Röportajlar

“Golfün Bana Katkıları Hiçbir Şey ile Kıyaslanamaz”

Yaklaşık 14 yıldır golf ile iç içe olan bir isim Damla Bilgiç. Henüz çok genç olmasına rağmen golf milli takımda yer alan, milli takım ile beraber dünyada birçok golf sahasını deneyimleyen, yine golf sayesinde Amerika’da eğitim hayatını tamamlayan bir isim. Kemer Country Golf Kulübü’nde bir araya geldiğimiz Damla Bilgiç, golf hayatına dair merak ettiğimiz tüm sorulara içtenlikle cevap verdi.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

23 yaşındayım. Golf ile 2005 yılında Türkiye Golf Federasyonu’nun başlattığı bir proje sayesinde tanıştım. Devlet okullarındaki 4. Sınıf öğrencileri için seçmeler yapılmıştı. Yapılan tüm seçmeleri geçtikten sonra Adnan Hoca(Salmanlı) ile antrenmanlara başladık. Böylelikle benim de golf hayatım başlamış oldu. Bu yıl da Amerika’da Coastal Carolina Üniversitesi’nde Egzersiz ve Spor Bilimleri üzerine eğitim aldım ve yeni mezun oldum.

Eğitim için yurt dışına gitmenizde golfün bir etkisi oldu mu?

Golf Milli Takımı’nda yer almak benim için büyük avantajdı. Golf nedeniyle okulumda %100 burslu eğitim aldım.

Bize bu süreçten bahsedebilir misiniz?

Danışmanlar tarafından yurt dışındaki okullara başvurular yapılıyor veya okuldaki eğitmenler sizinle iletişime geçiyor. Çünkü aynı zamanda turnuvalarda bu eğitmenler tarafından izleniyorsunuz. Ben eğitimime ilk olarak iki yıllık bir okul olan Community College’de başladım. Bu okul İngilizce eğitimim açısından da çok faydalı oldu. Daha sonra dört yıllık bir okulda tam burslu olarak devam ettim ve eğitim hayatımı tamamladım.

Aynı zamanda Türkiye Golf Milli Takımı’nda yer almaya devam ediyorsunuz değil mi?

Evet, 2010 yılından beri Klassis Golf Kulübü’nü ve Türkiye Golf Milli Takımı’nı yurt dışında temsil ediyorum.

Milli takım ile birlikte yurt dışına çıktınız ve turnuvalara katıldınız. Ne kadar ülke gördünüz?

Milli Takım ile birlikte 15’ten fazla ülke gördüm sanırım.

Yurt dışında oynamak nasıl bir deneyim?

Gerçekten çok güzel ve farklı bir deneyim. Ülkeye göre saha yapıları değişiyor. Farklı sahalarda oynamak, golf için de tecrübe kazanmamızı sağlıyor.

Bu deneyimler golfünüzü nasıl destekliyor?

Amerika’da çok farklı sahalarda golf oynadık. Division 1 oynarken uzun sahalarda oynuyorduk. Türkiye’ye geldiğimde sahalar bana daha kısa gelmeye başladı. Bu benim için büyük bir avantajdı. Farklı çim yapılarında oynadık ve bunun faydasını da yurt dışındaki turnuvalarda gördüm.

Türkiye ile yurt dışındaki golf oyununuzu karşılaştırmanızı istesek neler söylersiniz?

Amerika’da oynadığım zaman çok fazla oyuncu ile mücadele etmiş oluyorum. Türkiye’de ise daha kısıtlı sayıda oyuncu müsabakalara katılıyor. Müsabakadaki oyuncu sayısı oyuna farklı bir heyecan katıyor. Türkiye’de ise sporcularla birbirimizi tanıyoruz ve skorlarımızı tahmin edebiliyoruz. Bu da farklı bir his ama farklı kişiler ile yarışmak bambaşka bir his.

Yurt dışında eğitim alırken aynı zamanda okul golf takımında da yer aldınız. Bize biraz bu tecrübenizden bahsedebilir misiniz?

Güzel bir tecrübeydi. İlk günler biraz zorlanmıştım. Sabah 05:30-06:00 arası fitness antrenmanları başlıyordu. Daha sonra ise golf antrenmanları ve dersler. Çok disiplinliydi ama bu durum beni olumlu yönde etkiledi.

2018 yılı sizin için nasıl geçti?

2018 yılı benim en başarılı yıllarımdan biri. Hem okul hem de golf hayatım çok güzel geçti. Amerika’da eğitimimi tamamladım. Türkiye’de katıldığım turnuvalardan başarılı derecelerle döndüm. TGF’nin düzenlediği Amatör Şampiyonası’nda -11 oynayarak birinciliği elde ettim. Dört günde eksi skor ile oynayarak önemli bir başarı elde ettiğimi düşünüyorum. 2018 yılında emeklerimin karşılığını aldım diyebilirim.

Önümüzdeki dönem için planlarınız nelerdir?

Daha çok fitness alanına yönelmeyi planlıyorum. Golf fitness ile ilgili eğitimler tamamlayıp sertifikalar almak istiyorum. Bunun sonunda da hem federasyona hem de golf oynayan herkese yardımcı olmayı hedefliyorum.

Eklemek istedikleriniz…

Golf hayatıma 2005 yılında devlet okulunda yapılan seçmeler ile başladım. Bu zamana kadar golf federasyonu sayesinde birçok ülke gördüm ve birçok insan ile tanıştım. Golf sayesinde yurt dışında eğitim aldım. Golfün bana katkıları hiçbir şey ile kıyaslanamaz. Bu sürecin en başından en sonuna kadar bana destek veren ve yardımcı olan başta Türkiye Golf Federasyonu Başkanımız Ahmet Ağaoğlu’na, Klassis Golf Kulübü Ailesi’ne, Amerika’ya giderken beni destekleyen Kadir Aydın ve Papatya Aydın’a ve tüm golf hocalarıma teşekkür ediyorum.

Damla Bilgiç – Milli Oyuncu

Tags: