Bir Çocuğun Boyundaki En Büyük Artışı Yaşadığı Süre

Kasım ayı ve hüzünlü bir sonbahar. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlemle anarak yazıma başlamak isterim. Uluslararası seviyede yarışan birçok farklı branştaki sporcularla çalışmaktayım. Eren Aydın olarak sporcuların performansı gelişimi üzerine Movement Art & Performance’da çalışmalarıma devam etmekteyim. Bu ayki yazımız da sizlere ‘PHV‘ metodundan bahsetmek ve akışa dahil olmak istiyorum.

Çocukların ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte en hızlı büyüdükleri zaman olarak nitelendirilebiliriz. Kadınların bu dönemde erkeklere nazaran daha fazla gelişme gösterdiği bilinmektedir. PHV hesaplaması yapmadan bir kuvvet ve kondisyon koçunun çocuklar ile antrenmana başlaması ve planlama yapması kabul edilemez bir durumudur. Bu nedenle PHV’yi anlamak ve sporcuların olgunluk seviyelerini izlemek oldukça teşvik edici olmaktadır. Bu hesaplama yılda 2 veya 3 kez tekrarlanmalıdır.

Çocuklarla antrenman yaparken asıl önemli olan, sağlıklarını ve refah düzeylerini korumak için güvenli uygulamaları sürdürmek ve gelişirken gençlerin fiziksel potansiyelini en üst düzeye çıkarmaktadır. Sonuç olarak gelişmeyi izlemek ve atletik gelişimi güvenli aynı zamanda da etkili bir şekilde geliştirmek için birçok protokol geliştirilmiştir; bunlardan biri de PHV metodudur. PHV metodu çocukların fiziksel gelişimi ve fizyolojik gelişimleri hakkında bize bilgi verir ve değerlendirme şansı yaratır.
PHV Nedir?

Basitçe bir çocuğun ergenlik döneminde boyundaki en hızlı büyümeyi yaşadığı süredir. Yani ergenlik çağındaki büyüme sırasında en hızlı şekilde büyüdüğü zaman olarak gösterilebilir. Yaygın bir yanılgı, insanların büyüme sırasında ortaya çıkan en hızlı dikey büyümeyi grafiklerden kontrol ederek bu veriyi baz almasıdır fakat bu yanlıştır. Çünkü boydaki en hızlı artış, aslında doğumdan sonraki yaşamın ilk yılında görülür. Bu süre zarfında erkekler ortalama 26 cm büyürken, kadınlar ortalama 25 cm büyür. Ergenlik döneminde en büyük artış erkeklerde ortalama 8.3 cm’lik bir PHV’ye ulaşır ve kadınlar da bu oran 7.8 cm’dir. Bu veriler Amerika’daki gençlerin %50’sine dayanmaktadır.

Atletik Gelişimde PHV’nin Önemi

PHV’den önce, sırasında ve sonrasında genç sporcuların belirli antrenman kompanentlerine daha duyarlı oldukları dönemler olduğu görülmektedir. Bu zaman ‘fırsat penceresi’ olarak adlandırılmaktadır. Çocuğun yaş grubunda en iyi yararlanacağı antrenman modelini uygulamaması onun üst düzey performans sergilemesini engelleyecek olup, ileride daha büyük sorunlarla karşılaşacaktır. Atletik potansiyellerini artırmak için bu önemli bir konudur.

İki tane 16 yaşında bir sporcu düşünelim. Bunlardan birinin biyolojik yaşı 14, diğerinin ise 17’dir. Baktığımız zaman bu iki sporcunun yaptığı hipertrofi antrenmanı aynı dönemde mi yapılmalıdır? Veya kronolojik yaşa göre planlandığını varsayarsak sporcu için ne kadar etkili bir süreç olur? Sadece kronolojik yaşa göre planlanan programların çocukların fiziksel gelişimini engellediğini çok rahat bir şekilde söyleyebilirim. Kronolojik yaşa göre planlama gibi bir bakış açısı ‘hızlandırılmış adaptasyon dönemi’ teriminin gelişmesine yol açmıştır. Çocukların dönem geçişi sırasında antrenman komponentlerinin değişimi çok dikkatli yapılmalı ve kontrol edilmelidir. Bu nedenle bu bakış açısı kesinlikle yanlıştır. Bu, bir çocuğun PHV başlangıcının hesaplanmasının güç ve kondisyon koçunun, sporcunun biyolojik yaşıyla eşzamanlı olarak kronolojik yaşına göre uyarlanmasına olanak verebileceğine inanılmaktadır. Bu da daima etkili ve uyumlu bir eğitim programı oluşturulmasına neden olmaktadır.

PHV Nasıl Ölçülür?

Bir çocuğun olgunluk dengesini ölçmenin birkaç yolu vardır ancak bazıları radyografi değerlendirmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, fiziksel olgunlaşmayı öngörmek için basit ve zahmetli olmayan bir yöntem geliştirilmiştir. Bunun için şu bilgiler net olmalıdır;

  • Cinsiyet
  • Doğum Tarihi
  • Ölçüm Tarihi
  • Ağrılık (kg)
  • Ayakta Yükseklik (cm)
  • Oturma Yüksekliği (cm)

Sonuç olarak baktığımızda eğer çocuklar gibi minik sporcularla çalışıyorsak onlara zaman ve emek harcamak zorundayız. Onları minik ama büyük sporcular olarak görmeliyiz. Bazı antrenörler bir makaleyi veya yazıyı okumanın onları spor bilimi konusunda uzman yapacaklarına inanmaktadır. İşte bu yüzden yanılıyoruz…

Spor bilimi birçok konuyu içerir. PHV’yi okumamayı ve diğer spor bilimi metotlarını takip etmemeyi veya görmezden gelmek, sporcuların gelişimine zarar verebilir veya potansiyelini gerçekleştirememe riskini alabilirsiniz.