Golf sopaları 6 ana grupta toplanır. Bunlar;

Wood golf sopaları: Tahta başlı golf sopaları, 160 metreden daha fazla mesafelere yapılacak uzun vuruşlarda kullanılır.

Utility golf sopaları: Wood türü golf sopalarının açıları büyük olanlarıdır.

Driver golf sopaları: Bir çeşit Wood türü olan bu golf sopalarının yüzünde, vuruşun ne kadar yükseleceğini ve uzağa gideceğini tayin edebilen, 7 ila 12 derecelik bir açı vardır. Bu tür golf sopaları, golf sporuna yeni başlayan ve orta seviyede bilenler için idealdir. Genellikle golf oyununda başlangıç vuruşu yapılırken kullanılır.

Putter golf sopaları: Golfte vuruş tarzına göre farklılık gösteren titanyum ya da metal başlı bu golf sopaları, golf topunu çukura sokmak için yapılan vuruşlarda kullanılır.

Wedge golf sopaları: Iron türü demir başlı golf sopaların özel ibr versiyonudur. En yaygın olanı green’e doğru yapılan yüksek yaklaşma vuruşunu, Pitching Wedge yaparken kullanılan 48 derece eğimli olanıdır. Dereceler (52, 56, 60 64) arttıkça golf sopalarının boyutları da artar.

Iron golf sopaları: 180 metreden daha yakın mesafelere vuruş yapılırken kullanılan golf sopalarıdır. Iron türü golf sopaları 3’ten 9’a kadar sınıflandırılır. Green’e ne kadar uzaktan vuruş yapılacağına bağlı olarak, kulanılacak golf sopasının numarası belirlenir. Mesafe yakınlaştıkça, golf sopasının numarası büyür.