Özkan Türkan

Mini Golf Olimpiyat Sporu Olma Yolunda

2020 olimpiyatları için federasyonlardan destek yağıyor!

Yeni yılın ilk günlerinde Dünya Minigolf Spor Federasyonu Başkanı Sayın Dr. Gerhard Zimmermann’dan bir e-mail aldık. Mini Golf 35 firması olarak sponsor olduğumuz ve dünya mini golfüne desteklerimiz için hem teşekkür ve bilgilendirme hem de 2019 yılı için bazı ortak çalışmalarımız ile Türkiye’nin turnuvalara katılımı konusundaki temennilerini içeren bir yazıydı. Bizimle paylaştığı en önemli konu ise minigolfün olimpiyat sporu olma yolundaki gelişmeleri oldu. Her yıl 100’den fazla uluslararası spor federasyonlarının katıldığı Sport Accord zirvesi 2018 yılının nisan ayında Bangkok’ta düzenlenmişti. Bu yıl Avusturalya East’da Cost (Brisbane’ye yakın) yapılacak. Bu zirveden önemli destek ve kabul kararları çıkabilir. Mini golf sporuna olimpiyat sporu olma yolunda federasyon ve uluslararası komitelerden destek yağıyor. İşte bazı örnekler; “Alman Olimpiyat Spor Konfederasyonu (DOSB) Almanya’daki tüm sporları kapsar. Olimpiyat ve olimpiyat dışı ulusal yönetim organları şimdilerde 99’un üzerinde üyesi olan federasyonlarından biridir. Alman Minigolf Federasyonu (DMV) 1969’dan beri Almanya Spor Konfederasyonu’nun üyesidir. 2006’da Almanya Spor Konfederasyonu ve Alman Ulusal Olimpiyat komitesinin birleşmesinden sonra, Alman Minigolf Federasyonu en başından itibaren Alman Olimpiyat Spor Konfederasyonu’nun üye federasyonlarındandır.” Buna ek olarak, “Şu anda Alman Minigolf Federasyonu’nun 10.000 civarı bireysel üyesi bulunmaktadır. Spor Bilimi Federal Enstitü ve İçişleri Bakanlığı son çalışmasında 7 milyon 800 bin kişiden fazla Alman’ın düzenli olarak boş zamanlarında minigolf oynadığı göstermiştir.”

Bu etkileyici rakam minigolfün, insanların aktif-sosyal hayat ve sağlıklı yaşam standartlarına katkı sağladığını gösteriyor. Hem yaşlıların hem de gençlerin kolaylıkla oynayabildiği bir spor olan minigolfün önemine dikkat çekiyorlar.

Bu nedenle, Alman Olimpiyat Spor Konfederasyonu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne Dünya Minigolf Spor Federasyonu’nun desteklenmesi için yollanan resmi yazıda; “Dünya Minigolf Spor Federasyonu’nun statülerinin, uygulamalarının ve faaliyetlerinin olimpiyat şartına tamamen uygundur. Ayrıca şu anda tüm kıtalardan Dünya Minigolf Spor Federasyonu’nun 63 üyesi uluslararası yönetim organı, olimpiyat hareketinin evrensellik prensibine tamamen bağlıdır. “ diye özellikle vurgu yapmışlar.

Aynı şekilde Hollanda Olimpiyat Komitesi (NOC) ve Hollanda Spor Federasyonu (NSF); Dünya Minigolf Spor Federasyonu tarafından minigolfün olimpiyat sporu olarak tanınması için yaptığı başvuru ve destek yazısında ise; “Minigolf Hollanda’da çok popülerdir. Hollanda Minigolf Federasyonu çok uzun süredir Hollanda Olimpiyat Komitesi ve Hollanda Spor Federasyonu üyesidir. Aynı zamanda Dünya Minigolf Federasyonu’nun kurucu üyelerinden biridir. Minigolfün hem ulusal hem de uluslararası arenalarda mükemmel potansiyele sahip bir spor olduğunu düşünür ve Dünya Minigolf Spor Federasyonu’nun minigolfü daha iyi seviyelere taşıyacağına inancımız tamdır. Dünyanın her yanından insanların bu favori sporu yapabileceğine inanıyoruz.” diyerek resmi desteklerini vurgulamışlardır.

Bizim de Mini Golf 35 ailesi olarak temennimiz bu sevindirici gelişmelerin Türkiye’de de güzel sonuçlara ulaşması için gerekli şartların oluşturulması ve çabanın artmasıdır.