Röportajlar

“Kulüpler Arası Yaşanan Bu Çekişmeden Son Derece Memnunum”

Bu yıl 6.’sı gerçekleşen Fikret Öztürk Kulüpler Arası Golf Turnuvası’nda her yıl olduğu gibi bu yılda da heyecan doruktaydı. Sekiz kulübün mücadele ettiği turnuvada kazanan taraf Bodrum Golf Kulübü oldu.  Turnuva ile ilgili; dostluk, arkadaşlık ve kulüpler arası bir dayanışmanın oluştuğunu dile getiren Öztürk ile turnuva özelinde bir araya geldik.

 Bu yıl Fikret Öztürk Kulüpler Arası Golf Turnuvası’nın 6. yılı tamamlandı. Neler söylemek istersiniz?

6.’sı geçtiğimiz günlerde tamamlanan Fikret Öztürk Golf Turnuvası her yıl daha iyi, daha çekişmeli geçiyor. Amacımız bu turnuvanın devamlılığının sağlanması ve kulüpler arasında güzel bir rekabet ortamının oluşması.

Bu sene ilk olarak format gereği bir kulüp turnuvadan elendi. Ama belki ileri ki yıllarda bu eleme durumu birden fazla kulüp için de geçerli olabilir.

Biz Fikret Öztürk Golf Turnuvası’nı sürekli hale getirmek istiyoruz. Her yıl daha iyisini yapmak istiyoruz. Sanıyorum başarıyoruz da… Görüyorum ki bu turnuva neticesinde dostluk, arkadaşlık ve kulüpler arası bir dayanışma oluşuyor. Bunun için de son derece memnunum.

Tüm kulüpler yıl boyu bu yarışmaya hazırlanıyor, yıl içinde en çok önemsedikleri turnuva bu turnuva. Hatta takım oluşturmak için kendi aralarında eleme maçları düzenliyorlar, çeşitli kıstaslar oluşturuyorlar. Ne hissediyorsunuz?

Tabii turnuva yapmak özen istiyor, bir farklılık/özellik olunca ilgi de artıyor. Kulüpler arası yaşanan bu çekişmeden son derece memnunum.

Tabii bütün kulüplere üyeyim ve bütün kulüplere mümkün olduğu kadar aynı mesafede durmak istiyorum. Fakat home club olarak kayıtlı olduğum kulüp Bodrum Golf Kulübü olduğu için de bu golf kulübü içerisinde de ben bu çekişmeyi yaşıyorum. Bu da bana ayrı bir heyecan veriyor ve turnuvanın ne kadar iyi ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Bu yıl yine Bodrum kazandı. Tüm kulüplerde üyeliğiniz var ama Bodrum’un yeri sizde ayrı, neden?

Bodrum Golf Kulübü’nün yeri ayrı çünkü; bu kulübü tamamen ben kurdum. Benden önce 5 çukurlu bir sahaydı, sonra 9 çukura çıktı. Kulüp önce 250 kişiden oluşan bir anonim şirket şeklindeydi. Başlangıçta %60’ın üzerindeki hissesini aldım. Sonra bu 250 hisseden herkeste bir hisse olmasını istedim. Finansal yönde zor durumda oldukları için ben %60’ın üzerinde bir hisse aldım ve bu hisseleri de isteyen kişilere ücret mukabilinde devrediyorum. Burada amaç kulübün bir kişiye ait olması değil, ortaklara yayılması. Bodrum Golf Kulübü ticari bir kulüp değildir. Yani dışarıdan oyun oynatarak bir gelir sağlayan kulüp değil burası, üyelerin oynamasıyla devamlılığını sağlayacak bir kulüp Bodrum Golf Kulübü.

 

Bu yıl formatta bazı değişiklikler oldu. Mesela eleme sistemi. Bu değişikliğin sebebi nedir?

Evet, bu yıl bir kulüp elendi. Önümüzdeki yıllarda 7 kulüp değil, 7 kulüpten daha fazla kulüp turnuvada oynayacak. Dolayısıyla eleme sistemi olmazsa, kulüp sayısı artıkça, turnuvada oynayan kulüplerin oyuncu sayısı düşecek ki, bu da turnuvanın esprisini kaçırır. Bu sene ilk olarak İzmir Golf Kulübü turnuvaya dahil oldu. Böylelikle turnuvada mücadele eden kulüp sayısı 8’e çıktı. Böyle olunca biraz zorlandık ama gelecek sene 7 kulüp olarak devam edeceğiz. Bu sebepten dolayı bir kulübün elenmesi gerekiyordu, o da bu yıl Ankara Golf Kulübü oldu. Ama ben de onların adına üzüldüm, onların da çok üzüldüğünü gördüm. Bir daha ki yıla daha iyi çalışırlar, elenmemeye oynarlar.

Değerli eşiniz Nurten Hanım’ın size desteği sonsuz biliyoruz. Özellikle golf sevginizi o bu kadar desteklemeseydi yine de bu kadar golfün içinde olur muydunuz?

Eşin desteklemediği hiçbir şeyde başarı sağlamak mümkün değildir. Biz de golfte başarı sağlıyorsak, Nurten Hanım’ın desteği sayesindedir. Nurten Hanım ile 50 yıldır birlikteyiz. Evliliğimizin ise 48. yılı tamamlandı. Dolayısıyla her konuda olduğu gibi, golfte de beni destekliyor. Nurten Hanım desteklemese hiçbir şey olmayacağı gibi, golf de olmazdı.

Regnum Carya’da yenilik çalışmaları var. Golfçüleri ne gibi yenilikler bekliyor?

Aslında her sene benzer değişiklikleri, düzenlemeleri yapıyoruz. Bu değişiklikler ile özellikle oğlum Ali Şafak Öztürk ilgileniyor. Dünyayı geziyor ve gittiği seyahatlerde -ki genellikle bir yerde 2 günden fazla kalmaz- turistik tesisleri gezer ve onların iyi, hoşuna giden yönlerini alır ve bunu da otelde uygular. Ama dediğim gibi bu ilk değil, son da olmayacak.

Fikret Öztürk – Opet Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı, Regnum Carya Onursal Başkanı

Tags: