Röportajlar

“Klassis’te Başkanlığa Layık Görülmek Büyük Bir Onur”

Klassis Golf Kulübünde geçtiğimiz günlerde bayrak değişimi oldu. Kulübün Genel Sekreteri Cavit Yıldız, başkanlık bayrağını Serdar Candardan teslim aldı. Yıldız, Klassis Golf Kulübünün başkanlığını devralmasıyla ilgili şeref ve mutluluk duyduğunu söylüyor. Klassis, dostluk turnuvalarına, yurtdışı gezilerine önem veren bir kulüp. Ayrıca farklı formatlarda turnuvaların ülkemizde de oynanmasında büyük rol sahibi. Ofisinde bir araya geldiğimiz Başkan Cavit Yıldız ile Klassis ailesini, turnuvaları, önümüzdeki dönem planlarını konuştuk.

 Klassis Golf Kulübü dediğimiz zaman akla gelen ilk isimlerden biri sizsiniz. Birçok görevde yer aldınız ve en başından beri bu sürecin içindesiniz. Şimdi başkanlık görevini Serdar Candar’dan devraldınız. Neler söylemek istersiniz?

Evet, her şeyden önce Klassis Golf Kulübü’nün Kaptanı, Genel Sekreteri, Yönetim Kurulu Üyesi olmak ve akabinde de başkanlığa layık görülmek büyük bir onur; şeref ve mutluluk duyuyorum. Bizim kulübümüzde başkanlığın tanımı, yöneticilikten daha çok bir nöbet ve bu nöbette verilen sorumlulukların yerine getirilmesi. Bu iki yıllık süre içinde de yönetim kurulumuzla birlikte bu görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalışacağız.

Kulübün şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her şeyden önce Serdar Başkan’ın hem bende hem de kulübümüz de çok özel bir yanı var. Klassis, Türkiye’nin ilk köklü kulüplerinden biri. Golfün ülkemizde yaygınlaşması ve tanıtımı anlamında çok iyi bir başlangıç yapan, daha sonra malum sebeplerle birtakım problemler yaşayan bir kulüp. Serdar Başkan ise o dönemde şahsi gayretleriyle hepimizi kulüpte tutmayı, kulübe tekrar sarılmamızı ve bağlanmamızı sağladı. Müteşekkiriz bu anlamda kendisine… Sonrasında dernekleşme fikri gelişti. Şinasi Numan, Muzaffer Çapkınoğlu, Levent Egeli, Serdar Candar, Tevfik Gür ve ben hep birlikte dernek kurma işlemine giriştik. Daha o dönemde nöbetleşe sorumluluk alma fikriyle yola çıktık. Dernek kurulduktan sonra yeni aktiviteler yaptık, üye sayımız artırdık ve faaliyetlerimizi belli bir düzene oturttuk. Yine aynı dönemde kaptanlığın yanında Genel Sekreterlik makamını getirdik. Bu sene itibariyle de sorumlulukları daha iyi paylaşabilmek amacıyla kaptan yardımcılığı kavramını geliştirdik.

Kaptan yardımcılığı diğer kulüplerde yok değil mi?

Daha çok yurt dışında yaygın, özellikle aktivitesi fazla olan kulüplerde… Bu kadar çok aktivite yapılınca, sorumlulukları da dağıtmak gerekiyor. Çünkü herkesin bir işi ve aile hayatı var. Golf hepimizin çok önem verdiği bir spor ama golf de hayattaki her şeyimiz değil. Konsantrasyonun, enerjinin kaybolmaması açısından bu sorumlulukların paylaştırılması önemliydi. Bizim kulübümüzde başkanın görevi; kaptanların, genel sekreterin, yardımcı kaptanın daha uyumlu ve organize bir şekilde çalışmasını gözetlemek ve bunları kontrol etmek. Bu işleyişin başkanın işini de kolaylaştıracağını ve bizleri daha kurumsal hale getireceğine inanıyorum.


Üye sayısınız ne kadar oldu?

Mutlulukla söylüyorum ki 200’ü geçtik. Biz kulüp olarak tüm golf severlere açığız… Bazı turnuvalara turnuva kuralı gereği sadece home club üyeleri oynayabiliyor ama bizim kulüp içi faaliyetlerimizde, diğer kulüplerle ve ülkelerle yaptığımız dostluk turnuvalarımızda home club ayrımı olmadan tüm oyuncuları turnuvalarda ağırlıyoruz.

Klassis’te organizasyonlar, turnuvalar daha çok dostluk yönünde… Ben şahsen bunun güzel bir şey olduğunu düşünüyorum. Peki, önümüzdeki günlerde bizi neler bekliyor?

Çok şey bekliyor diyebilirim. Klassis Golf Sahası’ndaki 2019 faaliyetlerine baktığımız zaman 33 adet aktivite planlandığını görüyoruz. Bunların bazıları İstanbul Golf Kulübü’nün bazıları ise Türkiye Golf Federasyonu’na ait aktiviteler. Klassis Golf Kulübü olarak bizler ne yapacağız? Mayıs ayında Kıbrıs’ta Avrasya Kupası’nın dördüncüsünü gerçekleştireceğiz. Yine mayıs ayında İzmir’e ve Bulgaristan’a gideceğiz.
Bulgaristan ile iki yıldır sıkı bir ilişkidesiniz…

Evet, karşılıklı birbirimizden öğrendiğimiz birçok şey oldu. Biz Klassis ve Bulgaristan arasında dostluk turnuvaları düzenliyoruz. Bu dostluk turnuvalarından o kadar keyif aldık ki Bulgar dostlarımız kendi şehirlerinde Balkan kulüpleri arasında bir turnuva düzenlemeye karar verdiler. Fikret Öztürk’ün ülkemizde düzenlediği Kulüpler Arası Golf Şampiyonası formatında; Bulgaristan, Romanya, Makedonya ve Türkiye’den birer kulübün katılacağı bir turnuva. Ayrıca Balkanlı oyunculardan “Neden İstanbul’a gelmemizi sağlayacak aktiviteler yapmıyorsunuz?” gibi sitemler aldığımız için tahminen Eylül ayında Balkan Legends adında bir turnuva düzenleyeceğiz. Bu turnuva sadece 50 yaş üstü oyuncuların katılabileceği senior bir turnuva olacak, üç gün sürecek ve geleneksel hale gelecek. Bu turnuvanın dostlukları pekişeceğine, ülkeler arası ilişkileri geliştireceğine inanıyorum.

Daha önce rahmetli Mustafa Koç, Duncan Blake ve Otto Nagel tarafından birçok kez düzenlenen Türk – Yunan Dostluk turnuvaları vardı. Geçtiğimiz Nisan ayında Atina-Glyfada’ya gittik ve orada bu dostluk turnuvasını yeniden başlatma kararı aldık. 26-28 Temmuz tarihleri arasında Costa Navarino’ya gidiyoruz. Bu turnuvanın detaylarını Kemer ve İstanbul Golf Kulübü ile paylaştık, onlardan da güzel bir katılım olacağını düşünüyorum.

18 Mayıs tarihinde ilginç bir turnuva gerçekleştiriyoruz. Professions Cup dediğimiz meslekler arası bir turnuva olacak. Mühendis, avukat, doktor, müşavir ve finansçıların yer aldığı takımlardan oluşacak. Stableford formatında oynanacak ve her takımın elde ettiği toplam puan; üye sayısı ve o takımdaki oyuncu sayısına bölünüp ortalaması bulunacak. Bunun sonucunda da şampiyon takımı belirleyeceğiz.

Klassis Shoot Out turnuvalarımız devam edecek. Shoot Out’ımız ikişer takımlar arasında oynanan bir oyun. Geçen sene oldukça sevilen bir format olduğunu söyleyebilirim. Cumartesi sabah Texas Scramble ile başlıyor, öğleden sonra alternate shot yapılıyor ve pazar günü de tekler maçıyla bitiriyoruz; üç günün toplamında da şampiyon belli oluyor.

