Özkan Türkan

 Mini Golf için 2020 yılı Turnuva ve Etkinlikleri Açıklandı

Dünya Mini Golf Federasyonu, 2020 yılı şampiyonalarının ve etkinliklerinin takvimini açıkladı. Üyeler kapsamındaki ülkeler ve kulüpler; Dünya Mini Golf Federasyonu Gençlik Sorumluları, Avrupa Mini Golf Federasyonu veya Dünya Mini Golf Federasyonu Spor Direktörü ile temasa geçmeleri halinde birden fazla organizasyona açık olduklarının notunu düştü. Bunların yanında çeşitli tarihlerde mini golf spor etkinlikleri yapılacak. Ancak önemli turnuvalar ve şampiyonalar şöyle sıralanıyor.

Okyanusya Mini Golf Federasyonu Uluslararası Masters Şampiyonası, Yeni Zelanda ev sahipliğinde 03-07 Mart 2020 tarihlerinde yapılacak. Yetişkin erkek ve kadınlar 8 tur, gençler ise 2 tur üzerinden yarışacak. Giriş fiyatları da yetişkinler için 50 dolar, gençler için ise 15 dolar olacak.

U23 Uluslar Kupası 30-31 Mayıs 2020 tarihlerinde Staffelsee, Almanya’da yapılacak. Büyükler yani Senior Kupası aynı tarihlerde Herne, Almanya’da gerçekleştirilecek.

2020 yılının en önemli turnuvası Dünya Adventure Golf Şampiyonası, 19-21 Haziran 2020’de Gumpoldskirchen, Avusturya’da yapılacak. Hem yükselen trend sahalar kategorisindeki Adventure Golf Sahaları’nda olması nedeniyle hem de Dünya Şampiyonası yapılacak olması nedeniyle önem arz ediyor.

Bu arada Finlandiya’da 18 parkurlu yeni Adventure Golf sahası yapıldı. 23-24 Mayıs’ta Finlandiya’nın ilk ulusal turnuvası yapılacak ve FIAGM ve Kuopio Adventure Golf Kulübü tarafından organize edilecek. 5 kategoride; erkekler, kadınlar, gençler ve takım kategorisi yanında yine bir ilk acemi kategorisi olmak üzere turnuva 5 kategoride yapılacak. Acemi kategorisi lisansı olmayan ve daha önce yarışmalara katılmamış oyuncuların yarışabileceği ve 3 tur üzerinden değerlendirmeye alınacakları yeni bir yerel uygulama. Şimdiden sosyal paylaşım üzerinden de olsa, kendisi de Finlandiyalı olan spor direktörü Pasi Aho 2021 Dünya Şampiyonası’nın bu sahada yapılmasına yeşil ışık yaktı.

05-08 Ağustos 2020 tarihleri arasında Mini Golf Büyükler Şampiyonası gene Herne, Almanya’da yapılacak.

19-22 Ağustos 2020 tarihleri arası Mini Golf Açık Avrupa Şampiyonası Voitsberg, Avusturya’da yapılacak. Mini Golf Şampiyonası Ligi finali 01-03 Ekim 2020 tarihlerinde Portel, Portekiz’de yapılacak.

Dünyada mini golf her yıl yeniliklerle, dolu dizgin bir şekilde ilerlerken maalesef ülkemizde şu ana kadar organizasyonel olarak bir arpa boyu yol alamadık.

Sevgiyle kalın,

 

Tags: