Röportajlar

“Ülkemizde Golf Sporunun Bilinirliğine Katkı Sağlamayı Hedefliyoruz”

Türkiye’de özel bankacılığı hayata geçiren ilk banka olan Yapı Kredi Bankası’nın golfe olan desteği devam ediyor. Bu yıl 12.‘si düzenlenecek olan Yapı Kredi Private Banking Turnuvası ile ülkemizde golf sporunun bilinirliğine katkı sağlamak ve bu sporun geniş kitlelere yayılmasına destek olmak istediklerini söyleyen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen ile Yapı Kredi Private Banking’in avantajlarını ve golfe olan desteklerini konuştuk.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ve Boğaziçi Üniversitesi MBA mezunuyum. Kariyerime Boyner Holding bünyesindeki Benkar Tüketici Finansmanı ve Kredi Kartı Hizmetleri’nde başladım. Yapı Kredi’ye 2001 yılında Kredi Kartları Pazarlama Yöneticisi olarak transfer oldum. Yıllar içerisinde Perakende Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri organizasyonunda farklı görevler üstlendim. 1 Ocak 2018 tarihinden bu yana Yapı Kredi’nin Perakende Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Komitesi Üyesi olarak görev yapıyorum. Aynı zamanda Yapı Kredi Bank Azerbaijan Yönetim Kurulu Üyesi’yim. 2010 yılında Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Yönetim Kurulu Üyeliğini, 2016 yılı itibariyle ise BKM’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devraldım. Ayrıca Visa Türkiye Üst Kurul Başkanlığı ve Koç Holding veri şirketi olan Tanı Pazarlama ve İletişim Hizmetleri Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerimi de devam ettiriyorum.

Yapı Kredi Private Banking’i sizden dinleyebilir miyiz, avantajları nelerdir?

Türkiye’de özel bankacılığı hayata geçiren ilk bankayız. Yapı Kredi Private Banking olarak, deneyimli kadromuz ve özel hizmetlerimizle müşterilerimizi ayrıcalıklı kılmaya ve tüm ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanıyoruz.

Müşterilerimize, kendi sektörlerinde Türkiye’nin en büyüklerinden olan, başarıları dünya çapında tescillenmiş iştiraklerimiz Yapı Kredi Portföy ve Yapı Kredi Yatırım ile birlikte “entegre varlık yönetimi” hizmeti sunuyor, doğrudan portföy yönetmenleri vasıtasıyla pek çok hizmete ulaşmalarına olanak sağlıyoruz. Yapı Kredi Private Banking olarak müşterilerimizin finansal ve finansal olmayan her türlü varlığını profesyonelce yönetirken, varlıklarını en iyi şekilde koruyoruz.

Bu kapsamda müşterilerimiz; 444 0 446 Yapı Kredi VIP Line’dan öncelikli hizmet alabiliyorlar. ATM’lerden günlük para çekme limitinin 5 katına kadar fazla limit çekme hakkına sahip olurken onlara özel hazırladığımız piyasa bültenleriyle ekonomik gelişmelerden haberdar olabiliyorlar. Ayrıca Medline Tıbbi Danışmanlık ve Acil Sağlık Hizmetleri’nden 7 gün 24 saat yakınlarıyla birlikte ücretsiz yararlanabiliyor ve Yapı Kredi Yayınları’ndan yüzde 25 indirimli alışveriş yapabiliyorlar.

Türkiye’de ilk olarak 2007 senesinde başlattığımız Sanat Danışmanlığı hizmetimiz kapsamında koleksiyoner veya koleksiyonerliğe yeni başlayacak sanatsever müşterilerimizin, sanatın her alanındaki danışmanlık ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Doğru eserlerin alınması, nitelikli ve getirisi yüksek koleksiyon oluşturulması, sahip olunan koleksiyonun nasıl korunacağı, yıpranan eserlerin nasıl onarılacağı, koleksiyon değerini artırmak için eklenmesi ya da elden çıkarılması gereken eserler gibi birçok konuda hizmeti barındıran Sanat Danışmanlığı ile müşterilerimizi alanında uzman kişilere ulaştırıyoruz. Sanat Eserleri Kredisi ile müşterilerimiz, diledikleri eseri en uygun şartlarda satın alabiliyor ve Sanat Eserleri Sigortası ile güvence altına alabiliyor. İki ayda bir e-postayla gönderilen sanat dergisi Privart ile sanat incelemelerinden faydalı bilgilere, edebiyat köşesinden kültür-sanat ajandasına kadar birçok farklı konuyu inceleyebiliyor.

Uluslararası Eğitim Danışmanlığı hizmetimizle yurt dışında özel liseler, lise ve üniversite hazırlık sınıfları, üniversite ve master programları, yaz okulları ve dil okulları, öğrenci değişim programları ile ilgili müşterilerimizin tüm soruları, uzman kişiler tarafından yanıtlandırılıyor, dilerlerse eğitim hayatı boyunca profesyonel danışmanlık alabiliyor.Ayrıca Türkiye’de Miras Danışmanlığı hizmetini ilk veren bankayız. Miras planlamasından mirasçıların haklarına, vasiyetname yazımından veraset intikal vergisine, birikimlerin vakfedilmesinden vakıf kurma işlemlerine kadar pek çok konuda müşterilerimizi, her biri konularında uzman avukatlar, vergi danışmanları ve akademisyenlerle bir araya getiriyoruz.

Müşterilerimizin gayrimenkul portföyünü yönetmesi ve daha karlı hale getirebilmesi için ayrıca gayrimenkul danışmanlık hizmetimiz bulunuyor. Bu hizmetimizle portföylerin değerlemesi, potansiyel yatırımcılarla temasa geçerek gayrimenkulün tanıtımı, alım ve satımın ihale ile yapılması durumunda ihale yönetimi gibi konularda alıcı-satıcı taraflara danışmanlık desteği sunuyoruz.

Vergi Danışmanlığı hizmetimiz ile Türkiye genelinde her yıl Vergi Seminerleri düzenliyoruz. Müşterilerimiz bu seminerlerde vergi hakkında öğrenmek istedikleri tüm soruları uzman kişilere yöneltebiliyor ve sorularına cevap bulabiliyor. Ayrıca Özel Bankacılık Merkezleri’mizden temin edebilecekleri, kendileri için özel olarak hazırlanan vergi kılavuzlarından da faydalanabiliyor.

Diğer yandan Yapı Kredi Private Banking olarak bağış yapmayı kolay ve anlamlı hale getirerek, sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyoruz. Filantropi Danışmanlığı’nı Türkiye’de müşterilerine ilk sunan banka olarak müşterilerimizin etkili bir bağış planı geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. Bu konuda müşterilerimizi uzman kişilerle görüştürerek stratejik tavsiyeler almalarına ve yaptıkları yatırımları en iyi şekilde değerlendirmelerine aracılık ediyoruz.

Golfe olan desteğiniz nasıl başladı? Golfün Yapı Kredi için önemi nedir? 2007 yılından beri düzenlediğiniz Yapı Kredi Private Banking Turnuvası’ndan sizlerin beklentileri nelerdir?

Yapı Kredi Private Banking Golf Turnuvası İstanbul Golf Kulübü tarafından Yapı Kredi Private Banking sponsorluğunda tam 12 yıldır düzenleniyor. Bu turnuvada golf tutkunlarını her sene bir araya getiriyoruz. Böylelikle ülkemizde golf sporunun bilinirliğine katkı sağlamayı ve bu sporun geniş kitlelere yayılmasına destek olmayı hedefliyoruz.

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen