İstanbul Golf Kulübü geçtiğimiz günlerde yeni yuvasına kavuştu. Yeni yuvanın ismi: Mustafa V. Koç Golf Sahası – Riva. Kulüp binası 2012’de Maslak Sahası’nın kapanması ile, o dönemki Kulüp Başkanı Mustafa V. Koç’un önderliğinde geçici olarak Yapı Kredi Korusu’na taşınmıştı. İstanbul Golf Kulübü sadece ülkemizin değil, Kıta Avrupa’sının ilk ve en köklü kulüplerinden biri. Çeşitli zorluklar, aksaklıklar ile beraber nihayet kulüp yeni yerine taşındı. Biz de İGK- İstanbul Golf Kulübü Kaptanı Bertan Gürkan ile yeni yuvayı konuşmak üzere Riva’da buluştuk. 

Öncelikle yeni yuvanız hayırlı, uğurlu olsun. Bir kaptan olarak bu süreçle ilgili ne söylemek istersiniz?

Bertan Gürkan: Kulübümüzün bu dönemdeki üyelerine çok büyük borcu var. Çünkü; bu üyeler sahası olmayan bir golf kulübünü bugünlere taşıdılar. Yaklaşık 128 yıllık bir değerin kaybolmasına izin vermediler. Bana göre hepsi birer kahraman! İnanmayanlar oldu, ayrılanlar oldu ama devam eden üyelerimiz bu büyük değeri geleceğe taşımayı başardılar. Ülkemizin tarihi değerini korudular ve geleceğe taşıdılar.

Sahanızın isminin de ayrı bir değeri var. Mustafa V. Koç Golf Sahası. Ayrıca bizzat Koç Ailesi tarafından yapılan bir saha.

Bertan Gürkan: Mustafa V. Koç, golf camiasına katkıları çok büyük olan ama aynı zamanda çok da sevilen bir isimdi. Yakından olmasa da tanıma fırsatı yakaladım. Beraber mesailerimiz, seyahatlerimiz oldu. Gerçekten zamansız vefatı hepimizi çok üzdü. Ama onun başlattığı ve göz bebeği gibi gördüğü bu projeyi değerli eşi Caroline Koç ve çocukları büyük bir emekle yaptılar. Çok zorluklar yaşandı. Ama kararlı durarak, üstüne giderek burayı hayata geçirdiler. 

İGK’ olarak bizlere burada birlikte olma fırsatı verdikleri için çok teşekkür ederim. Burası müthiş bir yer oldu. Ciddi emek ve bedel var burada, Koç Ailesi ölümsüz bir eser bıraktı.

Şu an saha oyuna açık değil sanırım, açılış ne zaman için planlanıyor?

Bertan Gürkan: Bir aksilik olmaz ise önümüzdeki bahar- Mayıs ayında turnuvalarımız yeni yerimizde başlayacak.

Şu an kulüp binamız kullanıma hazır. Range alanımız açık. Restoran ve kafemiz Divan işletmesi olarak yerini aldı. Range alanımızda Şubat ayı sonuna kadar jetonlar da ücretsiz. Kısacası şu an kulüp olarak çalışıyoruz ama henüz sahamız açık değil.

Kendinizi profesyonel oyuncu gibi hissediyorsunuz.

Range alanında yeni bir sistem de kurdunuz sanırım?

Bertan Gürkan: Şu an İstanbul’da tek olan, ülkemizde daha önce Antalya Gloria Golf Kulübü’nde olan tracman sistemini range alnımıza kurduk. Müthiş bir şey. Kendinizi profesyonel oyuncu gibi hissediyorsunuz. Bütün vuruşlarınız takip altında ve ciddi datalar elde ediyorsunuz. Onun dışında bilgisayar ortamında Dünya’nın farklı sahalarında oynayabiliyorsunuz. Bu golf için çok ciddi bir yatırım. Bence bu golfü çok geliştiren bir teknik. Bu sebeple üyelerimizin çok fazla sahayı beklemeden gelip range alanımızdaki tracmani deneyimlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Burası küçük bir saha değil, sadece 11 çukurlu standart bir golf sahası.

Sahanın teknik özellikleri konusunda bilgi verebilir misiniz?

Bertan Gürkan: Sahamız 9 çukur değil, 11 çukur. Çünkü iki farklı tee ve 2 farklı green alanımız olacak ikinci 9 dönüşünde. Burası Maslak’taki sahamızdan farklı. Çünkü burada standart metrajlar var. Burası bir şampiyona sahası değil ama şampiyona sahasının metrajlarına sahip. 2 tane par 5, 2 tane par 3 ve 5 tane de par 4’ümüz var. Mesafeler bildiğimiz, alıştığımız metrajlar. Burası küçük bir saha değil, sadece 11 çukurlu standart bir golf sahası. Yine drivelarımızı kullanacağız açıkçası. 

Sahamız David Jones tarafından tasarlandı. 

Sahamızın birçok teknik özellikleri ile diğer golf sahalarının önünde olduğunu düşünüyorum. Mesela ciddi bir drenaj alt yapısı yapıldı burada. Bunkerlar ile ilgili Avrupa’da yeni uygulanmaya başlanan, eko banker sistemi getirildi. Çimler paspolum çim olarak belirlendi. Bakım binamız Avrupa’daki en büyük bakım binalarından biri. Tüm makine tesisatımız yeni. Yani kısacası burada oynamaya başladığımız zaman her şey çok keyifli olacak. 

İGK uzun zamandır sahası olmamasına rağmen ciddi sponsorlu turnuvalar düzenleyen bir kulüp. Şimdi yeni yerinizdesiniz. Yeni dönemde turnuvalar Mustafa V. Koç Golf Sahası – Riva’da mı başlayacak yoksa bir dönem daha TGF Silivri Golf Sahası’nda mı devam edecek?

Bertan Gürkan: Hem de en değerli turnuvaları bence… Kulübümüzün ve gücümüzün en güzel göstergelerinden biri bu bana göre.

Amacımız ve tüm planlarımız Mustafa V. Koç Golf Sahası – Riva’da olması yönünde. Tabi sponsorlu turnuvaların öncesinde ilk olarak Mustafa V. Koç adına bir açılış turnuvası düzenleyeceğiz. 

Kulüp binasında dikkatimizi çeken bir yapı kütüphaneniz oldu. Daha önce hiçbir golf kulübünde görmediğimiz bir yapı.

Bertan Gürkan: Burası üyelere özel bir alan olacak. Caroline Hanım’ın çok özenerek oluşturduğu bir köşe burası. Üye olmayan misafirlerimiz bu alanı kullanamayacak maalesef. Biraz özel bir alan olarak ayrılacak burası. Bence de kulüp binasının en önemli alanlarından biri burası, diğer golf kulüplerinde olmayan. Ben hep bunu söylüyorum zaten; Mustafa V. Koç’un adına, Koç Ailesi’ne yakışır bu tip özellikli alanlar zaten olmalı. Buralar bir miras çünkü aynı zamanda. Çok güzel düşünülmüş, tasarlanmış ve Mustafa V. Koç’un da çok güzel bir fotoğrafı ile süslenmiş hiçbir golf kulübünde olmayan özel bir alan.

Yeni üye alımı yapıyor musunuz?

Bertan Gürkan: Kulübün açılması ve anlaşmalarımızın tamamlanmasıyla beraber yeni üye alımına tekrardan başladık. Ciddi bir talep de oldu. Bizim bütçelediğimiz sayıda yeni üye alımı yaptık. Beklemede olan üyelerimiz de var. Bu sayı artacaktır ama sahanın tam kapasitesini henüz bilmediğimiz için şu an biraz temkinli gitmek istiyoruz. Yeni üye alımı ile ilgili gelişmeleri yine üyelerimize duyuracağız. Ben ileride de talep gittikçe artacaktır diye de düşünüyorum.

Biz burada çok fazla isimler, markalar, şirketler konuşmuyoruz açıkçası. Burada golf konuşuluyor, insanlar, insani özellikler konuşuluyor.

Üye olma kriterleriniz var diye biliyorum?

Bertan Gürkan: Bu bizim bir gurur meselemiz. Kulübümüze uygun kişileri almamız gerek ki, üyelerimiz burada mutlu olsunlar. Bizim burada maddi bir kaygıyla üye alma gibi bir durumumuz olamaz. Üyelerimiz ile aynı masada oturup, gülüp eğlenip, golf konuşacak insanları aramıza almak istiyoruz. Golf kulübümüzün bir özelliği; biz burada çok fazla isimler, markalar, şirketler konuşmuyoruz açıkçası. Burada golf konuşuluyor, insanlar, insani özellikler konuşuluyor. Bu sebeple de buna uygun kişileri almak istiyoruz. Gerçekten golf oynamak isteyen, böyle bir camiada bulunmak isteyen, ticari düşünceleri çok fazla olmayan bir grubuz. Bunu korumak istiyoruz ki, burada ömrümüzün sonuna kadar güzel bir ortamda golf oynayalım, beraber yaşlanalım. 

Çocuklara özel paketleriniz, eğitim programınız olacak mı?

Bertan Gürkan: Bununla ilgili Juniorlar Kaptanımız Serap Sokullu uzun zamandır çalışıyor. Çocuklarımıza özel bir paket oluşturduk. Burada minik ve junior oyunculara hafta içi çoğunlukta olmak üzere; akademide ders alabilecekleri, sahaya çıkabilecekleri, performans oyuncusu olmaya aday 15 handikap altı oyuncuların hafta sonu da sahanın imkanlarından yararlanabileceği bir paket hazırladık. Buradaki amaç İGK kültür ve geleneklerini bilen, tanıyan, golf etiketini- ahlakını bilen, yetenekli- iyi oyuncuları bulup desteklemek. Bundan ayrı eğlence üzerine bir hobi grubu da oluşturacağız ama bu sporun öncüsü kulüp olarak iyi oyuncuları bulup onları desteklememiz gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple performans oyuncusu dediğimiz oyunculara sahayı belli imkanlar ve zamanlar dahilinde açtık. Ben buradan iyi sporcuların yetişeceğine inanıyorum. 

Hazırlayan: Begüm Çelik

Tags: