Özkan Türkan

Mini Golf Sahası İşletmeciliği

Birkaç yıl sonra emekli olmayı planlıyorum. Emeklilik planı yapan herkes gibi benim de en büyük endişem; vaktimi nasıl geçireceğim. Sağlıklı, huzurlu, güvenli bir şekilde emekliliğimi nasıl yaşarım? Dostlarım ile bu konu hakkında konuştuğumuzda “yıllardır mini golf sahaları tasarlıyorsun, bir saha da kendin için tasarla; eşin, dostun ve arkadaşlarının bir araya gelip eğlenebilecekleri, organizasyonlar yapabileceğin, özel günlerde de bir araya keyifle gelebileceğiniz bir mekan olsun” dediler. Bildiğin ve sevdiğin bir hobi, işin olsun dediklerinde konu üzerinde epey düşündüm. Sıra bana gelene kadar mini golf işletmesi kurmak isteyenler için; tek parça, taşınabilir ve inşa süresini minimuma indirebilecek, gelecekte çok daha popüler olacak, golf sahalarına benzerliği ile dikkat çeken, olimpiyatlarda dahi kullanılabilecek kalitede “Adventure Golf Sahaları” tasarlamaya karar verdim.

Gerçekten de karlı olabilecek bir işletme arıyorsanız aynı zamanda da işinizi severek yapabileceğiniz bir ortam olsun istiyorsunuz. O zaman mini golf sahası işletmek; örneklerine de bakıldığında güvenli ve uzun vadeli bir yatırım olarak karşınıza çıkıyor. Size başarı ve fırsatlar vadediyor. Mini golf işletmesi size düşük maliyetle yüksek getiri sağlar ve mini golf sahası sadece birkaç yıl içinde hızla kendini öder. Her zaman büyümeye ve gelişmeye devam eden heyecan verici şekilde popüler ve keyifli bir işiniz olabilir. Aile ve arkadaşlarınız için bir araya gelip eğlenebilecekleri bir mekan sağlamak her zaman yararlı ve karlı olabilir.
Mini Golf Sahası İşletmek Gibi Bir Planımız Varsa Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Karlılığı sağlamak için tesisinizin dikkatli bir şekilde planlanması ve inşa edilmesi gerekir. Başlangıçta çizeceğiniz çok iyi bir yol haritanız olmalıdır. Bir işletmeye sahip olmak yeterli değildir. İşletmeniz; cazip, eğlenceli ve tatmin edici olmalıdır. Misafirlerinizin ya da müşterilerinizin beklentileri yeni insanlarla tanışmak, yeni dostluklar kurmak, eğlenirken aynı zamanda da sosyal bir çevre yaratmak olabilir. Mini golf sahasındaki aile atmosferi aynı zamanda harika bir çalışma ortamı yaratır. Mini golf sahaları, 7’den 70’e tüm yaş gruplarına hitap eden, birkaç neslin birlikte oynamaktan keyif alacağı, az sayıda personelle yönetilebilecek, ucuz ekipman maliyeti ile dikkat çeken, yatırım getirisi hızlı ve karlı, insanlara cazip, güvenilir, keyifli bir sosyal ortam imkanı sağlıyor. İnsanların eğlendiği ve karlı bir iş sahibi olma fikriyle buraya kadar her şey güzel.

Nerede ve Nasıl Bir Mini Golf İşletmesine Sahip Olabilirim?

Kimden destek almalıyım? Nasıl tasarlarım? Üretici veya imal eden firma var mı? Gerekli ve doğru bilgilere nereden ulaşırım? Oyun tarzı, parkur özellikleri, genel görünüm ve tema gibi konularda dikkat etmem gerekenler nelerdir? Tasarım ve maliyet konusunda bir fikir sahibi miyim? Yer veya lokasyon seçimi nasıl olmalı? Mini golf sahası ilk 2-3 yıl içinde kendini amorti edebilir mi? Bakım gerektiriyor mu? Bu işlerin yapım süresi nedir? Yasal izinleri var mı? İnşaat ve hafriyat işleri nasıl ve kime yaptırılır? Fizibilite çalışmasını kime yaptırmalıyım? Eğimler nasıl olmalı? Drenajlar nasıl olacak? gibi genelden özele doğru giden birçok soru işareti olacaktır. Sahada yaptırılacak tasarım ve uygulama, kolay olmayan ve bilgi birikimi gerektiren işlerdir. Bu nedenle tüm dünyada olduğu gibi artık bizim ülkemizde de profesyonel bir çözümü var. Mini golf sahası yerleşimi ve tüm tasarım çalışmaları profesyonel şekilde proje departmanımız tarafından yapılıyor. Tasarımı yapılmış bir sahanın yapımı 9 delikli bir saha için 6-8 hafta sürerken 18 delikli bir Adventure Golf Sahası için ise imalatı ve montajı dahil yaklaşık 10 ile 12 hafta sürede teslim ediliyor. Mini golf sahası konusundaki yaklaşımlarımız, kendi proje yöneticilerimiz ve profesyonel ekipleri ile projeye yüksek derecede kalite ve tasarım, inşaat bütünlüğü sağlamak için çalışıyorlar. Elektrik ve peyzaj çalışmaları genellikle yerel müteahhitler tarafından gerçekleştiriliyor.

Benden söylemesi…