BannerRöportajlar

Hedefim; Türkiye’de Daha Tanınır Hale Gelmek, Turnuvalarda Mücadele Etmek

Hedefim; Türkiye’de Daha Tanınır Hale Gelmek, Turnuvalarda Mücadele Etmek

Kuşadası Golf Sahası Türkiye’nin en zorlu sahalarından biri. Sahanın kulüp başkanlığını ise iki yılı aşkın süredir Dr. İbrahim Kocaoğlu yürütüyor.  Özellikle pandemi dönemi ile beraber sahanın durumunu, gelişmeleri dinlemek için kulüp Başkanı Dr. İbrahim Kocaoğlu ile bir araya geldik.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1994 yılından bu yana Kuşadası ve çevresinde turizm hekimliği yapıyorum. Yurt dışında aldığım eğitimler ile beraber Halk Sağlığı ve Koruyucu Hekimlik doktorası yapmış olmam beni turizm alanına yönlendirdi. Birçok beş yıldızlı otelin ve büyük seyahat acentelerinin sağlık hizmeti organizasyonunu yapmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

30 yıllık aşkım olan tenis ikinci sıraya düştü.

Golfe ne zaman ve nasıl başladınız?
2016 yılı Aralık ayında çok soğuk bir kış günü golfe başlamaya karar verdim. İlk derslerimi Frederik Hanson’dan aldım. O günden beri de golfe tutkuyla bağlıyım. Golf o kadar ön plana çıktı ki, 30 yıllık aşkım olan tenis ikinci sıraya düştü.

Kuşadası Golf Kulübü’nün başkanlığını yürütüyorsunuz. Ne zamandır bu görevdesiniz. Neler söylemek istersiniz?
Özyer Şirketler Grubu ile yıllardır birlikte çalışıyoruz. Gruba ait otellerin sağlık hizmetlerini yürütüyoruz. Golf konusunda bana sonsuz destekleri oldu. Ben de golfün içine girdikçe, Kuşadası’nın daha iyi olabilmesi için neler yapılabileceği üzerine kafa yormaya başladım ve bu düşüncelerimi Kuşadası Özyer Grup sorumlusu Şükrü Yenilmez Beyefendi ile paylaştım. O da bana dernek ve kulüp başkanlığı yaparak bu düşüncelerimi hayata geçirebileceğimi söyledi. İki yılı aşkın bir süredir başkanlık, kaptanlık gibi tüm görevler benim üzerimde bulunmakta. Ama dernek tüzüğümüzde yaptığımız değişiklikler ve kulübümüz aktif üyelerinin son 2-3 yıl içinde geldiği nokta, beni artık bu görevleri üyelerimiz arasında paylaşabileceğim bir duruma getirdi. Çok yakında kulüp kaptanlığı ve kadın kulüp kaptanlığı görevleri başta olmak üzere tüm görevleri golfçü uygun üyelerimize vereceğiz. Bu arada dernek tüzük kuralları ile ilgili değişiklik yaparken, 2020 Şubat ayında pandemi öncesi tanıştığım Doç. Dr. Şinasi Numan Beyefendiye teşekkürü bir borç bilirim. Çok desteğini ve yardımını gördüm.

Özyer Grubu’na sadece Kuşadası’nın değil tüm bölgenin şükran borcu olduğunu düşünüyorum.

Saha hakkında bilgi verebilir misiniz?
Aslında bu sahanın hikayesi benim de komşum olan rahmetli Aydın Abi’yle (Irak’tan) başlıyor. Bu sahanın temellerini onun attığını söylemek yanlış olmaz. Aydın Abi projeyi bir türlü tamamlayamayınca Özyer Grup işi sahiplendi ve saha inşaatını bitirdi. Özyer Grubu’na sadece Kuşadası’nın değil tüm bölgenin şükran borcu olduğunu düşünüyorum. Sahanın tasarımcısı İspanyol Jose Canales Galvez. Sayın Galvez’in zorluk derecesi konusunda biraz da sınırları zorladığını söyleyebilirim! Biz her gün oynuyoruz ve her gün yeni bir zorluğunu keşfediyoruz sahanın. Sporcu karakterli insanların böyle sahalardan daha fazla zevk aldıklarına inanıyorum. Sahaya hâkim olma hissini yaşayamadıkları için her seferinde farklı bir motivasyonla geri dönüyorlar.

Bu sahanın bir başka özelliği de 12 ay oynanabilen bir yer olması. Bizim sahamızın birçok oyuncu için kendini test ettiği bir saha olduğunu biliyorum. Hatta Çağatay Demirayak Beyefendi bir golf dergisine verdiği söyleşisinde “Türkiye’de golfümün gelişip gelişmediğini test ettiğim yegâne saha; Kuşadası Golf Kulübünün zorlayıcı parkurudur. Oraya giderseniz yanınıza bol bol top almayı ihmal etmeyin!” diyerek benim de bugünlerde sık sık ifade ettiğim “Do you have enough balls to play golf in Kuşadası Golf Club” cümlesinin esin kaynağı olmuştur.

Kusadasi Golf & Spa Resort

Şu an üyelik alıyor musunuz, golfçüler sahayı nasıl kullanabilir?
Golf sahamızın daha iyi bir kondisyona ulaşması için çalışmalar yaparken, aynı zamanda kulübe daha çok üye kazandırmak ve burada daha çok organizasyon düzenlemek de istiyoruz. Bölgedeki tüm golf severlerin ve golfe başlamak isteyenlerin golfe keyifle başlayıp oynayabilecekler saha Kuşadası Golf Kulübü sahası. Sahamızda üyelerimiz keyif içerisinde oyunlarını oynayabilmekteler. Yıllık üyelik ya da günlük kullanım ücretleri ödenerek sahamız tüm golf severlere açıktır.   

Hedefim; kulübün özellikle Türkiye’de daha tanınır hale gelmesi, üyeleri ve takımıyla beraber turnuvalarda gerek takım, gerek bireysel olarak mücadele etmesi. 

Peki başkan olarak hedefleriniz?
Kişilik olarak biraz büyük hedefler koyan birisi olduğum için başlangıçta hedefim; kulübün özellikle Türkiye’de daha tanınır hale gelmesi, üyeleri ve takımıyla beraber turnuvalarda gerek takım, gerek bireysel olarak mücadele etmesiydi. Hedeflerimizin bir bölümü gerçekleşmiş durumda.

Bu arada aile olarak sporun içinde olduğumuz için eşim ve çocuklarım da golf oynuyorlar. Hatta oğlum Bora Kocaoğlu Antalya’da düzenlenen bir turnuvada kendi grubunda Türkiye birincisi olarak (Hcp 7,8) Meksika’da yapılacak olan dünya şampiyonasına katılma hakkı kazandı. Açıkçası boynuz kulağı geçti. Şu an başkan olarak hedeflerimizin Kuşadası Golf Kulübü Sahası’nın ve Kulübü’nün Balkan ülkelerinde bilinirliğini geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz.

Diğer kulüplerle takım dostluk turnuvaları ve yurt dışı katılımlı organizasyonlar sonbaharda!

Yakında planlanan bir turnuvanız var mı?
Kulüpte her hafta sonu üyeler arasında bir turnuva düzenliyoruz. Buradaki amaç yeni üyelerimizin tecrübelerini arttırmak, onlara ritim kazandırarak daha hızlı ve baskı altında turnuva havasında oynamalarını sağlamak. Turnuva sonunda da hep beraber küçük bir mangal partisi ile üyeler arasındaki kaynaşmayı sağlamaktayız.

Planladığımız diğer kulüplerle takım dostluk turnuvaları ve yurt dışı katılımlı organizasyonlar sonbaharda yerini alacak.

Eklemek istedikleriniz…
Golfün insan kişilik gelişimi üzerinde çok doğru ve pozitif etkileri olduğunu düşünüyorum. O yüzden “Her ölümlü golfü tatmalı” diye esprili bir yaklaşımla herkesin golfe bir şans vermesi gerektiğini düşünüyorum. Hele son 2 yıldır içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde yapılması en güvenilir sosyal aktivite ve sporun golf olduğunu bir sağlıkçı olarak rahatlıkla söyleyebilirim. Sosyal mesafenin rahatlıkla korunması, her oyuncunun kendi ekipmanını kullanması çok önemli etkenler. Açık tertemiz bir yayla havasında geçirilen saatler de işin kreması.

Tags: