Röportajlar

“İGK, Çok Büyük Bir İsim ve Değer”

İstanbul Golf Kulübü Kaptanı Bertan Gürkan ilk Kaptanlık Kupası’na Gloria Golf Sahası’nda ev sahipliği yaptı. Turnuvasına gösterilen ilgiden oldukça memnun olan Gürkan, İstanbul Golf Kulübü’nde kaptan olmanın verdiği haklı gururu yaşıyor.

 Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1972 İstanbul doğumluyum. Kısaca öğrenimimden bahsedersem; liseyi Alman Lisesi’nde, üniversiteyi Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde, Lisansüstü eğitimimi de Boston Üniversitesi’nde MBA yaparak tamamladım ve sonra Türkiye’ye dönerek iş hayatıma başladım.

Golf ile yolunuz nasıl kesişti?

Amerika’da yaşarken Amerikalı oda arkadaşlarımdan biri golf oynuyordu ve evimizde bir golf pratik seti vardı. İlk orada vuruş yaptım, sonra golfü seyretmeye başladım ve gerçekten zevk aldığımı fark ettim. Türkiye’ye döndüğümde bu sporu nasıl yaparım diye düşünmeye başladım. Bir de yaş ilerledikçe yapılabilecek güzel bir spor olduğunu düşündüm. Araştırmalarımın sonunda Maslak’ta golf sahası olduğunu öğrendim. Sahanın yeri güzel ve şehir merkezindeydi. İlk olarak Remzi İrier ve Savaş Karataş’tan dersler aldım. Bir süre gidip geldim fakat başlamak ve kulübe üye olmak için bir türlü karar veremiyordum. En sonunda 2007 yılında Sayın Başkanımız Selim Ergüder’in referansı ile kulübe üye oldum ve golf hayatım tam anlamıyla başladı.

Golf hayatınız İGK ile başladı. 123 yıllık bir tarihi olan bu kulübün sizin için anlamı nedir?

İGK, bildiğiniz gibi Türkiye’nin en eski ve en köklü spor kulüplerinden biri. Bu yüzden İGK gerçekten çok büyük bir isim ve değer. Bence herkesin golf sporunda gıptayla baktığı, geleneksel, golf etiğini ve golf etiketini yaşatan, hala çekim merkezi olan çok önemli bir kulüp.

Bu kulüpte kaptan olmak nasıl bir duygu?

İstanbul Golf Kulübü’nde kaptan olmak gerçekten gurur verici. Dürüst olmak gerekirse kaptanlık uzun yıllar sonra düşünebileceğim bir sorumluluktu ama kısmet bu zamanmış. Böyle büyük bir kulübün tarihine geçmek, kaptanı olmak daha önce de dediğim gibi çok onur verici.

Kaptanlık süreciyle beraber yaşadığınız zorluklar, kolaylıklar nelerdir?

En büyük zorluğu çok zaman ayırmak diyebilirim. Çünkü ben kaptan olarak herkese dokunmaya çalışıyorum. Yani bir kaptanlık payesi almak yerine kaptanlığı herkesle beraber yapmaya çalışıyorum. Daha çok projeler üretmeye, daha çok oyuncularla golf oynamaya çalışıyorum. Bunun için işime ve aileme ayırdığım zamanımdan biraz feragat etmem gerekiyor ama bunun karşılığında daha çok insanı yakından tanıma fırsatını yakalamaktan ve onlarla birlikte vakit geçirmekten çok mutluyum.

Size karşı tepkiler nasıl peki?

Belki beni kırmak istemiyorlar bilmiyorum ama beni sevdiklerini hissediyorum. Olumlu tepkiler alıyorum. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Mutlaka eksiklikler, yapamadıklarımız vardır ama %95’e yakın oranda herkes teveccüh ile yaklaşıyor. Ben de bunun için buradan herkese çok teşekkür ediyorum.

Geçtiğimiz günlerde ilk turnuvanıza ev sahipliği yaptınız. Bu turnuvadan biraz bahsedebilir misiniz? İlgi nasıldı?

Kulübümüz oyuncularının ve diğer kulüp oyuncularının ilgisi oldukça yüksekti. Beklentimizin üzerinde bir katılım oldu ve tüm oyuncular pozitif yorumlarda bulundular; bu da beni çok mutlu etti. Sadece Klassis ve Kemer Golf Kulübü’nden oyuncular o tarihte maçları olduğu için katılamadılar. İnşallah seneye onlarla da beraber daha geniş katılımlı bir turnuvaya ev sahipliği yaparız.

Kaptanlığı devraldıktan sonra yaptığınız değişiklikler var mı?

Üzülerek söylüyorum ki henüz bir sahamızın olmaması sebebiyle imkansızlık içerisindeyiz. Nüzhet Atabek benden önce çok güzel bir kaptanlık yaptı; oyuncularımızı bir arada tuttu. Ben de şu an bunu devam ettirmeye çalışıyorum. Bu birlikteliği devam ettirmeye ve tüm üyelere yaymaya çalışıyorum. Bununla beraber biraz daha sahada olmaya çaba harcıyorum. Tüm bunları ben yenilik olarak görüyorum. Onun dışında Riva’daki sahamız tamamlandıktan sonra çok güzel projelerle, altyapı çalışmalarıyla, oyunla ilgili yapacağımız değişikliklerle herkesin oyundan aldığı zevki daha fazla arttırmayı düşünüyoruz. İnşallah bu da bana kısmet olur.

Gençler hakkında biraz konuşmak istiyorum. İGK gençlere çok destek olan bir kulüp, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İGK, dediğimiz gibi tarihi misyonu olan, aynı zamanda Türkiye’nin en eski en köklü golf kulübü. O yüzden gençlere ve golf sporuna karşı ciddi bir sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyoruz. Riva’daki sahamızın açılmasıyla beraber güzel bir akademi planlıyoruz. Çok iyi oyuncular yetiştireceğimizi düşünüyoruz. Şu an yardımcı golf direktörümüz Savaş Karataş ve Junior Kaptanımız Serap Sokullu eşliğinde yürüttüğümüz geniş katılımlı bir junior programımız var. Bu programda birçok oyuncu golf eğitimi alıyor. İlerleyen zamanda bu programı biraz daha ilerleterek programdaki oyunculardan daha iyi olanları bir üst seviyeye çıkarmak için maddi manevi her türlü imkanı kullanarak iyi oyuncular yetiştireceğimize yürekten inanıyorum.

Hedefleriniz nelerdir?

Çok büyük hedeflerim yok. Kaptanlığı devrettikten sonra tekrar bu kulübün iyi bir oyuncusu olarak golf oynamaya devam edeceğim.

Son soru Türkiye golfünü sormak istiyorum. Sizce gelişmesi için neler yapılmalı?

Tabi ki daha fazla sahanın yapılması gerekiyor. İstanbul gibi büyük bir metropolde bu kadar az sahada golfün gelişmesini beklememiz yanlış olur. Antalya’daki sahalardan daha fazla yararlanmamız lazım ancak buradaki sahalar daha çok turistlere hitap ettiği için belli mevsimlerde yer bulmamız imkansız oluyor. O yüzden Samsun’daki gibi devlet ve belediye yatırımlarının artması ve golfün sadece zengin sporu olarak görülmemesi gerekir. Bunlar yapılabilirse hem Türkiye’de golfün gelişmesine hem de gençlerimizin zihinsel ve fiziksel gelişimine çok büyük katkılar yapılabilir.

Bizim sorularımız bu kadar sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Teşekkür ederim bana böyle bir röportaj fırsatı verdiğin için. Tüm üyelerimize bana gösterdikleri sevgi ve saygı için çok teşekkür ediyorum.

İstanbul Golf Kulübü Kaptanı Bertan Gürkan

Golf ile ilgili içerikleri takip edebilmek için kanalımıza abone olun!

Tags: