma hayatında kadının rolü giderek artıyor ve daha fazla kadını üst düzey pozisyonlarda görüyoruz. Bu çok mutluluk verici, gurur duyduğumuz bir gelişme. Ancak kadınların hâlâ potansiyellerini tam olarak gerçekleştirmediklerine, kadınların hak ettikleri yere gelmeleri için daha yapılacak çok iş olduğuna inanıyorum. Düşünsenize, hâlâ kadınların ve erkeklerin eşit işe, eşit ücret almadıkları sektörler var. Biraz önce dediğim gibi sosyal ve kültürel alışkanlıklar, önyargılar, yaşam biçimleri yasalarla değiştirilemiyor. Bunların değişmesi zaman alıyor. Kadın toplumsal yaşama daha çok katıldıkça, bundan yalnızca kadınlar değil, kadınıyla, erkeğiyle tüm toplum kazançlı çıkacaktır.

Golf oynarken daha çok hangi özelliğiniz ön plana çıkıyor?

Golfe geç başladığım için teknik açıdan uzunca bir süre pratik yapabilme fırsatım olmadı. Bu beni daha çok sezgiyle oynamaya itti. Dolayısıyla teknik konusunda daha kendimi ilerletebilmeye çalışırken, sezgilerime çok güvenmeye başladım ve bunun mükafatını da aldığımı düşünüyorum.

Golfte geliştirmeniz gerektiğini düşündüğünüz bir teknik var mı?

Şu an handikabım 14.5… Tabi ki her golfçü gibi handikabımı düşürmek isterim. Bunun için kısa oyunumu ve patamı çok iyileştirmem gerekir.

BMW Golf Cup International dünya finalinde mücadele ettiniz. Oradaki performansınızdan memnun musunuz? Sizin için nasıl bir deneyimdi?

Golfü genellikle Kemer Country Golf Sahası’nda oynuyorum. Antalya’ya bile bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar gittim. Dolayısıyla BMW Golf Cup International’ın Türkiye Elemelerini kazanıp Güney Afrika’ya gitmek benim için çok büyük bir tecrübe oldu. Ayrıca golfün farklı kültürler arasındaki bağlayıcı özelliğini keşfetmem açısından büyük bir deneyim oldu. Orada tamamen farklı dillerden ve kültürlerden gelen insanların tek bir ortak tutku etrafında kenetlenip keyif aldıklarını gördüm. Yeni arkadaşlıklar ve yeni hikayelerle tanışıp burada ülkemizi onlara tanıtıp birçok anıyla geri döndük. Bu hayatta az rastlanacak bir deneyimdi. Belki de buna bilmediğimiz zor bir sahada oynamak eklenince müthiş bir başarı gösteremesek de ekip olarak elimizden geleni yaptığımızı düşünüyorum.

Finaldeki atmosferden biraz bahsedebilir misiniz?

Aslında skorlar üç günün ortalaması alınarak belirlendiği için her gün farklı sahada farklı insanlarla oynadık. Ayrıca bu; oldukça yoğun ve yorucu bir deneyimdi. Bir de buna BMW Golf Cup’ın büyük finalinde oynamanın heyecanı da eklenince zamanın su gibi geçtiğine şahit olduk. Oyundan ziyade orada BMW’nin bize yaşattığı his oldukça önemliydi; çünkü ilerde dönüp baktığınızda skorunuzu belki hatırlarsınız ama orada yaşadığınız his hep baki kalır.

Canan Ediboğlu – Golf Oyuncusu, ING Bank Genel Müdür Vekili & Yönetim Kurulu Üyesi

Tags: