Public Golf Sahaları

Kışın gelmesiyle yeniden yükselişe geçen COVID-19’un yarattığı yaprak dökümü maalesef Kasım’da da devam etti.

Ata sporumuzun efsane isimlerinden milli güreşçimiz Reşit KARABACAK 19 Kasım’da aramızdan ayrıldı. Zihnimde biranda eski günler canlandı. Başarılı olduğumuz spor dallarının başında gelirdi güreş. Yaşar DOĞU, Reşit KARABACAK, Ahmet AYIK ve unutulmaz maçları… Bizi ekran başına kilitleyen bir başka spor da boks tabi. Muhammed Ali CLAY efsanesi. Sabaha karşı 3.00’te tüm mahalle kimin evinde televizyon varsa toplanır ekranların başına, sabahın ilk ışıklarına kadar izler, sonrasında da kritiğini yapardık.

Geçmişte ağırlıklı olarak radyo ve televizyon; bugünse tüm sosyal medya ve yayın organları toplumun farklı kesimlerinden herkesi yaptıkları yayınlarla bilinçli ya da bilinçsiz şekilde etkilemesi ve yönlendirmesi ile toplumun değişiminde önemli rol oynamaktadır.

Kısıtlı imkanların gelişme göstermesi her alanda olduğu gibi sporda da çeşitlilik isteğimizi, bakış açılarımızı ve aktivite yönelimimizi geliştirdi. Yıllar geçtikçe ülkemizde de yeni spor branşları ve bu branşlar için yapılan sportif alanlar ilgi alanımızı genişletti. Örneğin bir zamanlar zengin sporu sayılan tenis, kayak, yüzme bugünlerde ulaşılabilir spor ve aktiviteler haline geldi. Ancak golfte durum pek aynı sayılmaz. Çünkü halk ile buluşması başta ekonomik nedenlerden dolayı zor olan bir spor. Ekipmanları ucuz değil. Halka yayılması istenilse bile maliyetli. İşte bu nedenledir ki minigolf tüm dünyada daha çok kitleye ulaşılabilen, spor ve aktivite olarak kabul edilir.

Zaman zaman bazı kurum ve kuruluşlardan istek ve fizibilite çalışması için bizden yardım istenir. Elimizden geldiğince ve dilimizin döndüğünce bildiklerimizi aktarmaya çalışırız. Kabul etmeliyiz ki; golfü diğer sporlardan ayıran önemli bir etken, maliyet ve fayda dengesidir.  Geniş alanlar gerektiren çim sahaların tohum, ilaç, su, bakım ve kalifiye eleman ihtiyaçları bu maliyetleri arttıran en büyük etmenler. Ticari amaçlı turizm kanalı açık sahalara sahibiz. Bu da işin doğru yolu. Diğer ülkelerle kıyasladığımızda sayısı az olsa da ülkemizde de birkaç saha ve kulüp var. Ancak sosyal üyeler olmazsa onlarında ayakta kalması ve iyi bir sahaya sahip olması zor.  Örneğin; Samsun Golf Sahası, Kuşadası Golf Sahası, İzmir Golf Sahası. Tamamen kişilerin özverileri ile yaşatılıyor veya sahip çıkılmaya çalışılıyor. Yurtdışında bazı ülkelerde her kesime ve her keseye uygun sahalar mevcut.  Afrika kıtasında bulunan public sahalar biraz da sosyal adaleti hissettirmek için değil mi?

Devlet ve yerel yönetimlerin katkı sağlamalarını, desteklemelerini ve herkesin erişimine uygun sahaların kurulmasını tüm kalbimle sosyal adalet adına arzu ediyorum. Özendirilip ve desteklenmeli ki sporda çeşitlilik artsın. Halihazırda minigolf sahaları zaten her kesime hitap ediyor. Yanına sentetik putting green, driving range gibi golf antrenman alanları eklenip halk golfe yönlendirilirse bu sahalarda gerek sosyal üyeler, gerekse oyuncu üyeler yetiştirilebilir ve golf kültürü yaygınlaştırılabilir.

Tags: