Röportajlar

Peyman’dan Golfte Tam Destek

Peyman’dan Golfte Tam Destek

Ülkemizin önemli markalarından Peyman’ın CEO’su ve İstanbul Golf Kulübü üyesi Kaan Baral, bu yıl İstanbul Golf Kulübü Kaptanlık Turnuvasına sponsor oldu. Baral, 125 yıllık bir kulübün üyesi olmaktan onur duyuyor. 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kaan Baral kimdir?
Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. Daha sonra ABD’de University of California at Berkeley’de işletme ve pazarlama alanında yüksek lisans yaptım. Türkiye’ye döndükten sonra, kariyerime P&G satış departmanında başladım. 23 yıldır hızlı tüketim ürünleri sektöründe çalışıyorum. Yaklaşık 16 yıl, satış ve pazarlama departmanlarında hem stratejiden hem de uygulamalardan sorumlu olduğum çeşitli pozisyonlarda görev aldım. P&G’de son olarak, Kafkasya ve Orta Asya’nın bir bölümünden sorumlu Ülke Genel Müdürlüğü görevini üstlendim. Sonrasında Mey-Diageo’ya geçtim. Önce Türkiye’de Satış ve Dağıtım Direktörlüğü yaptım, daha sonra Asya pazarına geçerek Güney Asya’da Tayland Genel Müdürü oldum. 2019 yılında da yollarımız Bridgepoint ile kesişti ve Peyman CEO’su olarak göreve başladım. Evliyim, Bora ve Maya isminde iki çocuğum var. Yaklaşık 2003 yılından bu yana da tutkulu bir golf oyuncusuyum.

Başkanlığını uzun yıllar rahmetli Mustafa Koç’un başkanlık yaptığı bu değerli kulüp, yaşattığı ekolüyle ülkemizde golf sporunun sevilmesine ve pek çok golf oyuncusunun yetişmesine de büyük bir katkı sunmaktadır. 

Bu yıl sizin de homeclubınız olan İGK-İstanbul Golf Kulübü’nün 125. yılı kutlanıyor. İGK’nın sizin için önemi nedir? Neler söylemek istersiniz?
Golf oynamaya Avrupa’nın en eski golf kulüplerinden olan İstanbul Golf Kulübü’nde başlamış olmak benim için her zaman gurur verici olmuştur. Başkanlığını uzun yıllar rahmetli Mustafa Koç’un başkanlık yaptığı bu değerli kulüp, yaşattığı ekolüyle ülkemizde golf sporunun sevilmesine ve pek çok golf oyuncusunun yetişmesine de büyük bir katkı sunmaktadır. Gelenekleri, samimi ve cana yakın ortamı ile golf sporunun centilmenliğini en iyi şekilde yansıtan kulübümüzün kapanan Maslak sahasının birçok anıya ev sahipliği yapması nedeniyle benim için anlamı büyüktür. 1895 yılından bu yana devam eden İstanbul Golf Kulübü, bir geleneğin temsilcisi olarak ilham vermeye devam edecektir.

İGK Kaptanlık Kupası’na sponsor olmamızın altında yatan önemli neden, sağlıklı beslenmenin sağlıklı yaşam üzerindeki olumlu etkisi karşısında bir farkındalık yaratabilmekti.

125. yıl turnuvaları arasında İGK Kaptanlık Kupası da vardı. Markanız ile turnuvayı desteklediniz. Bize biraz Peyman’ı anlatabilir misiniz? İlgiden memnun kaldınız mı, Peyman olarak golfe desteğiniz devam edecek diyebilir miyiz?
Bu yıl 125. yılını kutlayan İstanbul Golf Kulübü’nün Kaptanı Bertan Gürkan’ın Kaptanlık Kupası turnuvasına, Peyman olarak desteğimizi sunmaktan hem markanın yöneticisi hem de bir golf oyuncusu olarak büyük bir mutluluk duyuyorum. Çok güzel ve heyecanlı geçen bir turnuvaydı. Bu vesileyle başta kupayı kazanan Fatih Çetinkaya’yı olmak üzere tüm oyuncuları bir kez daha tebrik etmek isterim.

Peyman kurulduğu günden bugüne inovasyon ve sürdürülebilirliği odağına alarak, ambalajlı Türk kuruyemiş sektörünün ülkemizde ve dünyada en büyük temsilcilerinden biri olarak faaliyetlerine devam ediyor. Sektörümüzde, en iyiyi sunma misyonuyla inovasyona odaklanıyor, geniş ürün yelpazemizi ülkemizde ve 50’den fazla ülkede tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Gurme, lezzetli, taze ve hijyenik ürünlerimizle tüketicilere, sağlıklı atıştırmalık tüketme alışkanlığı kazandırmak, kendimize görev bildiğimiz konuların başında geliyor. Bu bilinçle, toplumumuzda sağlık okuryazarlığından, sağlıklı beslenme farkındalığının artmasına, çok yönlü çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

İGK Kaptanlık Kupası’na sponsor olmamızın altında yatan önemli neden, sağlıklı beslenmenin sağlıklı yaşam üzerindeki olumlu etkisi karşısında bir farkındalık yaratabilmekti. Sağlıklı bir yaşam için sadece spor yapmanın yeterli olmadığını aynı anda doğru ürünlerle yaşam kalitesinin desteklenmesi gerektiğini vurgulamak istedik ve benim de tutkunu olduğum önemli bir golf turnuvasına sponsor olduk.

Sağlıklı, glütensiz, yüksek lifli doğal kuruyemiş ve kuru meyvelerimizi temsil eden Bahçeden ürünlerimize özellikle spor yapanlar yoğun bir ilgi gösteriyor. Enerji kazanmak, spor sonrası toparlanmak ve sağlıklı bir ara öğün isteyenler için ideal alternatifler sunuyoruz. Golf de çok enerji isteyen uzun soluklu bir spor, Bahçeden ailesinde de sporcuların enerji ihtiyacını karşılayacak birçok ürün bulunuyor. Peyman olarak spor ve sağlıklı atıştırmalık gücünü bu turnuvada bir araya getirdik, oyunculardan gördüğümüz yoğun ilgi bizi mutlu etti. Golf sporuna olan desteğimizi sürdürme niyetinde olduğumuzu belirtmek isterim.

Bertan Kaptan herkes tarafından sevilen çok saygı duyulan bir kaptan. Sizin de özel bir dostluğunuz var sanırım… Neler söylemek istersiniz?
Bertan Kaptan ile tanışıklığımız Boğaziçi Üniversitesi yıllarına dayanıyor. Ben Makina Mühendisliği’nde okurken, Bertan da İnşaat Mühendisliği’ndeydi ve beraber mezun olduk. Daha sonra yollarımız 2003-2004 yıllarında İGK Maslak sahasında tekrar kesişti. Hemen hemen aynı zamanlarda golfe başladık. İGK’nın sıcak ortamında da dostluğumuz devam etti. 13 yıldır her sene Arçelik Match play partneriyiz. Tahmin edersiniz ki bir sürü tatlı ve acı anılarımız oldu. Kulübün en çok partnerlik yapmış olan çifti olabiliriz… Bertan Kaptan’ın, gerçekten herkes tarafından sevilen ve saygı gören bir kaptan olduğunu düşünüyorum ve partnerimle ayrıca gurur duyuyorum. Hem kulüp üyelerimize ve diğer kulüplere yaklaşımıyla hem de golf oyunculuğuyla bir sonraki kuşağı temsil eden örnek bir kaptan bence. Tek kusuru var, o da meşhur dağınıklığı:-)

Bangkok’un en prestijli kulüplerinden birinin duvarına bir Türk Golf oyuncusunun ismini yazdırmak, beni oldukça gururlandırmıştır.

Golf hayatınızda unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşmak ister misiniz?
Benim için unutulmaz olan iki anımı paylaşmak isterim. İlki Bangkok’ta kazandığım bir turnuvadır. Bangkok’ta yaşarken üye olduğum, ünlü Rachapurek Golf Kulübü’nde her yıl tüm Kulüp üyelerinin katıldığı, kıran kırana geçen bir ‘Kulüp Şampiyonası’ yapılır ve o senenin kulüp şampiyonu belirlenir. Şampiyon Golfçünün ismi de Kulüp girişindeki duvara altın harflerle yazılır. Bu turnuvada 2017 yılında kazandığım şampiyonluk ünvanı benim için çok özeldir. Bangkok’un en prestijli kulüplerinden birinin duvarına bir Türk Golf oyuncusunun ismini yazdırmak, beni oldukça gururlandırmıştır.

İkincisi ise Antalya’da Beko Pro-am Turnuvası’nda efsanevi golfçü John Daly ile oynadığım turnuvadır. John Daly, golfe başladığımda alıp soluksuz okuduğum kitabıyla bana her zaman ilham vermiş, efsanevi bir golfçüdür. Beko Pro-am Turnuvası’nda unutulmaz diyaloglar ve vuruşlarla geçen, harika bir oyunda birlikteydik. Bu, benim için tarifi imkansız bir keyifti. O günün heyecanını ve rekabetini asla unutmayacağım.

Tags: