Sezonun üçüncü majörü Amerika Açık’ı Garry Woodland kazandı. 35 yaşındaki ABD’li golfçü böylece, kariyerinin ilk majör şampiyonluğunu, daha önce ilk 20’ye dahi giremediği bu köklü turnuvada kutlamış oldu.

Golfte geçen ayın en önemli buluşması, 13-16 Haziran tarihleri arasında oynanan Amerika Açık’tı. Kaliforniya’daki Pebble Beach Golf Kulübü’nün ev sahipliğinde düzenlenen 119’uncu Amerika Açık’ı Gary Woodland kazandı. Mücadeleyi, dünya sıralamasının zirvesinde yer alan ve iki yıldır Amerika Açık şampiyonluğunu kimseye bırakmayan Brooks Koepka’nın üç vuruş önünde tamamlayarak kariyerinin ilk majör zaferine ulaşan Woodland, 2 milyon 250 bin dolarlık para ödülünün de sahibi oldu.

2013 şampiyonu Justin Rose’un 65 vuruşla en iyi başlangıcı yaptığı turnuvada, ilk gün golfçüler toplam 17 eagle’a imza atarak Amerika Açık rekoru kırdılar. Woodland ise ilk turu 68’le geçtikten sonra, ikinci gün 71 parlık sahayı 65 vuruşla tamamlamayı başardı. 35 yaşındaki ABD’li böylece Pebble Beach’te oynanan Amerika Açıklar arasındaki en iyi 36 çukurluk başlangıca imza atmış oldu. Woodland parı kurtarmak için uzun mesafeli vuruşlar yapmak zorunda kaldığı üçüncü turu 69 ile oynadı ve ikinci tur sonunda elde ettiği liderliği korudu. Son tura bir vuruşluk farkla zirvede giren ABD’li golfçü, bir başka 69 vuruşluk performans sayesinde -13 ile şampiyonluğa ulaştı. Daha önce bu majörde ilk 20 dahi görememiş olan Woodland’in bu zaferi, son iki yılın şampiyonu Brooks Koepka’nın üç vuruş önünde gelmiş olmasıyla da sürpriz olarak karşılandı. 35 yaşındaki Woodland ayrıca, PGA Tour kariyerinin yalnızca dördüncü şampiyonluğunu kutlamış oldu.

Rory McIlroy rekorun kıyısından döndü
PGA Tour’da geçen ay oynanan prestijli turnuvalardan Kanada Açık’ı Rory McIlroy kazandı. Kuzey İrlandalı yıldız, 115 yıllık bir geçmişi bulunan turnuvanın ilk turunu 67 ile oynadıktan sonra cuma gününü 66 ile geçti. Cumartesi günü hiç bogey yapmadan 64 vuruşu bulan McIlroy, sahayı 59 vuruşla tamamlamanın kıyısından döndüğü pazar gününü 61 vuruşla bitirdi ve toplamda -22’ye inerek, en yakın takipçisi Shane Lowry’nin tam 7 vuruş önünde kariyerinin 16’ncı PGA Tour turnuva şampiyonluğunu elde etti.

Tiger Woods ise formda ve iddialı gittiği The Memorial’da hem ikinci hem de dördüncü gün kritik anlarda yaptığı double bogey’lerin kurbanı oldu. ABD’li efsane bu hatalar yüzünden dokuzunculukla yetinirken, turnuvada şampiyonluk Patrick Cantlay’ye gitti. 68, 69 ve 68’lik ilk üç gün performansının ardından son turu 64 vuruşla oynamayı başaran 27 yaşındaki ABD’li, PGA Tour kariyerinin ikinci şampiyonluğunu kutladı.

PGA Tour’da geçen ayın son buluşması olan Travelers Championship’i ise Chez Reavie kazandı. Son gün yaptığı sekiz birdie sayesinde en yakın takipçilerine dört vuruş fark atan 37 yaşındaki ABD’li, 11 yıllık şampiyonluk hasretini dindirdi ve kariyerinde ikinci kez kupa kaldırdı.
KISA KISA
– European Challenge Tour’da geçen ay, milli golfçülerimizden Leon Açıkalın Hauts De France ve Andalucia-Costa Del Sol Match Play, Taner Yamaç da Hauts De France’ta mücadele etti. Her iki oyuncumuz da katıldıkları turnuvalarda cut’ı aşamadı. Avrupa Golf Birliği tarafından organize edilen Avrupa Senior Erkekler Golf Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden, 2018 Türkiye Mid-Amatör ve Senior Şampiyonası gross birincisi Hüseyin Demirağ da cut’a takıldı.
– Fransız golfçü Clement Berardo, Challenge Tour’da katıldığı Andalucía-Costa del Sol Match Play’in ilk turunda çantasındaki tüm topları kullandığı için diskalifiye oldu. Berardo son topunu 16. çukurda kaybedene kadar bir quadruple bogey, bir double bogey ve dört bogey yapmıştı.
– Kariyerinin üçüncü PGA Tour turnuva zaferine Charles Schwab Challenge’da uzanan Kevin Na, şampiyona takdim edilen 1973 model bir Dodge Challenger’ı caddy’si Kenny Harms’a bıraktı. Na’nın şampiyonluk vuruşunu yapar yapmaz Harms’a, “Bu araba senin” diye bağırması seyircilerden büyük alkış aldı.
– Brooks Koepka, iki senedir unvan koruduğu Amerika Açık’ı ikinci bitirdiği haziran ayında da Dünya Golf Sıralaması’nın zirvesindeki yerini korumayı başardı. Koepka’nın en yakın takipçisi hâlâ Dustin Johnson. Rory McIlroy ise Kanada’daki zaferi sayesinde üçüncü sırayı Justin Rose’dan devraldı.

Pavan’ın Zirve Yürüyüşü

BMW International Open’da güçlü rakibi Matthew Fitzpatrick’i play-off ile deviren Andrea Pavan, Race to Dubai sıralamasında zirveye yükseldi.

Avrupa Turu’nda geçen ay düzenlenen en önemli turnuvalardan BMW International Open’ı 30 yaşındaki İtalyan golfçü Andrea Pavan kazandı. Turdaki ilk şampiyonluğunu geçen yaz Czech Masters’ta elde eden Pavan böylece hem Avrupa Turu’nda ikinci kez kupa kaldırdı hem de Race to Dubai sıralamasında zirveye yükselerek sezon sonu şampiyonasına katılmayı büyük oranda garantiledi.

Almanya’nın Münih kentinde bulunan Eichenreid Golf Kulübü’nde oynanan BMW International Open’a 66 vuruşla iyi başlayan Pavan, cuma gününü 71, cumartesi gününü ise 70 ile oynadı. Yağmurun da etkili olduğu son turda açılışta olduğu gibi 66 vuruşluk bir performans sergileyen İtalyan golfçü, turnuvayı -15 ile kapattı. İngiliz yıldız Matthew Fitzpatrick ise 73 ile çok kötü başladığı turnuvada 66 ve 65 vuruşluk iki turla toparlandı ve son gün son iki çukura gelindiğinde geriden gelip zafere uzanacak gibi görünüyordu. Ne var ki sondan ikinci çukurda gelen bogey, Fitzpatrick’in liderliği almasını engelledi ve İngiliz golfçü de 72 çukuru -15 ile bitirince turnuvanın galibini play-off belirledi.

5 parlık 18. çukurda oynanan play-off’un ilk turunda iki isim de parı bulurken, ikinci denemesinde birdie yapan Pavan, yine parda kalan Fitzpatrick’i mağlup etmeyi başardı. Pavan böylece kariyerinde ilk kez çıktığı play-off mücadelesinden galip ayrıldı ve Race to Dubai sıralamasında da en üst basamağa yükseldi.

Bir İtalyan Şampiyon Daha
Avrupa Turu’nda geçen ay oynanan diğer turnuva Belçika Açık’ı da bir İtalyan golfçü, Guido Migliozzi kazandı. 1910-2000 yılları arasında da Avrupa Turu’nda yer alan ve 17 senelik aranın ardından geçen yıl yeni formatıyla tura dönüp Belgian Knockout adını alan turnuvada ilk iki tur strokeplay formatıyla oynandıktan sonra, ilk 64’e giren isimler hafta sonu matchplay formatında karşı karşıya geldi. İkinci turu 11’inci sırada tamamlayan Migliozzi, ardından sırasıyla Pedro Oriol, Bernd Wiesberger, Ewen Ferguson ve Darius van Driel’i yenerek kariyerinin ikinci Avrupa Turu kupasını kaldırdı.

Kadınlarda Majör İlkler

Kadın golfünde sezonun ikinci majör turnuvası olan Amerika Açık’ı Lee Jeong-eun kazandı. South Carolina’da bulunan Charleston Golf Kulübü’nde düzenlenen turnuvayı 278 vuruşta bitiren 23 yaşındaki Güney Koreli golfçü, en yakın takipçilerine iki vuruş fark attı ve kariyerinin ilk zaferine bir majör şampiyonada ulaşmış oldu.

Yine geçen ay oynanan KPMG Womens PGA Championship’i ise Hannah Green kazandı. LPGA Tour’da ikinci sezonunu geçiren 22 yaşındaki Avustralyalı, Minnetsota’daki Hazeltine National Golf Kulübü’nde düzenlenen turnayı 279 vuruşla tamamladı ve güçlü rakibi Sung Hyun Park’ın bir vuruş önünde yer aldı. Green böylece, tıpkı Lee gibi, kariyerinin ilk LPGA Tour turnuva zaferine bir majörde ulaşarak herkesi şaşırttı.

LPGA Tour’da geçen ay oynanan diğer iki turnuvada ise favoriler rakiplerine geçit vermedi. Shoprite LPGA Classic’te ABD’li yıldız Lexi Thompson kariyerinin 11. şampiyonluğunu, Meijer LPGA Classic’te ise Kanadalı yıldız Brooke Henderson kariyerinin dokuzuncu şampiyonluğunu kutladı.