Dünyada Golf

Rory’den Kârlı Şampiyonluk

Toplam 12,5 milyon dolarla profesyonel golf tarihinin en yüksek para ödüllü turnuvası haline gelen The Players’ı Rory McIlroy kazandı. Kuzey İrlandalı yıldız, son bölümü nefes kesen mücadelenin ardından 2,25 milyon dolarlık ödülünün sahibi oldu.

PGA Tour’da geçen ay sonucunun en çok merak edildiği turnuva The Players Championship’ti. Turun bayrak turnuvası olarak bilinen ve dört majör turnuvanın ardından en prestijli organizasyon olan buluşmada zafer Rory McIlroy’un oldu. Toplam para ödülü bu sene yüzde 13’lük artışla 12,5 milyon dolara yükseltilen ve böylece profesyonel golf tarihinin en yüksek ödül bütçeli turnuvası haline gelen The Players’ı ilk kez kazanan Kuzey İrlandalı yıldız, bu birincilikle 2,25 milyon dolarlık ödülü de cebine koydu.

13 yıl aradan sonra mart ayına çekilen turnuvaya Florida’daki TPC Sawgrass ev sahipliği yaptı. The Players’a iyi başlayan Rory McIlroy, ilk iki günü 67 ve 65 vuruşla tamamladıktan sonra cumartesi gününü 70 ile bitirdi ve son güne zirvenin bir vuruş gerisinde ikinci girdi. Son güne lider başlayan Jon Rahm 76 ile büyük hayal kırıklığı yaşarken, günü 67 ile oynayan Jim Furyk, son ana kadar McIlroy ile çekişti. 14’üncü çukurda yaptığı bogey’i sonraki iki çukurda iki birdie yaparak telafi eden McIlroy, günü 70 vuruşta tamamladı ve toplamda 272 vuruşa ulaşarak, ABD’li rakibinin bir vuruş önünde şampiyonluğunu kutladı. McIlroy bu zafer sayesinde PGA Tour’daki turnuva şampiyonluğu sayısını da 15’e yükseltmiş oldu. Eddie Pepperell ve Jhonattan Vegas ise Furyk’in bir vuruş gerisinde üçüncülüğü paylaştı. Öte yandan, son şampiyon Webb Simpson bu kez ortak 16’ncılıkla yetinmek durumunda kaldı.

Dustin Johnson zirvenin zirvesinde

Dünya Golf Şampiyonası serisinde 2019’un ilk buluşması olan WGC-Mexico Championship’te zafer ABD’li yıldız Dustin Johnson’a gitti. Meksika’da, 2 bin 400 metre rakımlı Chapultepec Golf Kulübü’nde düzenlenen turnuvayı 263 vuruşta tamamlayan Johnson, en yakın takipçisi Rory McIlroy’a tam beş vuruş fark atarak PGA Tour kariyerinin 20’nci turnuva zaferini elde etti.

Bu turnuvayla aynı haftada oynanan ve katılımcı profili görece biraz daha düşük olan Porto Riko Açık’ta ise zafer, turdaki ilk şampiyonluğunu arayan Martin Trainer’a gitti. Turdaki ilk şampiyonluğunu geçen ay elde eden bir başka isimse The Honda Classic’i son çukurda 4,5 metreden yaptığı birdie ile kazanan Keith Mitchell oldu.

Mart ayının prestijli turnuvalarından biri de Florida’da oynanan Arnold Palmer Invitational’dı. The Open’ın son şampiyonu Francesco Molinari, PGA Tour kariyerinin üçüncü turnuva zaferine son turdaki 64 vuruşluk harika performansı sayesinde ulaştı. İngiliz golfçü Matthew Fitzpatrick ise son güne lider girdiği turnuvayı İtalyan rakibinin iki vuruş gerisinde ikinci sırada bitirmek zorunda kaldı. Üçüncülükse Güney Koreli Sungjae Im’in oldu.

KISA KISA

– Dünya sıralamasında zirve geçen ay el değiştirirken, WGC-Mexico’yu kazanan Dustin Johnson, kendisinin de Justin Rose’un da turnuva oynamadan geçtiği bir sonraki haftanın ardından zirveyi İngiliz rakibinden devraldı.

– Avrupa Turu’nda Umman Açık geçen seneki gibi bu sene de baba-oğul ikililere ev sahipliği yaptı. Geçen sene Thomas Bjorn ve Soren Kjeldsen oğullarını caddie olarak turnuvaya götürmüştü. Bu seneyse Paul Lawrie ile Stephen Gallacher, caddie olarak oğullarıyla çalıştı.

– Avrupa Turu’nda beş şampiyonluğu bulunan Fin golfçü Mikko Ilonen, 18 yıllık profesyonel kariyerine geçen ay, 39 yaşında veda etti.

– WGC-Mexico’yu ortak 10’uncu olarak tamamlayan Tiger Woods, boyun ağrıları nedeniyle Arnold Palmer Invitational’ı pas geçti. ABD’li efsane, ağrıları devam etmesine rağmen katıldığı The Players’ı ortak 30’uncu olarak bitirdi.

– Honda Classic’te son tura zirvenin bir vuruş gerisinde girmeyi başaran 56 yaşındaki Vijay Singh, son turu 70 vuruşla oynayınca PGA Tour tarihinin en yaşlı şampiyonu olma fırsatını değerlendiremedi. Bu alandaki rekor hâlâ 1965 Greater Greensboro Open’ı 52 yıl, 10 ay, 8 günlükken kazanan Sam Snead’e ait.

Hend Şampiyonluğu Hatırladı

45 yaşındaki Avustralyalı golfçü Scott Hend Maybank Championship’te zafere uzandı ve üç yıllık şampiyonluk hasretine nokta koydu.

Avrupa Turu mevsimsel zorunluluktan ötürü geçen ayı da asıl yuvasından uzakta geçirirken, Asya’da üç, Afrika’da ise bir turnuva oynandı. Malezya’da düzenlenen Maybank Championship’te zafer, dramatik bir finalin ardından Scott Hend’in oldu. Hend böylece Mart 2016’da Tayland’da elde ettiği zaferden sonra ilk kez bir Avrupa Turu turnuvasından zaferle ayrıldı.

İlk iki günü 69 ve 70 vuruşla kapatan 45 yaşındaki Avustralyalı golfçü, cumartesi ve pazar günlerini 67’şer vuruşta geçerek toplamda 273 vuruşa ulaştı. İspanyol Nacho Elvira ise sahaya çok yakın bir noktaya yıldırım düşmesi yüzünden son gün 18’inci çukur öncesi uzun bir süre kenarda beklemek durumunda kaldı ancak döndükten sonra hata yapmayarak mücadeleyi play-off’a taşımayı başardı. 5 parlık 18’inci çukurda oynanan play-off mücadelesinde Elvira parla yetinirken, Hend’in birdie’si Avustralyalı golfçüyü şampiyonluğa taşıdı. Hend böylece Avrupa Turu’nda tam beş yıl aradan sonra ilk defa bir play-off düellosundan zaferle ayrılmış oldu. Zirvenin iki vuruş gerisinde yer alan Taylandlı Jazz Janewattananond ise üçüncü sırayı alarak Avrupa Turu kariyerinin en iyi derecesini yapmayı başardı.

Kitayama’dan Harika Geri Dönüş

Geçen sezon ilk defa Avrupa Turu takvimine giren Umman Açık’ta bu sene zafer, ABD’li Kurt Kitayama’nın oldu. Bu sezonki ikinci turnuva şampiyonluğunu kovalayan Kitayama, 36 çukur sonunda zirvenin sadece bir vuruş gerisindeydi ancak bir quadruple bogey yaptığı ve birkaç çukurda daha vuruş kaybettiği cumartesi günü sonunda zirvenin yedi vuruş gerisine düştü. Hava muhalefeti nedeniyle üçüncü turu yarım kalan ABD’li golfçü, pazar günü bambaşka bir performans sergiledi ve 33 çukur oynamak zorunda kaldığı bu günde sekiz birdie ve bir eagle yaparak en yakın takipçilerinin birer vuruş önünde şampiyonluğa ulaştı.

Turda geçen ay oynanan diğer iki turnuva ise ilk şampiyonluklara sahne oldu. Justin Harding Katar Masters’ta, Guido Migliozzi ise Kenya Açık’ta Avrupa Turu kariyerlerinin ilk şampiyonluklarını tattı.

Ladies European Tour’da Hareketli Mart

Sponsor problemleri nedeniyle geçen sezon takvimin bir hayli kısaldığı Ladies European Tour’da bu sezon daha yoğun geçiyor. Mart ayında üç turnuvaya sahne olan turda, Avustralya’da düzenlenen Canberra Classic’te zafer Hollandalı Anne van Dam’ın oldu. Van Dam üç tur üzerinden oynanan turnuvayı 196 vuruşta bitirdi ve en yakın takipçisi Sloven Katja Pogacar’ın üç vuruş önünde tur kariyerinin üçüncü şampiyonluğunu kutladı.

Bir hafta sonra yine aynı ülkede oynanan NSW Açık’ta ise zafer İngiliz Meghan MacLaren’ın oldu. Dört günlük turnuvayı en yakın takipçileri Munchin Keh ve Lynn Carlsson’un üç vuruş önünde tamamlayan MacLaren, kariyerinde ikinci kez turnuva kazandı. Geçen ayın üçüncü ve son turnuvası Güney Afrika Açık’ta ise zafer, kariyerinin ilk şampiyonluğunu arayan Hint golfçü Diksha Dagar’ın oldu.

Öte yandan LPGA Tour’da geçen ay Güney Korelilerin yüzü güldü. Singapur’da düzenlenen HSBC Championship’i Park Sung-hyun, ABD’in Arizona eyaletinde düzenlenen Founders Cup’ı ise Ko Jin-young kazandı.