Köşe YazarlarıÖzkan Türkan

Minigolfün Bireylere ve Kentlere Faydaları

Minigolfün Bireylere ve Kentlere Faydaları
Çağın gereklerine uygun olarak spor, hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bireylerin sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri için doğru beslenme ve egzersiz önemli rol oynamaktadır.

İnsanların yoğun hayat temposunda zaman bulamama, zaman bulduğunda da ailesiyle ya da arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi tercih ettiği gerçeğine sığındığı ve spordan uzak kaldığını görmek ailece yapılabilecek spor aktiviteleri konusunda okları mini golf sporuna çevirmektedir. Mini golf hem bireysel hem de takım sporudur. Bu nedenle adalet esaslı, paylaşıma dayanan, sorumluluk bilincini, sabretmeyi öğreten,  motor becerileri geliştiren bir spordur. Özel eğitim gereksinimli bireylerin sporda başarıya ulaşmalarını sağlayacak ender sporlardandır.

Günümüzde bulaş riskinden dolayı yapmak istediğimiz birçok aktiviteyi ertelemek zorunda kalıyoruz. Uluslararası Doktorlar Derneği; AID’nin araştırmasına göre Koronavirüs (COVID-19) Riskli Aktiviteler tablosunda golfün, dolayısıyla da mini golfün en düşük bulaş riski olan aktivitelerden biri olduğunu kanıtlamıştır.

Kentlerimizde ve dünyada hızla ilerleyen bir spor dalı olarak mini golf; ileride milli sporcuların yetişebileceği bir antrenman sahası, mini golf akademileri kurmak Dünyada modernleşme ve örnek kent imajında önemli katkı sağlayacaktır. Gelin birkaç başlık altında mini golfün bireylere ve kentlere faydalarını inceleyelim;

Kaliteli Bir Fiziksel Aktivitedir.
1 saatlik yürüyüşe eşdeğerdir. Standart bir oyunda bir yetişkin saatte 300 kalori yakar ve çocuklarımız için de kardiyovasküler egzersiz imkanı ve yüksek yaşam kalitesi sağlar.

Yaş, Cinsiyet ve Engelli Eşitliği Sunar.
7’den 77’ye herkes içindir yaş ve cinsiyet gözetmeksizin oynanabilecek ender sporlardandır. Büyükbaba, büyükanne ve torunun beraber zaman geçirebileceği ve bedensel engelli bireylerin rahatlıkla oynayabileceği özel bir spordur.

Dünya Kenti Olma Yolunda Önemli Bir Adımdır.
İnovasyon ve girişimciliğin hayati bir öneme sahip olduğu bu dönemde yatırımcı aktörleri yaşadığımız çevreye, şehre ya da ülkeye çekebilecek öncü çalışmalarla turizmi canlandırmak için akademik mini golf sahaları modern dünyaya atılan önemli bir adımdır. Dünya mobilite haftası kapsamında tüm dünyada düzenlenen etkinliklere dahil edilebilecek fiziksel ve refah seviyesini halkın her kesimine yayan bir spordur.

Sanal Hayata Keyfli Bir Mola Verin.
Temiz hava ve gerçek fiziksel dünyada serbest hareket bireyleri cep telefonlarından, video oyunlarından ve bilgisayarlarından uzaklaştırır. Mini golf sanal gerçeklik değil, eğlencenin ve sporun gerçek halidir!

Mini golfün her yaş grubunda, her bütçeye uygun, “Herkes için spor” mottosu onu diğer sporlardan ayıran en önemli unsurdur.

Tags: