Johnson’dan Çifte Zafer

Pandemi nedeniyle bir hayli sekteye uğrayan PGA Tour sezonu, Dustin Johnson’ın şampiyonluğuyla sona erdi. Dünya 1 numarası, hem Tour Championship’i hem de FedEx Cup’ı kariyerinde ilk kez kazandı.

COVID-19 dünyadaki hemen her spor organizasyonu gibi PGA Tour’u da olumsuz etkilerken, birçok turnuvanın ertelendiği ya da iptal edildiği 2019-2020 sezonu, 4-7 Eylül tarihlerinde oynanan Tour Championship ile sona erdi.

Golfün sahalara geri dönmeye başladığı Haziran ayında Travelers Championship’i kazanan Dustin Johnson, Ağustos’un son haftasında FedEx Cup Playoff’larının ilk durağı olan The Northern Trust’ta sezonun ikinci şampiyonluğunu gördü. Jon Rahm’ın zaferiyle geçilen BMW Championship’in ardından Eylül ayının ilk haftasında Georgia’da oynanan Tour Championship’te yine zirveyi kimseyi bırakmayan Johnson, sadece Tour Championship’i ilk defa kazanmakla kalmadı, aynı zamanda kariyerinde ilk defa FedEx Cup’ı ilk sırada tamamladı.

Sezonun son buluşmasını Justin Thomas ve Xander Schauffele’nin üç vuruş önünde tamamlayan 36 yaşındaki yıldız golfçü, Tiger Woods’un 2009’daki zaferinden bu yana dünya sıralamasının zirvesindeyken FedEx Cup’ta da şampiyonluk gören ilk isim oldu. Playoff’lara normal sezonu ilk sırada bitirerek giren Justin Thomas ise sezon sonunda ikincilikle yetindi.

DeChambeau Amerika Açık’ı kazandı

PGA Tour’da 2020-2012 sezonu, bir önceki sezonun bitiminden sadece bir hafta sonra, Stewart Cink’in kazandığı Safeway Open ile başladı. Sezonun ilk büyük buluşması ise 17-20 Eylül tarihleri arasında oynanan Amerika Açık’tı. Geçen sezondan bu sezona ertelenen ve seyircisiz oynanan turnuvada zafer 27 yaşındaki ABD’li golfçü Bryson DeChambeau’nun oldu.

New York’taki Winged Foot Golf Kulübü’nün 70 parlık sahasında düzenlenen 120’nci Amerika Açık’a en iyi başlayan isim, ilk turda parın beş vuruş altına inen Justin Thomas oldu. Ancak DeChambeau ilk turdaki 69’unun ardından ikinci turda 68, üçüncü turda 70, final turunda ise 67 yaptı ve lider girdiği son turu 75 vuruşta tamamlayabilen Matthew Wolf’a toplamda altı vuruş fark attı. DeChambeau böylece daha önce en iyi derecesi 15’incilik olan Amerika Açık’ı kazanmakla kalmadı, ayrıca kariyerinde ilk defa bir majör turnuvadan zaferle ayrıldı.

Kariyerinde ilk kez oynadığı Amerika Açık’ta şampiyonluğu son gün kaptıran 21 yaşındaki Wolf ikinciliği alırken, üçüncülük, toplamda parın iki vuruş üzerinde kalan Güney Afrikalı golfçü Louis Oosthuizen’ın oldu. Bir hafta önce hem Tour Championship’i hem de FedEx Cup’ı kazanan Dustin Johnson ise +5 ile altıncılıkla yetindi.

KISA KISA

  • PGA tour gibi pandemi nedeniyle birçok turnuvanın oynanamadığı Avrupa Turu’nda Eylül ayı John Catlin’in kazandığı Endülüs Masters ile başladı. Portekiz Masters’ı George Coetzee, pandemi nedeniyle hem Challenge Tour hem de Avrupa Turu bünyesinde düzenlenen Portekiz Açık’ı ise Garrick Higgo zirvede tamamladı.
  • LPGA Tour’da geçen ay sezonun sondan ikinci majör buluşması olan ANA Inspiration’ı Güney Koreli Mirim Lee kazandı. Cambia Portland Classic’te ise zafer Georgia Hall’un oldu. Ladies European Tour’da ise İsviçre Açık Amy Boulden’ın, Fransa Açık da Julia Engström’ün şampiyonluklarıyla noktalandı.
  • 50 yaşını doldurduğu için PGA Tour Champions’ta oynamaya hak kazanan Phil Mickelson, turda çıktığı ilk turnuva olan Charles Schwab Series’i en yakın rakibinin dört vuruş önünde bitirdi ve kazanmaya bu turda da devam edeceğini gösterdi.
  • 1991 PGA Championship ve 1995 The Open şampiyonu John Dally, 54 yaşında mesane kanserine yakalandı. Ameliyat ve bir haftalık kemoterapinin ardından sağlığına kavuşan Dally, doktorların kendisine kanserin nüksetme ihtimalinin %85 olduğunu söylediğini belirtti.
  • Çaylak sezonunda FedEx Cup’ı beşinci bitiren Scottie Scheffler, COVID testi pozitif çıktığı için Amerika Açık’ta mücadele edemedi. Turda daha önce Branden Grace, Harris English ve Nick Watney’nin testleri de pozitif çıkmıştı.
Tags: