Podcast

Podcast 29- Mehmet Kazan

Begüm’le Golf Sohbetleri podcast serisinin bu bölümünde konuğumuz oldukça başarılı bir isim. Sadece Türkiye’de değil yurtdışında da aldığı önemli başarılar ile adını, hatta ülke olarak adımızı duyuran bir isim. Konuğum Engelliler Golf Milli Takım oyuncusu Mehmet Kazan.

Kazan’ın vücudunda 7 yaşındayken geçirdiği eklem romatizması rahatsızlığı nedeniyle engel oluşmaya başlamış. Ama o engel sadece bedeninde. Beyninde ya da kalbinde değil! konuşmasında o kadar yerinde, o kadar güzel sözler söyledi ki, bu yayını tekrar tekrar dinlemek isteyeceğinizi düşünüyorum!

Engeli ile ilgili “şer bildiğinde hayır, hayır bildiğinde şer vardır” diyor. Çünkü engeli sayesinde golf ile tanışmış ve başarısında da bu engelin ona destek olduğunu düşünüyor.

Golf için dışardan kolay gibi görünüyor ama golf zor iş diyor. Golf; onun hayatında gayreti, azmi, başarıyı, çalışmayı, insan olmayı, dürüstlüğü temsil ediyor.

Avrupa’da 7 birinciliği, 6 ikinciliği ve 4 üçüncülüğü var. Bundan sonrası için ise hedefleri arasında; dünya sıralamasında ilk 10’a girerek EDGA’nın davetlisi olarak 5 müsabakada oynamak, 2023 Dünya Kupası’nda şampiyon olmak ve Olimpiyatlarda Türkiye bayrağını göklere çıkartmak var.

Söyledikleri arasında beni en çok etkileyen “ben engelli değilim beni engellemeyin, başarı kolay yeter ki destek olunsun. Onlar benden iyi değil, ben iyi olduktan sonra onların ne yaptığı hiç önemli değil. Ben oraya giderken onları alkışlamaya değil, onların beni alkışlaması için gidiyorum” sözleri oldu.

Sanırım hepimizin dışarıdan çok içeriye bakmaya, ilk önce beynimizdeki engelleri kaldırmaya ve biraz da kendimize biraz daha güvenmeye ihtiyacımız var! Kazan’ın da dediği gibi “insanın kalbinin kör olmaması lazım, yoksa her şey yapılır!”

Podcast yayınını dinlemek için tıklayınız.

Tags: