Röportajlar

“Kemer’in İlk Kadınlar Kaptanı Olmak Gurur Verici”

Kemer Country Golf Kulübü’nün ilk kadınlar kaptanı Didem Aras. böyle özel bir kulübün ilk kadınlar kaptanın olmanın haklı gururunu yaşayan Didem Aras, golf hayatını, Kemer Country Golf Külübü’nü ve projelerini bizlere anlattı.  

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1966 yılında İstanbul’da doğdum. Orta ve lise hayatımın büyük çoğunluğunu yurt dışında geçirdikten sonra üniversiteyi Boğaziçi Üniversitesi, Ekonomi Bölümü’nde tamamladım. Uzun seneler önce evlendim ve iki çocuğum var. İkisi de dönem dönem golfü denediler ama devam etmediler. Biz de 1999 yılında Kemerburgaz-Göktürk’e taşındık ve bu zamandan beri eşimle beraber oynuyoruz.

Nasıl başladınız golfe? En büyük etken nedir?

O yıllarda çocuklarla beraber Klassis Golf Kulübü’ne gidiyorduk. Önce kulüpte eşim ders almaya başladı. Ben de kulüpte bir dergide yer alan golf üzerine uzun bir makale okudum. Okuduklarımdan çok hoşlanmadım ve bu iş yapılırsa beraber yapılmasının daha keyifli olacağına karar verdim. Benim çok yoğun çalıştığım bir dönem olmasına rağmen golf dersleri almaya başladım. 2000 yılında ise handikabımı aldım. Tam olarak golfü içime sindirememiştim; önce altı çukur, dokuz çukur oynayalım derken bir baktım ki sabahları işe gitmeden iki saat kendimi sahada dokuz çukur oynarken buldum. İş dönüşü kendimi tekrar range’de bulduğumu gördüm. O gün bugündür de kimi dönem çok aktif, kimi dönem daha sakin geçirerek büyük bir keyifle golf oynuyorum.

Kemer Golf Kulübü’nden biraz bahsedebilir misiniz?

Kemer Golf Kulübü çok özel bir kulüp. Şehrin ortasında şehrin dışında gibiyiz. Burada golf oynayarak da yaşamak bize çok büyük bir avantaj sağlıyor. Hep beraber üyelerimizle çok daha ileriye gideceğimize de inanıyorum. Kemer Country Golf Kulübü’nde her gün büyük keyif alarak oynuyorum. Söylendiğim günler olsa da çok büyük keyif alıyorum. Kulüpte çok güzel insanlarla tanıştık. Buradan seneler içinde gelip geçen oyuncularımız, prolarımız oldu. Turnuvalarda çok güzel anlar yaşadık. Eskiden çok daha az sayıda insan oynarken bile paylaştığımız çok güzel anlar oldu. Hem Yunanlılarla hem de Almanlarla çok güzel organizasyonlar yaptık; çok güzel yerler gördük, çok güzel anılar paylaştık. Onları inşallah yeni üyelerimiz de yaşasın çok istiyoruz. Güzel projeler üretmeye devam edeceğiz.

Artık Kemer Country Golf Kulübü’nün kadınlar kaptanlığını yönetmeye başladınız. Biraz bu süreçten bahsedebilir miyiz?

Bu beni çok heyecanlandıran bir durum. Eşim Mustafa, daha önce bu kulüpte hem kaptanlık hem başkanlık yaptı. O dönemlerde hem üyelerin azlığı hem de çeşitli sebeplerden dolayı çocuklar ve kadınlar kaptanına ihtiyaç duyulmuyordu. Son senelerde golfün geldiği nokta ve daha çok insanların bu spora ilgi duyması kulübümüzde hem junior hem kadınlar kaptanına ihtiyacı başladı. Kemer’in ilk kadınlar kaptanı olmak benim için gurur verici. Bu kulüpte çok senelerimiz, çok keyifli anılarımız geçti. Biz bu kulübü çok seviyoruz. Kulübün, üyeleriyle beraber burada güçlü olarak devam etmesi çok güzel bir durum ve bu durum beni çok heyecanlandırıyor. Şu anda Kemer, sadece home club olarak 95’e yakın kadın üyeye sahip. Bunların kimisi 20’li yaşlarda oyuncularımız. Kulübümüzün üyesi olarak baktığımızda çok ciddi bir kadın potansiyelimiz olmasına rağmen, turnuvalarda ortalama maksimum 45-55 arası kadın oyuncu oynuyor. Kadınları daha çok golf oynamaya motive etmek istiyoruz.

Diğer kulüplerin kadın kaptanlarıyla beraber bazı organizasyonlar yapmaya başladınız. Biraz bunlardan bahsedebilir misiniz?

Ladies Golf 4 Golf, bizleri çok heyecanlandıran bir proje oldu. Diğer kulüplerin kadın kaptanlarıyla beraber geçen yıl başladığımız bir proje. Toplamda dört ayaklı bir turnuva. Ankara, Antalya, Bodrum ve İstanbul ayağı olmak üzere dört ayağı başarıyla tamamladık. En kalabalık turnuvamız 72 kişiydi ve ortalama 60 kişi her turnuvada oynadı. Bu sene ise ilk iki ayağı yapacağız. 3 Mart tarihinde Bodrum’da, 11 Mayıs tarihinde ise İstanbul Kemer Country’de oynayacağız.

Evet, kulüp olarak tekrar bir araya gelip yeni projeler üretmek için uğraşıyoruz. Kadınlar için eğitmenlerimizle beraber özellikle Lady Clinicler başlatıyoruz. İlerleyen günlerde duyurmayı planlıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda kulübümüzde başlayan ve sadece kadınların katıldığı Çarşamba oyunları devam ediyor. Ayın üç haftası daha çok eğlence amaçlı, bir haftası da handikaplarını düşürebilecekleri bir turnuva olacak. Herkese daha bir pratik ve turnuva ortamında oynama şansı tanıyacağız. Bunun gibi kaptanımız Erdem Kıramer ve junior kaptanımız Nükhet Sebükçebe ile beraber birçok proje üstünde çalışıyoruz. Bunları da ilerleyen günlerde üyelerimizle paylaşacağız.

Kadınlar kaptanı olarak hedefleriniz neler peki?

Kulüpte mümkün olduğunca daha çok kadın oyuncuları aktif hale getirmek. Golf çok keyifli, güzel bir oyun ama içine girip görmeden kestirmesi çok kolay bir oyun değil. Golfü anlamak için gerçekten biraz emek vermek gerekiyor. Oynadığımız bu ortam, yeşillikte ve toprakta olmak insanı iyileştiriyor. Başlaması meşakkatli olsa da başladıktan sonra kendinizi bu spora aşık hissediyorsunuz. Ben hem keyfini yaşadım hem çok faydasını gördüm. Bu nedenle daha çok kadın üyemizi bu spora başlatmak, bizimle beraber bu serüveni yaşasınlar istiyoruz. 


Golf daha çok erkek egemenliğinde bir spor olarak algılanıyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

Evet, golf dünyanın her yerinde biraz öyle. Kadın proporsiyonları hep oynayanlara göre daha az olmuş. Hatta golfü başlatan kulüplerin bazılarında kadınların kulübe girmeleri bile yasak veya günleri farklı olabiliyor. Türkiye’de bu sporun biraz daha geç başlaması sebebiyle oran az ama dünyaya göre de çok düşük olmadığını düşünüyorum. Türkiye’de sponsorlu bir turnuvada yaklaşık 200 oyuncu oynuyorsa bunlardan 55-60 tanesi kadın oyuncular. Türkiye’deki oyuncuların profiline baktığımızda dünyaya göre biraz daha iyi bence. Biz her zaman kadınların golfe başlayıp bu spora ilgi duymaları için cesaretlendirmek istiyoruz.

Eşiniz Mustafa Bey de golf oynuyor. Aile içerisinde rekabet nasıl?

Eşim golfe benden daha önce başlamıştı ama iş hayatından dolayı istediği kadar vakit ayıramıyor. Beraber golf oynayabildiğimiz zamanlarda çok keyif alıyoruz. Rakip olarak da ortak olarak da çok oyunlarımız var. Oyunlarımız eğlenceli geçiyor diyebilirim. Kızım çok kısa bir süre denedi ama oynamak istemedi; şu anda ise yurt dışında yaşıyor. Oğlum bir dönem çok aktif ve gayet iyi oynuyordu. Şu an zamansızlıktan dolayı oynayamıyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Golf çok keyifli bir spor… İnsanın kendisiyle mücadele ettiği bir spor… Bir hayat tarzı… İnsana çok şey katıyor… 20 yıldır golf oynuyorum ve kendime göre geç başladım diye düşünüyorum. Golfü, ben çok severek oynuyorum. Başladığım günden beri çok müteşekkirim böyle bir spora gönül verdiğim için. Bir arkadaşımın dediği gibi “Golf hayat gibi her şeyden tadıyorsunuz”. Ben herkesin en azından bir kere denemesini çok isterim. Bu yeşillikte, bu doğada bunu yaşayabilmek çok güzel.

Didem Aras – Kemer Country Golf Kulübü Kadınlar Kaptanı

Tags: