Röportajlar

“Mükemmellik, Golf ve Mesleğim için Son Derece Önemli”

Levent Alimgil sekiz yıldır golf oynuyor, 27 yıldır da hekimlik yapıyor. Uzmanlık alanı ise göz hastalıkları. Mesleği ile golfün arasında ortak noktaların çok fazla olduğunu söyleyen Alimgil, özellikle mükemmelliğin hem golfte hem de mesleğinde çok önemli olduğunu vurguluyor.  

Levent Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Göz hastalıkları uzmanıyım. Yaklaşık 27 yıldır doktorluk yapıyorum. Eğitimimi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamladıktan sonra, göz hastalıkları uzmanlığı için Edirne Trakya Üniversitesi’nde eğitim gördüm. Edirne’deki eğitimim hayatımın bir dönüm noktası oldu. Amacım; üniversitede devam edip akademik yaşamı tatmaktı ve 20 yıl boyunca Edirne’de bulunarak uzmanlık öğrencisi olarak girdiğim Trakya Üniversitesi’nden rektör yardımcılığına kadar uzanan bir yöneticilik hayatım da oldu. Sonrasında oğlumun eğitimi sebebiyle İstanbul’a dönmek zorunda kaldım. Bu aşamada Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’nden gelen teklif ile bu kurumda medikal direktörlük ve baş hekimlik yaptım. Daha sonra uzunca yıllar Medicana International Hastanesi’nde görev yaptıktan sonra şu an İstanbul Cerrahi Hastanesi’ndeyim.

Göz biliminde sizin uzmanlık alanınız nedir?

Benim en büyük şansım; Trakya Üniversitesi’nde tek uzman olarak çalışmam ve bu nedenle çok fazla vakayı üstlenmem. Dolayısıyla uzmanlık alanımı belirlerken her şeyi yapabildiğimi söyleyebilirim. Çok yoğun olarak ilgilendiğim alanlar ise göz tansiyonu, glokom hastalığı ve kornea nakli. Bu zamana kadar 2350 adet kornea nakli yaptım. Türkiye’de ve dünyada kornea naklinde benim ulaştığım rakamlara ulaşmış bir cerrah var mıdır bilmiyorum.

Neden göz peki?

Tıp Fakültesi’nin beşinci sınıfında göz stajı yaparsınız. Ben göz stajına başlayana kadar jinekolog olmak istiyordum. Neden bilmiyorum ama çok ilgi duymuştum. Göz stajına başladığım günden bir ya da iki gün sonra ise çok iyi hatırlıyorum kendi kendime şunu dedim: “Ya göz hastalıkları alanında uzmanlık eğitimi yapacağım ya da hekimlik yapmayacağım. “
Nedir sizi bu kadar etkileyen?

Çok sevdim, ilgimi çekti çünkü çok objektif bir alan. Bir hasta eğer herhangi bir görme sıkıntısı yaşıyorsa onun bir karşılığı var. Bakıyorsunuz, sorunun neden kaynaklandığını fark ediyorsunuz ve çözüyorsunuz. Sonunda hasta mutlu oluyor. Bir organın tekrar işlev kazanmasını sağlamak bir hekim için duygusal anlamda çok tatmin edici.

İstanbul Cerrahi Hastanesi’nden biraz bahsedebilir misiniz? Ne kadar süredir buradasınız?

Ben bir buçuk aydır buradayım. İstanbul Cerrahi ise köklü bir hastane. Kuruluş öyküsü 90’lı yıllara uzanıyor. İstanbul’un tıbbi işlemlerinin en yoğun yapıldığı bölgenin merkezinde, kalbinde bulunuyor hastane. Başlangıcı bir göz hastanesi olsa da sonraki dönemlerde farklı yönlere gitmiş. Şu anda butik bir hastane çerçevesinde ve çok güçlü bir göz hastalıkları servisi var. Ben de bu servisi yönetir pozisyonundayım.

Göz sağlığı için neler yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz?

Ben hep şunu vurguluyorum; göz sağlığı ile ilgili süreci doğduğumuz andan itibaren yaşamak zorundayız ya da çocuğumuza yaşatmak zorundayız. Zaten ilk doğum anında çok büyük bir problem varsa bu hemen fark ediliyor ve çocuk hastalıkları uzmanı arkadaşlarımız tarafından bize yönlendiriliyor bebekler. Dokuzuncu aydan itibaren düzenli takiplerimizi yaptırabilirsek birçok şeyi çok erken teşhis edebiliyor ve bu erken teşhis ettiğimiz şeylerin de ileride çok büyük sıkıntılar yaratmasını engellemiş oluyoruz. Dolayısıyla çok düzenli bir şekilde göz muayenelerimizi yaptırmak zorundayız. Bana olmaz demeyin! Geç teşhis sebebiyle çok ciddi kayıplar yaşamış insanlar var. Onun için lütfen göz takiplerimizi hem çocuklarımıza, torunlarımıza hem de kendimize çok düzenli bir şekilde yaptıralım. İş işten geçmeden sorunların çözümlerini bulalım.

Peki, biraz golften bahsetmek istiyorum. Ne kadar süredir golf oynuyorsunuz?

Meslek geçmişimden daha kısa; 2011 yılında golf oynamaya başladım.

Nasıl başladınız?

Bu soruya hep şöyle cevap veriyorum; eş durumundan başladım.

Harika! Eşinizle aranızdaki rekabet nasıl?

Aramızda rekabet yok. O çok değerli ve çok eski bir oyuncu. Eşim her ne kadar beni onore etse de çok hızlı ilerlediğimi söylese de ona ulaşmak için daha çok zamana ihtiyacım var.

Golf ile iş dünyasının ortak noktaları var mı?

Golf ile benim mesleğimin ortak noktaları çok. Çünkü mükemmellik hem golfte hem de benim mesleğimde son derece önemli. Her aşamada çok hassas olmak zorundasınız. Bilmeyenler için söylemeliyim ki göz cerrahisi çok dar bir alanda çok ufak bir organ üzerinde yapılan son derece hassasiyet isteyen bir şey. Yapacağınız en ufak bir hata bir sonraki aşamayı etkileyebilir. Ondan sonra da hastanın görme sağlığını olumsuz etkileyecek sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunun için her aşamasında son derece dikkatli ve özenli olmak zorundasınız. Golfe ilk başladığımda değil ama golf ile daha yoğun bir şekilde ilgilenmeye başladıktan sonra fark ettim ki golf de böyle. Yapacağınız herhangi bir aşamadaki en ufak bir hata bir süre sonraki süreci ve ritminizi bozuyor bu da o çukurdaki bütün sonuçları etkiliyor. Dolayısıyla her ikisinde de son derece hassas, özenli olmak gerekiyor. Bu ortak nokta sanırım golfü çok sevmemi sağladı çünkü ben işimi çok seviyorum.

Peki golf oynamaya başladıktan sonra bu benzerlik işinize yansıdı mı?

Sanırım tersi daha doğru… İşimdeki hassasiyeti golfe aktarmak büyük hedefim. Tamamen gerçekleştirmiş olduğumu söyleyemem; birinde bir insanın organıyla ilgili çok önemli bir sorumluluk alıyorsunuz, diğeri ise sadece bir spor. Ben de işteki hassasiyetimi golfe yansıtmak istiyorum.

Bu konuda bir hedefiniz var mı?

Evet var… Zamanım el verdiğince çalışıyorum. Hem ders alarak hem de kendim birtakım egzersizler yaparak… Vücudumu ve tekniğimi geliştirmeye çalışıyorum; hepsinin de faydasını görüyorum. Aşama aşama birtakım şeylerin düzeldiğini görüyorum ama golf öyle bir spor ki biraz boşladığınızda çok kötü bir şekilde ceza kesiyor size.

Golfte en iyi olduğunuz alan hangisi?

Sanıyorum iyi pata atıyorum. Yeri gelmişken en kötüsünü de söyleyeyim; özellikle approach vuruşlarında bazen çok ciddi hatalar yapıyorum. Bu da biraz evvel söylediğim şeye benziyor; bir anda her şeyi bozuveriyor.

İyi bir golf oyuncusu olmak için neler yapmak lazım?

Çok çalışmak ve çok sabırlı olmak gerekiyor. Çalışmak sadece fiziki çalışma değil bunu golfle ilgilenen herkes bilir. Mental yönden hazır olmak için kendinizi oyun öncesi hazırlamanız gerekiyor çünkü yapmış olduğunuz bir hata sonraki deliğe taşınırsa gerçekten oyunun tadı çok kaçıyor. O yüzden moralinizi sürekli yüksek tutmak zorundasınız ve bir hata yaptıysanız onu unutmak ve daha iyisini yapmaya çalışmak zorundasınız. Golfte oyun süresi uzun olduğu için de o konsantrasyonu sağlamak çok kolay değil, o yüzden işin mental yönünü göz ardı etmemek lazım.

 

Golf ile ilgili içerikleri takip edebilmek için kanalımıza abone olun!

Tags: