Oyuna başlamadan önce;

• Skor kartı veya ilan panosu üzerindeki “Yerel Kurallar”ı okuyun.

• Topunuz üzerine bir teşhis işareti koyun. Birçok oyuncu aynı marka veya model top ile oynar. Topunuzu teşhis edememeniz durumunda top kayıp sayılır.

• Sopalarınızı sayın. En fazla 14 sopa ile oynayabilirsiniz.

Oyun esnasında;

• Oyundaki partneriniz ve caddie’niz haricinde kimseye danışmayın veya tavsiyede bulunmayın. Kurallar, engeller, bayrak direğinin yerleri veya uzaklıkları hakkında soru sorabilirsiniz.

• Bir çukurun oynanması esnasında talim vuruşları yapmayın.

Oyun sonunda;

•  Maç sonucunun ilan edilmesini sağlayın.

• Vuruş sayısı oyununda, skor kartınızın düzgün olarak yazılmasını ve en kısa zamanda teslim edilmesini sağlayın.

OYUN KURALLARI

Başlama vuruşu;

Başlama vuruşunuzu tee markalarının arasından yapın, önüne çıkmayın. Vuruşunuzu, tee markaları arasındaki çizginin en fazla iki sopa boyu gerisinden yapabilirsiniz.

Vuruşunuzu başlama yerinin dışından yapmanız durumunda, maç oyununda ceza almazsınız. Ancak, rakibiniz isterse vuruşunuzu tekrar ettirebilir. Vuruş sayısı oyununda ise, iki vuruş ceza alırsınız ve hatanızı doğru yerden vurarak düzeltirsiniz.

Topun oynanması;

Eğer topunuzun size ait olduğunu düşünüyor, fakat üzerindeki işaretinizi göremiyorsanız, markörünüz veya rakibinizin izni ile topu kaldırıp teşhis edebilirsiniz.

Topu, durduğu yerden oynayın. Topun duruşunu veya durduğu yeri, tasarlanan duruş pozisyonunu, swing alanını veya oyun hattını kökü toprakta olan herhangi bir bitkiyi kırarak veya bükerek, normal duruş pozisyonuna geçerken kaçınılmaz durumlar dışında, düzeltmeyin. Topun duruşunu, herhangi bir şeyi yere bastırarak iyileştirmeyin.

Topunuz bir kum engeli veya su engeli içinde bulunuyorsa, engelin zeminine veya su engeli içindeki suyun yüzeyine, vuruşunuza başlamadan önce eliniz veya sopanız ile dokunmayın ve köksüz cisimleri kaldırmayın.

Topa, sopanız ile swing hareketi yaparak vurmalısınız. İtme, kesme veya kepçeleme hareketi yapmak kural ihlalidir.

Yanlış bir topu oynarsanız, maç oyununda çukuru kaybedersiniz. Vuruş sayısı oyununda ise iki vuruş cezası alırsınız ve yeniden doğru topla oynayarak hatanızı düzeltmeniz gerekir.

Green üzerinde;

Green üzerinde topu markalayarak kaldırabilir ve temizleyebilirsiniz. Her zaman topu tekrar eski yerine yerleştirin.

Green üzerindeki eski çukur tapalarını veya topların neden olduğu darbe izlerini düzeltebilir, ancak ayakkabı (spike) izlerini ve diğer hasarları onaramazsınız.

Green üzerinden bir vuruş yaparken bayrak direğinin tutulmuş veya kaldırılmış olmasına dikkat edin. Green dışından vuruş yapılması durumunda da, bayrak direği tutulabilir veya kaldırılabilir.

Duran topun yerinden oynatılması;

Genel olarak, eğer top oyundayken kaza ile topu yerinden oynatır, kurallarca izin verilmeden yerinden kaldırırsanız veya topu vuruş pozisyonunuzu aldıktan sonra yerinden oynarsa, bir vuruş cezası alarak tekrar eski yerine yerleştirin.

Eğer duran topunuz başka biri veya başka bir top tarafından yerinden oynatılırsa, cezasız olarak tekrar yerine yerleştirin.

Hareket halindeki topun durdurulması veya yönünün saptırılması;

Tarafınızdan oynanan hareket halindeki bir top, duran başka biri tarafından durdurulur veya yönünden saptırılırsa, ceza almaz ve topu durduğu yerden oynarsınız. Ancak, vuruşunuzu yapmadan önce topunuzun ve diğer topun green üzerinde bulunması durumunda iki vuruş cezası alırsınız.

Topu kaldırma, drop etme ve yerleştirilme;

Bir kural gereği tekrar yerine yerleştirilmek üzeri (green üzerinde, temizlenmek üzere kaldırma gibi) kaldırılan topun yeri, önceden marke edilmelidir. Başka bir yere drop edilmek veya yerleştirilmek üzere (oynanamaz top kuralında, iki sopa boyu içine drop etme gibi) kaldırılmış olan topun yerini marke etmek zorunda değildir, ancak tavsiye edilir.

Topu drop ederken dik durun, kolu omuz hizasında gergin tutarak topu elinizden bırakın. Eğer drop edilen top, kolaylık sağlanan durumun tekrar engelleme yaptığı bir pozisyona (sabit mania gibi) veya zemine ilk değdiği noktadan iki sopa boyundan daha fazla bir yere, en yakın kurtulma noktasından veya kolaylık için referans alınan noktadan çukura daha yakın bir yere yuvarlanırsa, tekrar drop edilir.

Drop’u tekrarlanan top tekrar yukarıdaki durumlardan birine yuvarlanırsa, dropun tekrarında saha yüzeyine ilk vurduğu noktanın mümkün olduğu kadar yakınında bir yere yerleştirilir.

Oyunu engelleyen veya destekleyen top;

Topunuzun veya başka bir topun, diğer oyunculara destek olabileceği kanısında iseniz, topunuzu kaldırabilir veya diğer topları kaldırabilirsiniz.

Kendi oyununuzu engellediğini düşündüğünüz bir topun da kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Bu kural gereği kaldırılan top, green üzerinde kaldırılanlar dışında, temizlenemez.

Köksüz cisimler

Köksüz cisimler, (toprağa saplı bulunmayan, toprakta kökü olmayan, toprağa iyice gömülü bulunmayan ve topa yapışmamış taş, yaprak, dal gibi nesneler) topla birlikte aynı engel içinde veya aynı engelin sınırına değer vaziyette bulunmaları dışında, sahanın her yerinde cezasız olarak kaldırılabilir. Köksüz cisimlerin kaldırılması esnasında topunuz yerinden oynarsa, topun green üzerinde bulunması haricinde, bir vuruş cezası alır ve topu tekrar eski yerine yerleştirirsiniz.

Su engelleri

Eğer topunuz bir su engeli (sarı kazık veya çizgiler) içindeyse, durduğu yerden oynayabilir veya bir ceza ile;

• Orijinal topun son olarak oynandığı yerin mümkün olduğu kadar yakınından bir top oynayabilir veya topun su engeline düşerken son olarak aştığı sınır noktası ile çukur doğrultusunda, su engelinin arkasında istediğiniz kadar geriye giderek bu çizgi üzerindeki bir yere drop edebilirsiniz.

• Eğer topunuz bir yan su engeli (kırmızı kazık veya çizgiler) içindeyse, su engelindeki seçeneklere ilave olarak bir vuruş cezası ile;

• Çukura daha yakın olmama koşuluyla, topun son olarak yan su engelinin sınırlarını geçtiği noktadan veya;

• Engelin karşı tarafında, çukura eşit uzaklıktaki bir noktadan iki sopa boyu mesafe içindeki alana drop edebilirsiniz.

Top kayıp veya sınır dışı;

Sahanın sınırlarını skor kartı üzerindeki yerel kuralları okuyarak kontrol edin.

Eğer topunuz su engeli dışında bir yerde kaybolur veya sınır dışına çıkarsa, bir vuruş cezası alarak bir sonraki vuruşunuzu topla son olarak oynadığınız noktanın mümkün olduğu kadar yakınındaki bir yerden yaparsınız.

5 dakikalık arama süresi içinde topunuz bulunamaz veya teşhis edilemez ise, kayıp sayılır.

Topunuzun su engeli dışında bir yerde kaybolma veya sınır dışına çıkma olasılığı karşısında, geçici bir top oynarsınız.

Vuruşu orijinal topu aramak üzere ilerlemeye başlamadan önce yapmalı ve önceden geçici top olarak oynayacağınızı bildirmelisiniz.

Orijinal top, su engeli dışında bir yerde kaybolmuş veya sınır dışına çıkmış ise, bir vuruş cezası alarak geçici topla oyuna devam edersiniz. Eğer orijinal top, parkur sınırları içinde bulunursa, geçici top devre dışı kalır ve orijinal top ile oyuna devam edilir.

Oynanamaz top;

Eğer topunuz su engeli içinde ise, Oynanamaz Top Kuralı uygulanmaz ve kurtulma istemeniz durumunda Su Engelleri Kuralını uygulamanız gereklidir. Su engeli dışında, sahanın herhangi bir yerinde topunuzu oynanamaz ilan edebilir ve bir vuruş cezası alarak;

• En son oynanan yerine mümkün olduğu kadar yakınından bir top oynayabilir

• Topun bulunduğu yerle çukur arasındaki çizgi doğrultusunda istediğiniz kadar geriye giderek bu çizgi üzerinde bir yere bir top drop edebilir

• Topun bulunduğu yerin, çukura daha yakın olmamak koşuluyla, iki sopa boyu çevresindeki alana bir top drop ederek oyuna devam edebilirsiniz.

Oynanamaz olarak bildirilen top kum engelinin içinde ise, en son oynanan yerden oynama seçeneği dışında, topunuzu yine kum engeli içine drop etmek zorundasınız.