Kulüp olarak sizler farklı formatlardan turnuvalar düzenlemeyi seviyorsunuz. Aklınızda yeni fikirler var mı?

 Evet var… Farklı formatlar hem kulüp içi turnuvalarında hem de diğer kulüplerle yaptığımız turnuvalara biraz daha heyecan ve keyif katıyor. Bizim İstanbul içindeki kulüplerle geliştirmeyi arzu ettiğimiz onlara da teklif ettiğimiz birkaç format var.

Son iki senedir, Kıbrıs ve Ankara Golf Kulüpleriyle 3 Top Maç yapıyoruz. Aynı formatı İstanbul ve Kemer Golf Kulüplerine teklif ettik, onlarda da olumlu cevap gelir ise bu 3 Top formatını İstanbul’da başlatmak istiyoruz. Kemer ve Klassis’in sahasında, Riva’da İstanbul Golf Kulübü’nün sahasının tamamlanmasıyla beraber orada da oynayabiliriz. Bu vesile ile ben şahsım olarak Caroline Hanım’a çok teşekkür etmek istiyorum. Böyle bir görevi üstlendiği ve sevgili dostumuz Mustafa Koç’un vasiyetine sadık kaldığı için… Golfçüler olarak heyecanla bu projenin tamamlanmasını bekliyoruz.

Diğer önerimiz de İstanbul Challenge. Golfe yeni başlayan oyuncuların da bu heyecana katılması, bunu hissetmesi, gelecek için hazırlanması açısından 18-20 handikap üstündeki golfçüler arasında bir challenge yapalım istiyoruz. Bir başka turnuva isteğimiz diğer kulüpler de desteklerse Mid Amatör Turnuvası. Geçmişte Kemer Golf Kulübü’nün kaptanlarından sevgili dostumuz Bülent Özgören başlatmıştı.

Biz de ayda bir kere İstanbul, Bodrum, Antalya, Samsun ve Ankara’da oynayıp, sezon sonunda da FeDex gibi bir puanlama sistemi ile şampiyonu belirlemek istiyoruz. Başka bir turnuva olarak geçmişte yapılan Masters, ustalar turnuvasını yeniden hayata geçirmek istiyoruz. Sene içinde herhangi turnuvada ya da kulüp şampiyonasında kupa alan oyuncuların katıldığı bir turnuva. Bu turnuvalar ile Samsun’un Eski Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın büyük emekleri ile yapılan Samsun Büyükşehir Belediye Golf Kulübü’nü biraz daha desteklemek istiyoruz.

Samsun için başka planlamanız var mı?

Masters’ı Samsun’da yapabiliriz. Bu sene Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı. Bu vesile ile liseli genç öğrenciler arasında bir yarışma yapalım istedik, diğer kulüplere söyledik ve tüm kulüpler bu fikrimizi destekledi. Ancak Samsun’da 100. Yıl dolayısıyla yer bulamadığımızdan bu yıl turnuvamızı 19 Mayıs’ta Klassis Golf Sahası’nda Liseler Arası Golf Turnuvası adı ile düzenleyeceğiz.

Cumhuriyetimizin 100. yıl kuruluş döneminde de hedefimiz; en az 100 tane lisenin katılımıyla bir turnuva düzenlemek. Federasyonumuz Türkiye’de golfün gelişmesi için büyük çaba sarf ediyor, böylelikle belki bizim de çorbada tuzumuz olur diye düşünüyoruz.

Golfün gençlere ulaşması için örnek projeler bunlar…

Evet, bu projelerle okul yöneticilerinin ve gençlerin golfü sevdiğini gördük. Golf dışardan bakıldığında uzak, soğuk ve çok pahalı bir spor olarak görülüyor ama o kadar uzak olmadığını görüyoruz. Tabii ki bireysel olarak insanlar kendi ekipmanlarına, gelirlerine göre yüksek paralar harcayabiliyor ama ulaşılmaz bir noktada değil golf.

Liseler Arası Golf Turnuvası ile ilgili bir biraz daha detay verebilir misiniz? Kulüpler neler yaptı bu noktada?

Şöyle örnek vereyim; Klassis Golf Kulübü olarak biz Tekirdağ Koleji’ni, İstanbul Golf Kulübü Kadıköy Anadolu Lisesi’ni, Bodrum Golf Kulübü TED Koleji’ni diğer kulüpler de birer okulu himayelerine aldı. 19 Mayıs tarihinde Texsas Scramble formatında oynanacak turnuva altı takımdan oluşacak ve her takımda bir tecrübeli golf oyuncusu mücadele edecek. En çok puan toplayan kulüp veya okul birinci olacak. Böylelikle ailelere, okul yöneticilerine golfün ulaşılabilir, keyifli ve desteklenmesi gerektiğini göstereceğiz.

Hazırlık sürecinden bahsedebilir misiniz?

Klassis olarak biz şu an sahamızda 40 tane ilkokul öğrencisini junior takıma yetiştirmek adına destek veriyoruz. Tabii 19 Mayıs’ta yapacağımız turnuvanın ileriki yıllarda daha da gelişeceğine inanıyoruz. Belki biz Klassis olarak 5 okulu himayemize alacağız, örneğin; IGK’da bir o kadar, tabii diğer külüplere de talep olacak. Turnuva tarihine kadar kulüpler kendi içlerinde eleme yapacak ve elemeyi geçen takımlar 19 Mayıs’taki turnuvada mücadele edecek. Böylelikle heyecan sene içine de yayılmış olacak. Golfün ayrıca şöyle bir avantajı da var; Amerika’daki okullar spor konusunda büyük burslar veriyorlar. Türkiye’den de başarılı golfçülerimiz özellikle kızlarımız çok başarılı oldular ve Amerika’da çeşitli üniversitelerde tam burslu olarak eğitim aldılar. İnanıyorum ki golf ile yetişen ve milli takıma seçilen öğrencilerimiz yurt dışında bu burs imkanlarından faydalanacak.

Ben sahaya dönmek istiyorum. Klassis Golf Sahası şu an ne durumda? Kulüp olarak siz ve İGK sahayı kullanıyorsunuz… Sizin önümüzdeki dönem için sahayla ilgili bir projeniz var mı?

Şu an sahanın mülkiyeti T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda, kontrolü de Türkiye Golf Federasyonu’nda. Bizim saha üzerinde mülkiyet hakkımız yok ama Klassis Golf Kulübü olarak aktivitelerimizi bu sahada yapıyoruz ve benimsemiş durumdayız. Hayat tecrübemizle, bildiklerimizle bu sahayı kullanmanın bir nimet olduğunun bilinciyle korunması için elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Bir de önemli bir konu da sahanın yaşayabilmesi. Sahanın hiç golf oynanmasa bile devamlı bir masrafı var. Bu yüzden dernek olarak mümkün olduğunca çok aktivite yapalım istiyoruz. Çünkü federasyonumuzun üstünde çok ciddi bir yük olduğunun bilincindeyiz. Biz de bu aktivitelerle ne kadar destek olabilirsek o kadar iyi olacağını düşünüyoruz. Sonucun ne olacağını göreceğiz. Devletin birtakım planları var ama şu an için bizim bildiğimiz bir şey yok.

Peki, hedeflerinizden bahsetmenizi istesek, neler söylersiniz?

Öncelikli hedefimiz; kulüp olarak üstlendiğimiz bu aktiviteleri hakkıyla yerine getirmek. Kulübümüzde görev devrederken Genel Kurul’a, neleri yaptığımızdan ziyade neleri yapmadığımızı söylüyoruz. Kulüp olarak kendimizi yenilemeye devam ediyoruz. Bu sene yönetimimizde yeni isimler var, yedek üyelerimize baktığımız zaman hepsi bizden bir sonraki nesil. Eminim ki onların fikirleri ile daha da gelişeceğiz. Bu sene tüzüğümüzde birkaç düzeltme yaptık. Yönetim Kurulu Üye sayımızı beşten, yediye çıkarttık ve Yüksek Divan Kurulu oluşturduk. Yüksek Divan Kurulu Üyeleri geçmiş dönemde dernekleşmeden önceki süreçte dahil olmak üzere kaptanlığımızı yapan, dernekleştikten sonra da başkanlığımızı yapan üyelerimizin ömür boyu doğal üye olduğu bir kuruluş.

Burada icra yetkileri olmamakla birlikte yönetim kurulunun, belli konularda bir işlem yapmadan önce görüş alma ve danışma görevleri var. Üç ayda bir de toplantı yapıp Yönetim Kurulu tarafından nelerin yapıldığı hakkında Yüksek Divan Kurulu’na bilgi vereceğiz.

Klassis Golf Kulübü bir aile. Sizler, greenkeperdan, büroda çalışana kadar bütünlüğü sağlamaya çalışıyorsunuz ve bizler bu durumu her daim görebiliyoruz. Siz bu konuda ne söylemek istersiniz?

Kulüpteki arkadaşlar gerçekten çok büyük fedakarlık gösteriyorlar. Hamoğlu Şirketler Grubuyla sıkıntılar başladıktan sonra Rahmetli Mustafa V. Koç, Federasyon Başkanımız Ahmet Ağaoğlu kulübü şahsi imkanlarıyla maddi manevi ayakta tutmaya çalıştılar elbet ama orada fedakarca çalışan birçok arkadaşımız var. Başta Hasan Karagöz ve ekibi, Yunus Usta, Deniz, Tolga, Uğur, Yağmur; asıl kahramanlar onlar. Ben şahsım adına bu ekibe çok teşekkür ediyorum.

Son olarak sizlerin eklemek istediği bir şey var mı?

Ben şahsım adına teşekkür etmek istiyorum. Özellikle İstanbul’da golfün yaygınlaşmasına ön ayak olan, her ne kadar bugün birtakım problemler yaşıyor olsak da haklı veya haksız Ahmet Hamoğlu’na Klassis gibi bir tesisi İstanbul’a kazandırdığı için teşekkür etmek istiyorum. Rahmetli Esat Edin’e, değerli büyüğümüz Erdoğan Demirören’e teşekkür ediyor, kendilerini de rahmetle anıyorum. Türkiye’nin golf açısından gidecek çok yolu var. Burada dünyadaki golf şehirlerine baktığımızda; 9 milyon nüfusu olan bir İsveç’in 491 tane sahası var. Dünyada golf sahalarının büyük çoğunluğu – %65, %70’i – public course dediğimiz halka açık sahalar. Umarım bizde de 30 büyük şehrimizden başlamak üzere 6 veya 9 çukurlu küçük sahalar yapılabilir. Samsun, Ataşehir ve İzmir Urla’da yapılan çalışmalar bunun için güzel örnekler.

Bir de sizin derginize başarılar diliyoruz. Seni de ayrıca şahsi olarak tebrik etmek istiyorum. Çünkü Hüseyin Kaplan, benim özelimde 1988’ten beri tanıdığım, tüm golf camiasının çok sevdiği biri; hiç hesapta olmayan ani bir kayıp yaşadık ama sana müteşekkiriz. Dergiyi aldın hiç kesintiye uğratmadan devam ettirdin, bugünlere getirdin. Ne kadar zor olduğunun da farkındayız böyle bir şeyi yürütmenin. Seni ve tüm arkadaşlarını da ayrıca tebrik etmek istiyorum.

 Cavit Yıldız – Klassis Golf Kulübü Başkanı

Golf ile ilgili içerikleri takip edebilmek için kanalımıza abone olun!

Tags: