DP World Tour Championship’i dramatik bir sonla kazanan 25 yaşındaki İspanyol golfçü Jon Rahm, Avrupa Turu’nda sezonu şampiyonlukla tamamladı.

Avrupa Turu’nda 2019 sezonu, 21-24 Kasım tarihleri arasında Dubai’de oynanan DP World Tour Championship ile sona erdi. Amatörken 60 hafta dünya sıralamasının zirvesinde kalarak rekor kıran 25 yaşındaki golfçü Jon Rahm, hem sezonun son turnuvasını hem de Race to Dubai’yi şampiyonlukla tamamladı.

Avrupa Turu’nda sezonun ve Rolex Series’in son üç turnuvasından ilki olan Turkish Airlines Open’ı Tyrrell Hatton kazandı. Race to Dubai’nin iddialı isimleri Tommy Fleetwood ve Jon Rahm ise detaylarına bu ayki sayımızda daha geniş yer verdiğimiz Turkish Airlines Open’da mücadele etmedi.

Sezonun nefes kesecek son turunun sinyalleriyse sondan ikinci turnuva olan Nedbank Golf Challenge’ta atıldı. Zamanını PGA Tour ile Avrupa Turu arasında eşit bir şekilde bölüştürmeye çalışan Rahm’ın yokluğunda, Güney Afrika’da düzenlenen turnuvayı Tommy Fleetwood kazandı. İsveçli rakibi Marcus Kinhult ile girdiği play-off mücadelesinden galip ayrılan İngiliz golfçü böylece hem Avrupa Turu kariyerinde beşinci kez turnuva zaferi gördü hem de sezon finaline gidilirken Race to Dubai’de şampiyonluk iddiası bulunan beş golfçüden biri haline geldi.

Dubai’ye gidilirken lider Bernd Wiesberger, 2017 Race to Dubai şampiyonu Tommy Fleetwood, Jon Rahm, Matthew Fitzpatrick ve The Open şampiyonu Shane Lowry’nin şampiyonluk şansı bulunuyordu. Bu isimler arasında turnuvaya en iyi başlayan kişi açık ara Jon Rahm oldu. İlk turu 66 ile oynadıktan sonra cuma günü 69, cumartesi yine 66 yapan Rahm, son tura girilirken en ciddi takipçisi Fleetwood’a dört vuruş fark atmış durumdaydı. İspanyol yıldız son tura da iyi başlayarak farkı yedinci çukurun ardından altı vuruşa çıkaran Rahm, bu bölümden sonra aksamaya başladı. Fleetwood ise özellikle son dört çukurda bulduğu üç birdie’nin yardımıyla sahayı tamamladığında farkı bir vuruşa kadar indirmeyi başardı. Play-off’tan sakınmak için son çukurda en az bir birdie yapmak zorunda olan Rahm, baskı altında iyi oynadığını bir kez daha gösterdi ve aradığı birdie’yi bularak hem DP World Tour Championship’i hem de Race to Dubai’yi kazandı.
Ballesteros’tan sonra ikinci İspanyol

Rahm bu zaferi sayesinde efsanevi Seve Ballesteros’un ardından Avrupa Turu’nu şampiyonlukla tamamlayan ikinci İspanyol olarak tarihe geçti. Avrupa Turu’ndaki turnuva şampiyonluğunu altıya çıkaran Rahm ayrıca 4 Rolex Series turnuvası kazanan ilk isim oldu. Rahm daha önce Tour Championships’i 2017’de de kazanmış, İrlanda Açık’ta ise 2017’de ve bu sene şampiyonluk görmüştü. Rahm ayrıca bu zaferin ardından dünya sıralamasında üçüncü sıraya yükseldi.

KISA KISA

  • Avrupa Engelliler Golf Birliği EDGA tarafından Portekiz’in Algarve kentinde organize edilen 2019 EDGA Algarve Open’da 20 ülkeden 73 sporcu mücadele etti. Engelliler Golf Milli takımı sporcularımızdan Mehmet Kazan 170 gross skorla 18’inci, 160 net skorla 25’inci sırayı aldı.
  • Ekim ayı sonunda Japonya’da oynanan Zozo Championship’i kazanarak kariyerinin 82’nci PGA Tour turnuva şampiyonluğunu elde eden 43 yaşındaki Tiger Woods, Sam Snead’in rekorunu egale etmeyi başardı.
  • Dünya sıralamasında Kasım ayının lideri zirvedeki yerini koruyan ABD’li yıldız Brooks Koepka oldu. WGC-HSBC Championship’i kazanan Rory McIlroy dünya ikinciliğine, Avrupa Turu’nu zaferle noktalayan Jon Rahm ise dünya üçüncülüğüne yükseldi.
  • 2019 Ladies European Tour’da düğüm 5-8 Aralık tarihleri arasında Kenya’da oynanacak Magical Kenya Ladies Open ile çözülecek. Turda bitime iki durak kala liderlik Norveçli golfçü Marianne Karpnord’un elinde bulunuyor.
  • PGA Tour Champions’ta sezon finali olan Charles Schwab Cup Championship’i üçüncü play-off çukurunda hole-in-one ile eagle yapıp kazanan Jeff Maggert, turda da şampiyonluğa ulaştı.

Todd’dan İki Zafer Birden

PGA Tour’da geçen ay dört turnuva oynanırken en dikkat çekici isim hem Bermuda’da hem Mayakoba’da zafer gören Brendon Todd oldu.

Avrupa Turu’nda sezon finali heyecanının yaşandığı Kasım ayı artık alıştığımız üzere PGA Tour için sakin geçti. Tur kariyerinin geçen aya kadarki ilk ve tek zaferini beş buçuk sene önce HP Byron Nelson’da kazanan 34 yaşındaki Brendon Todd, tur favorilerinin büyük bölümünün yokluğunu iyi değerlendirdi ve önce Bermuda Championship’i hemen ardından da Mayakoba Golf Classic’i zaferle tamamladı.

WGC-HSBC Champions ile çakışan Bermuda Championship’in ikinci turunda 63, son turundaki ise 62 vuruşluk harika performanslara imza atan ABD’li golfçü Todd, hafta boyunca kendisini zorlamaya en çok yaklaşan, ilk turun lideri yurttaşı Harry Higgs’e dört vuruş fark atarak zafere uzandı. Turun bir sonraki durağı olan Meksika’da, Mayakoba Golf Classic’te de 63’lük harika bir açılışa imza atan Todd, bu kez daha fazla isimle rekabet etmek zorunda kaldı ama sonraki turlardaki 68, 65 ve 68 vuruşluk performansları, 34 yaşındaki ABD’li golfçünün Carlos Ortiz, Adam Long ve Vaughn Taylor’ın bir vuruş önünde şampiyonluk görmesine yetti.

Todd’ın bu rüya serisi, neredeyse bir sonraki durak The RSM Classic’te de devam edecekti. Bu turnuvada 66, 66 ve 62’lik performanslarının devamını son turdaki 72 nedeniyle getiremeyen Todd, şampiyonun üç vuruş gerisinde dördüncülükle yetindi. Turnuvada zafer ise Webb Simpson ile girdiği play-off mücadelesini ikinci çukurda yaptığı birdie sayesinde kazanan Tyler Duncan’ın oldu.

McIlroy rüzgârı sürüyor

Kasım ayının ilk turnuvası olan ve Dünya Golf Şampiyonası WGC serisi kapsamında düzenlenen HSBC Championship’ti. Katıldığı son 14 turnuvada 3 zafer gören Kuzey İrlandalı yıldız Rory McIlroy, harika sezonunu Şanghay’da kazandığı zaferle taçlandırdı. Xander Schauffele ile girdiği play-off mücadelesini ikinci çukurda yaptığı birdie ile kazanan 30 yaşındaki McIlroy, profesyonel kariyerinin 35’inci turnuvasını kazandı.

Kim Sei-Young’dan Beklenen Şampiyonluk

LPGA Tour’a adım attığı 2015 sezonunda yılın çaylağı seçilen Güney Koreli golfçü Kim Sei-Young, turda bu sezonki üçüncü, toplamdaki 10’uncu şampiyonluğunu sezon finali olan CME Group Tour Championship’te elde etti ve bir gün LPGA şampiyonu olacağına dair beklentileri boşa çıkarmamış oldu.

ABD’nin Florida eyaletinde düzenlenen turnuvaya iyi başlayan Kim, 65 vuruşla zirveye yükseldi ve liderliği bir daha kimseye bırakmadı. İkinci turda 67, üçüncü turda ise 68 vuruşa imza atan Güney Koreli golfçü, parın kendisine yeteceği son çukurda yaklaşık 8 metreden birdie yapıp 70’e ulaştı. Ek yakın takipçisi Charley Hull’ın önühnde zafere uzanan Kim böylece hem 1.5 milyon dolarlık ödülü hem de LPGA Tour şampiyonluğunu kutladı. ABD’li Danielle Kang ve Nelly Korda ise Florida’da zirvenin iki vuruş gerisinde kalarak üçüncü sırayı paylaştı.

Tags: