Amatör bir golfçü ve fizyoterapist olarak, sizlere bu sayıda golf sporuna başlamadan ya da çocuğunuzu bu spora başlatmadan önce “hiç kendinize şu soruları sordunuz mu?” diyerek konuya başlamak istiyorum.
  1. Bu sporu niçin seçtik?
  2. Anatomimiz buna uygun mu?
  3. Yaralanma ya da sakatlanma riskimiz var mı?
  4. Uzun yıllar bu sporu yapabilir miyim?

Sizlere bu soruların cevabını 28 yıllık meslek hayatımda kazandığım deneyimlerime dayanarak kısaca anlatmaya çalışacağım.

  1. Ülkemizde golf sporu çok eski yıllardan beri yapılmasına rağmen birçok nedenlerden dolayı diğer spor dallarına kıyasla çok hızlı ilerleyemedi ama son yıllarda başta Türkiye Golf Federasyonu olmak üzere golf kulüplerinin yoğun çabaları neticesinde her geçen gün bu spora farkındalık artmaya başladı. Şimdilerde erken yaşlarda başlanıyor ama birçok insanın da benim gibi golfe başlama yaşı hali hazırda 30’lu, 40’lı yaşlara denk geliyor. Genelde riskli bir spor olmadığı ve kardiyovasküler sistem sağlığı için açık havada yapılan bir spor olması dolayısıyla kişilerin tercih sebebi oldu. Çocuklarınız için de diğer riskli kontak sporlar dışında en iyi seçenek olarak görülüyor.

 

  1. Golf ya da herhangi bir farklı spor dalı, ne olursa olsun başlamadan önce kişiler muhakkak bir uzman gözüyle değerlendirilmelidir. İnsan vücudu, bütün iç ve dış sistemlerinin beraber bir düzen içinde çalıştığı muazzam bir yapıdır. Bu sistemlerden birinin çalışması aksamaya başladığında yaşımız ve aktivite seviyemiz ne olursa olsun vücudumuz küçük sinyaller vermeye başlıyor. Bu bazen ağrı ya da acı, bazen de duruş bozuklukları olarak kendini göstermeye çalışıyor. Çocuklarımızda en çok fark ettiğimiz şey skolyoz denilen omurga eğrilikleri ya da ayaklarındaki düz tabanlık. Bunları genelde size verilen egzersizler ve tabanlıklarla sorunu çözüyorsunuz ya da çözdüğünüzü düşünüyorsunuz. Hal böyle iken spor yapsın diye bir de farklı sporlara yönlendiriyorsunuz. Sorunların çözümü sadece bu değil.

 

  1. İnsan vücudu harekete göre tasarlanmıştır. Buna bağlı olarak her harekette başın gövdeye, gövdenin ayaklara ve kollara göre düzgün hizalanması, uygun biyomekanik ve kontrol ile bunu devam ettirmesi gerekmektedir. Bu nedenle özellikle golf gibi risksiz dediğiniz bu sporda dahi vücut düzgün şekilde hizalanamaz ve iyi bir biyomekanik ve kontrol ile çalışmazsa ilerleyen yaşlarda ciddi sakatlıklara yol açar. İnsanlar neden son yıllarda bel ve boyun fıtıklarıyla uğraşıyor, hiç düşündünüz mü? Golf oynarken yaptığınız swing hareketinde eğer vücut düzgün hizalanmazsa gövde dönüşünü kalça ve diz eklemi ile siz hiç farkında bile olmadan kompanse edilmeye devam ederse ilerde birçok şikayetleriniz için zemin hazırlamaya başlamışsınızdır demektir.

 

  1. Siz çok iyi bir oyuncu ve iyi bir swing hareketinizin olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Eğer bir yerde siz farkında olmadan bir kompanzasyon mekanizması geliştirdiyseniz, uzun yıllar bu sporu sakatlanmadan sürdürebileceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Her sabah yataktan uyandığınızda vücudunuzda hafif de olsa bir tutukluk, göz ardı ettiğiniz ara ara vücudun farklı yerlerinde dolaşan küçük küçük rahatsızlıklar. İşte bunlar o sinyaller… Burada “sadece yapılan sporlardan dolayı bunlar oluyor” diyerek konuyu daraltamayız ama konumuz spor olduğu için buna daha fazla yer ayırdık. İyi bir ön değerlendirme hem olabilecek sakatlıkları önlemek hem de performansımızı artırmak için çok değerli. Tabi ki hareketsizlikte vücudumuzun dengesini bozan diğer sebeplerden biri.

Beden farkındalığınızı artırarak bol golfü günler diliyorum.

Sevgi ile kalın…