Hoş Gel 2021

Sevdiklerimin, eş ve dostlarımın özel günlerini kutlarken “Sağlıklı ve huzurlu yaşlar ya da yıllar” demeyi alışkanlık edindim. Benim için hayattaki amaç; sağlıklı kalmaktan ve bunun için de en güzel araç; huzurlu olmaktan geçiyor.

Hepimiz para kazanmak ya da sahip olduklarımızı korumak adına hem kendimizi hem de çevremizi ihmal edecek yorucu ve yıpratıcı bir tempoya gömeriz kafamızı. Bunu yaparken de çok önemsediğimizi söylediğimiz sağlığımıza dikkat etmeyi de ihmal eder ya da erteleriz. Geçim derdi, ekmek kavgası önceliğimiz olur. Sonra da sağlıklı bir yaşam için kazandığımız parayı iade ederiz sağlığımızı geri kazanmak için. Bu bir döngüdür hayatımızda. Çok sözler söylenmiştir tarihte sağlık için ama hafızalarımıza pelesenk olan Kanuni Sultan Süleyman’ın zenginliği herkes tarafından bilinir. Tabi tarihe geçen sözleri de; “Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.”

2020 yılı pandemi nedeniyle birçok kişinin hem maddi hem manevi olarak büyük zarara ve kayba uğradığı bir yıl oldu. Üstelik ekonomik krizin ve dalgalanmaların yaşandığı bu yıl bir de pandemi çıkınca ortaya iyice deprem sonrası tsunami etkisi yarattı. Para ile sağlık arasına sıkıştık kaldık. Uzun bir süre daha sıkıntılı günler bizi bekliyor gibi görünüyor. Ancak pes etmeyeceğiz, etmemeliyiz de. Yaşama sevincimizi, hayata bağlılığımızı, sevdiklerimizin gözünün içine bakarak onları sevdiğimizi söyleyerek, kendi sağlığımızı ihmal etmeden, ertelemeden, sağlıklı beslenme ile, düzenli spor yaparak devam ettirmeliyiz. Geçen zamanın kıymetini bilerek, her anı dolu dolu yaşayarak geçirmek ve sevdiğimiz aktiviteleri değer verdiklerimizle birlikte yaparak nefes almak kadar güzel bir şey yok hayatta. Melih Cevdet ne güzel söylemiş; “Yaşamak güzel şey, çok güzel şey doğrusu…”

Herkesin amacı sağlıklı yaşamak ve yaşatmak olmalı. Sorumluluk bilinci ile elinden gelenin en iyisini yapmak, doğaya, hayvanlara, çevreye duyarlı olmak. Kurallara uymak, yardımlaşmak, paylaşmak, saygılı ve koruyucu olmak.

Yeni yılda da maske, mesafe ve temizlik vazgeçilmez alışkanlıklarımız olmalı.

Sağlığımızın önemini bir kez daha çok iyi anladığımız bu zorlu ve yorucu yılın ardından sizlere hayallerinizdeki gibi bir 2021 diliyorum. Huzur, sağlık ve mutluluk en yakın arkadaşlarınız olsun.

Güzel günlerde görüşmek üzere…

Sağlıklı ve huzurlu yıllar!

Hoş gel, 2021!

Tags: