BannerRöportajlar

Klassis’de Evrengil Dönemi

Uzun yıllar çeşitli golf kulüplerinde ve Türkiye Golf Federasyon’unda kaptanlık, hakemlik, komite başkanlığı gibi çeşitli görevler alan Hazım Evrengil, Klassis Golf Kulübü’nün yeni başkanı seçildi. Evrengil ile bugüne kadarki çalışmalarını, hedeflerini, pandemi sürecini konuştuk.

Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
18 Ağustos 1962 İstanbul doğumluyum. Yeşilyurt Hamdullah Suphi Tanrıöver İlkokulu sonrası St. Michael Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek öğrenimimi tamamladım.

İktisat Fakültesi’nde master programına kaydoldum. Ancak, aile mesleği ağırlıklı olarak hayatıma girip, yurt dışı seyahatleri başlayınca eğitimim yarım kaldı. O gün bu gündür ailemden 4. nesil olarak devraldığım el dokuma halı-kilim mesleğini devam ettiriyorum.

Golfe nasıl başladınız? Daha önce Klassis Golf Kulübü dışında da kaptanlıklarınız, çeşitli görevleriniz oldu. Bunlardan biraz bahsedebilir misiniz?
Golfe 1997 yılında Kemer Country Golf Kulübü’ne üye olarak başladım. 2006 yılında R&A Referee School’a gidip, Türkiye’de golf hakemi olarak bu sporda yeni yetişen çocuklarımıza destek olmak amacıyla, Türkiye Golf Federasyonu’nun turnuvalarında görev almaya başladım.

Kemer Country Golf Kulübü Golf Komitesi üyeliği ile de kulübüme faydalı olmaya çalışırken, bir yandan da Türkiye’de ve Dünyada Golf dergisinde köşe yazılarına başladım.

2008 yılında TGF Teknik Kurul’unda görevliyken, 2009 yılında Kemer Country Golf Kulübü’nde Golf Kaptanlığına getirildim; aynı yıl TGF Teknik Komite Başkanlığı sonrasında 2011 yılında Kemer’de Kaptanlığımı devrettim.

Kaptanlık öncesi 9’a düşürdüğüm handikapımı, bu görev sonunda 11’ler civarında buldum ve tekrar golf oynamaya zaman ayırma fırsatı yakaladım.

Klassis Golf Kulübü’nün dernekleşmesi sonrasında kendimi 2015 yılında bu ailenin içinde buldum.

2016 yılı sonrası Hcp’m 3 civarında idi ki, Klassis Golf Kulübü’nün o zaman ki Başkanı Serdar Candar’dan hayatımdaki ikinci Kaptanlık teklifini aldım.

Bu çıtayı yukarı taşımak, bu bayrak yarışını devam ettirmek görevi çok önemli.

Klassis Golf Kulübü’nde en son Genel Sekreterlik görevindeydiniz… Şimdi başkanlık… Ne söylemek istersiniz?
İlk olarak 2 yıl süren bol organizasyonlu, bol seyahatli, güzel ve renkli bir kaptanlık süresinin ardından görevi Sedat Devrim’e devrettim ve 2 yıl da Klassis Golf Kulübü’nün Genel Sekreterlik görevini sürdürdüm.

KGK Derneği, Sevgili Başkanlarımız Serdar Candar ve Cavit Yıldız’ın dönemlerinde bence Türkiye’de birçok kulübe örnek teşkil etmesi gereken bir çizgide faaliyetini sürdürerek bu günlere geldi. Bu çıtayı yukarı taşımak, bu bayrak yarışını devam ettirmek görevi çok önemli.

Şimdi Kulüp benden önemli bir görevi yerine getirmemi bekliyor.

Bu görevin bir paye olmadığının, isminin büyüklüğü kadar sorumluluğunun da bir o kadar olduğunun farkında olduğum onursal bir mertebe bu. Başkanlık…

Amacım bu görevi, görev süresince aklım, bilgim ve tecrübelerimin yardımıyla en iyi şekilde yerine getirebilmek.

En çok oyun sonrası alışageldiğimiz sıcak golf sohbetlerimizden büyük ölçüde mahrumiyetimiz bizi üzüyor.

Pandemi birçok şeyi etkiledi, halen de devam ediyor. Bu konuda söylemek istedikleriniz? Pandeminin getirdikleri, götürdükleri…
Zaman çok değişik, bir o kadar da hassas bir zaman. Bildiğiniz gibi Covid hepimizin hayatını tümüyle değiştirdi. Golf bu pandemi sürecinde bizleri doğal bir ortam içinde kucaklamasıyla çoğumuz için müthiş bir kazanç oldu. Özellikle karantina günleri sonrasında sahaya çıkışlarımız çöldeki susuz bir ortamda vaha bulmuş bir insanın susuzluğu gibi geldi.

Alınan önlemlerin golf kurallarına yansımasında çok sorun olmadı. Bayrak direğinin dokunulmaması ve kum engelleri içindeki yeni uygulamalar vb. değil de, en çok oyun sonrası alışageldiğimiz sıcak golf sohbetlerimizden büyük ölçüde mahrumiyetimiz bizi üzüyor.

Bunun yanında turnuvalarda toplu başlangıç ve toplu bitiş olamaması, sponsorlu/sponsorsuz tüm turnuvaların ödül törenlerine ve aslında bir nebze tüm organizasyonlara gölge düşürdü.

Umuyoruz aşılamanın bu tempo ile devam seyrinde eğer çok talihsiz gelişmeler olmazsa 2021 yılını bu önlemlerle geçirdikten sonra, 2022 yılının başından itibaren daha iyi günler bizleri bekliyor olacak.

Hedefleriniz neler?
Bu yeni dönemde yönetimle beraber çalışacağım. Yönetim Kurulu arkadaşlarım ile birlikte, bu yıl yöneteceğimiz komitelerimizle, üyelerimize hizmet etmeyi hedefliyoruz.

Bir başka hedefimiz de Klassis Golf Kulübü’nü önümüzdeki dönemlere taşıyacak bir kurumsal anlayışa ulaşmak.

Umarım bu hedefleri ve misyonu tüm arkadaşlarımla birlikte yerine getirip Klassis Golf Kulübü’nü en üst seviyeye getirebiliriz.

Tags: