2017 yılının Şubat ayında İstanbul’da katıldığımız bir fuarda bizi ziyarete gelen İtalya minigolf eski şampiyonu Fabio Corio o tarihte hem bizle tanışmak hem de İstanbul’daki minigolf organizasyonlarını ve festivallerini yapan Boğaziçi Golf Kulübü’ne katkı sağlamak amacıyla misafirimiz olmuştu.

Mini Golf 35 firmasının misafiri olarak bir takım olumlu görüşmeler yapmıştık. Tabii ki gözlemlerini ve deneyimlerini bize aktardı. Boğaziçi Golf Kulübü’nün Dünya Minigolf Federasyonu içinde olması konusunda da destek oldu. Fabio Corio’nun İtalya/Milano’daki Usmate Velate bölgesinde 12 delikli adventure golf sahası bulunmakta. Hala işletmesini devam ettiriyor.

Yaklaşık iki yıllık geçmiş zaman zarfında da Fabio Corio ile iletişimimiz hem dostluk hem de ticaret olarak devam etti. Mini Golf 35 firmasının ürettiği sahaları İtalya’da pazarladı ve 4-5 adet saha sattı. Taşınabilir, monoblok sahaların satışı daha kolay olmakla birlikte; büyük golfe benzerliğiyle dikkat çeken adventure golf sahaları yüksek talep görüyordu. İmalatının uzun sürmesi, ithal özel halıların kullanımı ve montaj nedeniyle imkanları zorluyordu.

Mini Golf 35 olarak bizler de tüketici odaklı bazı çözümler geliştirip yeni AR-Ge çalışmalarımızla maliyetleri minimize ederek yeni sahalar tasarladık. Bu yeni sahaları görmek ve incelemek üzere Fabio Corio bir kez daha Türkiye’ye ancak bu sefer eşiyle birlikte İzmir’e geldi ve misafirimiz oldu. Yeni versiyon sahalar üzerinde uzun süredir paylaşım içindeydik ve örnek projeler sunuyorduk. Hem minigolfü iyi bilmesi hem eski bir minigolf sahaları yapımcısı ve bakımlarını yapan bir kişi olması hem de kendine ait adventure golf sahası işletiyor olması nedeniyle deneyimlerini bizlerle paylaştı.

Adventure golf sahalarında; uluslararası turnuvalar 18 delikli olmakla birlikte, İskandinav ve Baltık ülkelerinde olduğu gibi 9 veya 12 delikli sahalar da çokça tercih ediliyor. Şimdi adventure golf sahaları da dahil olmak üzere yeni projeler ve tasarımlar için ulusal bazda birlikte emek sarf edeceğiz.