Özkan Türkan

Yeni Heyecan ve Yeni Umutlar

Adventure Golf tüm mini golf severleri cezbediyor.

Dünya Minigolf Federasyonu, MOS sahalar (Minigolf Open Standart) kategorisine giren Adventure Golf sahaları; başta Amerika kıtası ve Britanya olmak üzere İskandinav ülkeleri dahil, büyük golf sahalarının küçültülmüş hali olarak tasarlanmakta ve kullanılmaktaydı.

2011-2012 yıllarına kadar Dünya Minigolf Federasyonu yöneticileri özellikle Orta Avrupa ülkelerinin hakimiyeti ve yönetimi altında olduğundan; Adventure Golf sahaları yerine kendi üretimleri olan saha modellerinde turnuva ve şampiyona yapma düşüncesinden çabuk vazgeçemediler. Yoğun istek ve baskılar bazı adaletsizlikleri şimdi ortadan kaldırdı. Tabi yüzeyi sentetik halı olmayan beton, eternit ve keçe yüzeyli sahalar kullanılmaya devam edecektir. Beton sahaların ve keçe yüzey sahaların eski popülerliğini kaybetmeye başladığını söyleyebilirim ancak; eternit sahalar çok yaygın olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Dünya Minigolf Federasyonu 2012 yılında Adventure Golf sahalarının olimpiyat sporu olma yolunda attığı adımlara destek olmuş ve sonrasında bu sahaların olimpiyatlar için uygun olduğu beklentisiyle çabaları artmıştır. Son 4 şampiyona “Adventure Golf Masters” adıyla yapılmaktadır.
Son zamanlarda European Tours spor pazarlama araştırması (Sports Marketing Survey) tarafından gerçekleştirilen “Golf Actives” araştırması çok ilginç bilgiler ortaya çıkardı. Özellikle araştırmalar Adventure Golf’ün İngiltere’de oynanan geleneksel sahaların sadece üstünde olmadığını, günümüzde oyuncu sayısının geleneksel 9 delikli golf sahalarını da zorladığını gösterdi.

Adventure Golf sahalarını henüz Dünya Minigolf Federasyonu gündemine dahi almadan önce “Minigolf Sahaları ve Tarihçesi” kitapçığımda Adventure Golf’ü özetle şöyle tanımlamışım; “Amerika’da bulunan Adventure Golf sahaları büyük parklar içerisinde şelaleler, mağaralar, süs havuzları, dev heykeller, dinazorlar, çizgi film kahramanları gibi objeler bulunan çevre düzenlemesi ve peyzajları sebebiyle maliyetleri yüksek sahalardır.”

2017 yılında Hırvatistan’da yapılan “Adventure Golf Masters” Dünya Şampiyonasına, Dünya Minigolf Federasyonu sponsoru olmam sebebiyle davet edilmiştim. Adventure Golf sahalarında turnuvaya bireyselde katılma şansım da olmuştu. Bu yıl Dünya Şampiyonası İsveç’te yapılacak. Adventure Golf sahaları hızla yayılıyor. Olimpiyat sporu olma yolunda da ilerliyor.

Doğru yönde yavaş ilerlemek, yanlış yönde hızlı gitmekten iyidir.

Bu yıl Mini Golf 35 olarak biz de 7-8 metre boyunda 3-4 metre genişlikte, taşınabilir, mono-blok, sahalar dizayn ederek bu sektöre ve Adventure Golf sahalarına katkı sağlamaya çalıştık. Adventure golf sahalarını golf ve mini golf severlerin hizmetine sunduk. Şimdiden İtalya’ya iki saha ve Suudi Arabistan’a bir saha ihraç ederek ve çeşitli ülkelere proje sunarak katkı sağlamaya başladık. Zamanla daha iyiyi ve daha güzeli tasarlamak ve üretmek hedefimiz olacak.

Umutlarımız ve umutlarınız hep canlı kalsın.