Röportajlar

“Golfe Yeni Başlayan Bir Aileyiz” 

Her yıl haziran ayının üçüncü haftasında kutladığımız Babalar Günü’ne özel bu yıl Sapmaz Ailesi’ni sayfalarımızda ağırladık. Cüneyt Sapmaz aynı zamanda Ataşehir Golf Kulübü’nün kaptanı. Cüneyt Bey kaptanlığın zor olduğunu, babalığın ise kaptanlıktan bile zor olduğunu söylüyor. Minik golfçü Deniz ise, golfü çok sevdiğini kulübü de evi gibi hissettiğini belirtiyor. Biz de keyifle gerçekleştirdiğimiz bu söyleşi vesilesi ile tüm babaların ve kendini baba gibi hissedenlerin Babalar Günü’nü kutlarız. 

Cüneyt Bey sizi tanıyabilir miyiz?

38 yaşındayım. Golf ile Ataşehir Golf Kulübü’nde çalışmaya başladıktan sonra tanıştım. Kulübün bütün idari işlerinden sorumluyum. Aynı zamanda kulübün kaptanlığını üstlendim.

Ne hissediyorsunuz peki?

Kaptanlık çok sorumluluk getiren bir durum. Herkese bu sporu sevdirmeniz gerekiyor gibi hissediyorsunuz.

İnsanlar golfe geldikleri zaman tepkileri nasıl oluyor?

Ataşehir’e daha çok golf ile tanışmayan veya yeni tanışan sporcular geldiği için devamlılığını getirmeye çalışıyoruz, gelen oyunculara hem kulübümüzü hem kendimizi hem de kendilerini rahat hissettirmek bizim başlıca görevlerimizden biri.

Kulübe yeni gelen bir oyuncu için izlediğiniz yol nedir?

Yeni gelen bir oyuncuya öncelikle antrenörlerimiz ile beraber bu spora nasıl başlayabileceğini anlatıyor, bu sporu sevdirmeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar hem çocuk hem de yetişkinler tarafından oldukça yoğun bir talep ile karşı karşıyayız.

 Şehrin içinde böyle bir sahanın olmasıyla ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Keşke Türkiye’de bu tarz sahalar daha çok olabilse. Golfçü olarak istediğim tek şey bu.

10 yaşında bir kızınız var… Babalık nasıl bir duygu?

Babalık, kaptanlıktan daha zor… Deniz’in golf oynamasını çok istiyordum. Oynaması için de çok baskı yaptım ama sonrasında kendimi frenledim. Sebebi ise; çok üstüne düştüğüm zaman sıkılıp bu sporu yapmak istememesinden korktum. Sonrasında akışına bıraktım ve şu anda benden daha güzel golf oynuyor.

Baba kız ilişkiniz nasıl?

İlişkimiz gayet güzel… Kızımla ortak paydalarımız çok. Bunlardan biri de golf. Sahaya beraber çıkıyoruz; tabi baba-kız olarak değil artık birer rakip olarak oynuyoruz.

Aslında tüm aile golf oynuyor… Üstünlük daha çok kimde?

Aile olarak baktığımız zaman golfe yeni başlayan bir aileyiz ve dolayısıyla rekabet ister istemez oluyor. Bununla beraber kazanan isim günden güne değişiyor. Rekabet olmazsa başarı gelmez; rekabet her zaman olmalı.

Cüneyt Sapmaz – Ataşehir Golf Kulübü Kaptanı 

“Babamla Golf Oynamak Eğlenceli”

Deniz, bize biraz kendinden bahsedebilir misin?

10 yaşındayım. Özel Burçak Eyüboğlu İlkokulu’nda 4. Sınıf öğrencisiyim. Haftada en az dört gün golf oynamaya çalışıyorum.

Golf ile nasıl tanıştın?

Golf ile annem ve babamın Ataşehir Golf Kulübü’nde çalışmaya başlaması ile tanıştım. Golf oynamayı çok sevdim ve handikabımı da alarak lisanslı oyuncu oldum. Handikabım şu an 34,5.

 Golfe başladıktan sonra hayatında neler değişti?

Golfe ile beraber çok fazla yeni arkadaşlar edindim. Bu durum beni çok mutlu etti. Golf için çok çalışmak ve disiplinli olmak gerekiyor. Golf bana disiplinli olmayı öğretti. Golf hayatımda ışık gibi oldu. Okul sonrası hemen kulübe geliyorum; burayı evim gibi hissediyorum.

Ailenle beraber golf oynuyorsun. Aranızdaki rekabet nasıl?

Babamla golf oynamak biraz daha eğlenceli. Annem golfe yeni başladığı için biraz benim oyunumu yavaşlatıyor. Babamla oynadığımız zaman oyun daha kısa sürüyor. Bu sayede birkaç oyuna daha çıkabiliyorum.
Babanın golfünü eleştirdiğin bir yanı var mı?

Babamın swing’ini beğenmiyorum.

Babanla ilgili ne düşünüyorsun peki? Babalar Günü için babana iletmek istediğin bir mesajın var mı?

Babamı çok seviyorum. Babam yeri geldiği zaman bana kızıyor, doğru yönlendirmeler yapıyor. Seni hiç bırakmayacağım ve hep seveceğim.

Deniz Sapmaz

Tags: