Sporda Kinezyolojik Bantlama

Sporda ve egzersiz yaparken sebebi ne olursa olsun ağrı veya hoşa gitmeyen rahatsızlık hissi, kişilleri yaptıkları işe konsantre olmalarını zorlaştırdığı gibi bazı durumlarda da  performanslarını azaltacak kadar etkili olabilir. Bazen bir bölgede ağrı olması o bölgede doku hasarı var anlamını taşımaz ama sporcuyu bir şekilde rahatsız eder.

Ağrı tedavisi için günümüzde bir çok fiziksel terapi yöntemleri kullanılmaktadır.  Bu terapilerin çoğu hastanelerde yada özel terapi kliniklerinde fizyoterapistler ve manuel terapistler tarafından uygulanır. Bunun yanında, bir çok profesyonel spor kulüpleri bu terapi hizmetlerinin çoğunu kendi bünyelerinde kurulmuş olan kliniklerde yaparlar. Fakat golf sporu gibi önemli bir spor dalında bu gibi bir hizmet ya da destek ne yazık ki ülkemizde yok. Golf oyuncuları, hem bireysel oyunlarında hem de müsabakalarda olası bir sorun yaşadıklarında genelde bu problemlerini  kendi kendilerine  bir şekilde çözmeye çalışırlar.

Her ne kadar iş yoğunluğum dolayısıyla golf sporuna pek vakit harcayamasam da gittiğim golf turnuvalarında, sporcuların sahaya çıkmadan önce ağrı ve rahatsızlıklarından bahsettiklerine birçok kez şahit olmuşumdur.  Peki bu gibi durumlarda nasıl bir yol izlenmelidir ki; sporcu sahaya çıkmadan önce basit ve kolay uygulanabilir birkaç terapi yöntemi ile hem mevcut ağrı veya rahatsızlık durumlarını rahatlatıp  aktivitesini rahatlıkla yapsın, hem de performansını arttırsın.

Şunu bilmeliyiz ki, zorluk ve ağrı çekerek spor yapmaya çalışmak, yaptığımız sporun bize fayda sağlayamayacağı  gibi, bir süre sonra farklı problemlerle karşımıza çıkabilir. Peki bu sıkıntıların varlığında bizi  spor yaparken destek olacak basit ve etkili terapi yöntemleri var mı? Evet, kineyolojik bantlama yöntemleri bunlardan biri.

Kinezyolojik bantlama, 1973 yılında Japon Kayropraktör Dr. Kenzo Kase  tarafından bulunan ve geliştirilen bir çeşit ağrı giderici ve özellikle sporcularda  birçok farklı sorunlar için kullanılan bir terapötik bantlama  tekniğidir. Genellikle fizyoterapistler tarafından  uygulanır ama  terapistin olmadığı acil durumların varlığında, sporcuya  kendi kendilerine de nasıl uygulama yapabileceğinin basit yolu öğretilebilir.

Kinezyolojik bantlama, vücudun doğal iyileşme sürecini destekleyen, dolaşım ve sinir sistemini aktive ederek iyileşmeyi hızlandırır. Bu bant deriyi, dolaşım sistemini, eklemleri, kasları ve fasyayı etkiler. Kan ve lenfatik akışı düzenleyerek dokuları rahatlatır, enflamasyonu azaltır. Ağrı kesici etkisi yaratan sistemi aktive eder. Kas gerginliğini rahatlatır ve eklemlere binen fazla yükü azaltır.

Uygulama teknikleri mevcut problemlere göre farklıdır. Kasa uygulanan tekniklerde amaç; zayıf kasa destek olmak, kasa binen aşırı yükü azaltmak  ve gergin kasları rahatlatarak ağrıyı hafifletmektir. Düzeltici teknikler olarak tendon, bağ bantlamaları, lenfatik ve dolaşım için bantlamalar ve mekanik düzeltme için bantlamalar sayılabilir.

Bir diğer önemli konu da, golf ve birçok spor dalında sporcuların  beden farkındalığını artıran yoga, meditasyon ve bunlara benzer birçok yöntemlerden birini de günlük rutinlerinin arasına ilave etmeleri, onlara yaptıkları sporda ve işlerinde stresle kolaylıkla başa çıkmalarına yardımcı olacaktır.

Sağlık ve esenlik içinde kalın.

Tags: