Son yıllarda kullanım alanı yaygınlaşan sentetik çim ilk defa çim üzerinde oynanan sporlar için bir gereklilik olarak ortaya çıktı. Bu gerekliliğin ana nedeni doğal çimin bakımındaki zorluklar ve harcanan zamandı. 1960 yılı ve devamında FIFA için İngiltere’de deneme üretimleri yapıldı; ancak 1966 yılında Houstan’daki Astrodom için AstroTurf şirketi tarafından ilk olarak üretildi ve beyzbol maçında deneyimlendi. “Dünyanın Çok Amaçlı İlk Spor Stadyumu” ve dünyanın sekizinci harikası olarak deklare edilen sahada birinci nesil (kısa tüylü ve dolgusuz) sentetik çim kullanılmıştır. ABD ve Kanada’da sentetik çim yapılan açık ve kapalı stadyumlar 1970’li yıllarda yaygınlaşmış ve 10.000’in üzerinde futbol ve beyzbol sahaları kurulmuştur.

Zaman içinde doğal çime oranla adale ve bağ dokularındaki sakatlıklar fazla olduğu için çözüm arayışına girilmiş, 90’lı yıllarda UV ışınlarına karşı dirençli ve dayanımlı sentetik halı ile sahalar yapılmıştır. Sentetik çim ikinci nesile (daha uzun elyaf ve kum dolgu) ve sonrasında da günümüzde de yaygın şekilde kullanılan üçüncü nesile (kauçuk veya granül dolgulu) geliştirilmiştir.

Ülkemizde ise 2008’de Ankara 19 Mayıs Stadı’nda doğal çimin kış aylarında yetiştirilmesi ve bakımı zor olunca o yıllardaki üretimin elverdiği ölçülerde ve FIFA kurallarına uygun olduğu gerekçesi ile yapılmıştır. Günümüzde ise maliyeti biraz daha yüksek olmakla beraber, UV halılar, alev almayan, heat-block; ısıyı absorbe eden teknolojik dokuma teknikleri ile kaliteli liflerden dokunan halılar üretilmeye başlanmıştır.

Sentetik çim; golf ve mini golf sahaları endüstrisinde de zaman içinde hızlıca yerini aldı. Sahalardaki bakım zorlukları, kısa zamanda yıpranan sahalar nedeniyle özellikle Putting Green alanında kullanılan sentetik çim kolay kurulum ve montajın yanı sıra uzun süreli kullanım kolaylığı sağlayan ve tercih edilen bir saha tipi oldu.

Maliyeti uzun vadede doğal çime göre daha uygun olan sentetik çim hava şartları nedeniyle çamur olma, ezilme, sararma, mantar ve çeşitli hastalıkların oluşum riskini ortadan kaldırır. Bu da sizlere kaliteli bir oyun imkanı, sahaların kurulumunda kolaylık ve zamandan tasarruf imkanı sunar. Böylelikle işletmeciler de golf sahalarını kısa sürede kullanıma açma ve gelir imkanı elde etmiş olur. Özel bir bakıma ihtiyaç duymaması ise sentetik çimin avantajlarındandır.

Mini golf sahalarında tercih edilmekte olan sentetik çimlerde, olası hasar durumlarına karşı tamir işlemi kısa süre içinde yapılarak spor aktivitesine devam edilebilir. Yapay, suni ya da sentetik çim olarak sunulan çim tercihi yağışlı havanın kısa bir süre sonrasında oyuna devam edilebilmesine olanak verir. Sulama, ilaçlama, gübreleme ve biçme gibi durumlardan sizi kurtarır. Kaliteli bir sentetik çim seçimi tek başına yeterli değildir. Bunun yanı sıra müşteri olarak alımlarınızda metrekare hesabının doğru olarak yapılması maliyet hesabı için de son derece önem taşır. Bu nedenle yapılacak sahada halının genelde eninin 4 metre olduğu göz ardı edilmemelidir.

Golf sahası maliyet hesaplamasında da birçok detay önem kazanır. Bu detayların başında ise uygulama yapılacak olan alan yer alır. Metre karesinin büyüklüğü, uygulamanın maliyetine etken olmak ile birlikte halıdaki kayıplar, doğru bir zemin hazırlığı, drenaj, anti-şoklar vb. maliyeti doğal olarak artıracaktır.  Kısacası bir yüzeye halı sermekle ekonomik olsun diye doğru bir saha yapılamaz benden söylemesi.