Dünyada GolfGolf Haber

Yeşil Ceket Dustin Johnson’ın

Yeşil Ceket Dustin Johnson’ın

Golfün en prestijli buluşmalarından Masters’ta zafer Dustin Johnson’ın oldu. Turnuva rekoru kıran ABD’li yıldız böylece kariyerinde ilk kez yeşil ceketi sırtına geçirdi.

Her yıl Nisan ayının ilk haftasında düzenlenen Masters, bu sene COVID-19 nedeniyle 12-15 Kasım tarihleri arasında, her zaman olduğu gibi Georgia’daki Augusta Ulusal Golf Kulübü’nde oynandı. Bu sene sezonun ikinci majör buluşması olarak düzenlenen 84’üncü Masters’ta zafer dünya sıralamasının zirvesinde yer alan Dustin Johnson’a gitti. Ekim ayında koronavirüs testi pozitif çıktığı için tedavi gören 36 yaşındaki ABD’li yıldız, böylece Masters’ta ilk kez mutlu sona ulaşırken, 2016 Amerika Açık’ın ardından ikinci majör şampiyonluğunu kutladı. Johnson ayrıca PGA Tour’da kazandığı kupa sayısını 24’e yükseltti.

İlk turu 65 vuruşla oynayan Johnson, İngiliz rakibi Paul Casey ve Güney Afrikalı Dylan Frittelli ile zirveyi paylaştı. Hava muhalefeti nedeniyle iki güne yayılan ikinci turda 70 yapan Johnson, bu kez dört farklı isimle zirve ortağıydı. İlk tur derecesini Cumartesi günü de tekrarlayan dünya 1 numarası, son tura girilirken -16’ya ulaştı ve en yakın takipçilerine dört vuruş fark atarak zirvede yalnız kaldı. İlk beş çukurda iki bogey yaparak girdiği son turda toparlanarak 68’e ulaşan Dustin Johnson, -20 ile turnuva rekorunu iki vuruş geliştirdi ve kariyerinde ilk kez Masters’ta şampiyonluğa uzandı. İkinciliği paylaşan Güney Koreli Im Sung-Jae ve Avustralyalı Cameron Smith ise, zirvenin beş vuruş ardında yer aldı. Son şampiyon Tiger Woods ise 68 ile iyi başladığı turnuvanın devamını istediği gibi getiremedi ve toplamda -1 ile 38’inci sırada kaldı.

Gay, Ortiz ve Streb de mutlu

PGA Tour’da geçen ay üç turnuva daha vardı. 1 Kasım’da sona eren Bermuda Championship’te zafer ABD’li Brian Gay’in oldu. 48 yaşındaki golfçü, Wyndham Clark ile girdiği play-off mücadelesinden galip ayrılarak yedi sene sonra turnuva kazandı ve PGA Tour’daki kupa sayısını beşe yükseltti.

5-8 Kasım’da düzenlenen Houston Açık’ta ise şampiyonluk Carlos Ortiz’e gitti. Teksas’taki sahayı -13 ile tamamlayan 29 yaşındaki Meksikalı golfçü, en yakın takipçileri Hideki Matsuyama ve Dustin Johnson’ın ikişer vuruş önünde kariyerinin ilk PGA Tour turnuva şampiyonluğunu kutladı.

19-22 Kasım tarihleri arasında Georgia’da düzenlenen RSM Classic’te ise kupayı Robert Streb kaldırdı. 33 yaşındaki ABD’li, yurttaşı Kevin Kisner ile girdiği play-off yarışından galip ayrıldı ve PGA Tour kariyerinin ikinci şampiyonluğunu elde etmiş oldu. Streb RSM Classic’ten önceki ilk ve tek PGA zaferini 2014 yılında McGladrey Classic’te yine play-off oynayarak kazanmıştı.

Mini sezon arasına gitmeye hazırlanan PGA Tour’da bu ay sadece bir turnuva oynanacak. 3-6 Aralık tarihleri arasında Meksika’da düzenlenecek Mayakoba Classic’in ardından bir sonraki buluşma 7-10 Ocak’taki Tournament of Champions olacak.

KISA KISA

– Ekim ayında COVID-19 atlattıktan sonra Kasım ayını Masters’ta şampiyonluk, Houston Açık’ta ise ikincilik elde ederek kapatan Dustin Johnson, dünya sıralamasının zirvesindeki yerini pekiştirdi. Sıralamada Johnson’ı Jon Rahm ve Justin Thomas takip ediyor.

– PGA Tour Champions’ta geçen ay düzenlenen TimberTech Championship’i Darren Clarke, Charles Schwab Cup Championship’i ise Kevin Sutherland kazandı. Pandemi nedeniyle 2020 ve 2021 sezonlarının birleştirildiği turda heyecan 20 Aralık’ta PNC Championship ile devam edecek. Baba ve oğulları buluşturan turnuvaya Tiger Woods, 11 yaşındaki oğlu Charlie ile birlikte katılacak.

– Masters’ın 2017 şampiyonu Sergio Garcia, COVID’e yakalanan son yıldız golfçülerden biri oldu ve bu seneki turnuvadan çekilmek zorunda kaldı. Testi pozitif çıkan Bill Haas da RSM Classic’te mücadele edemedi.

– 67, 68, 69 ve 69’luk derecelerle Masters’ı ikinci bitiren Avustralyalı Cameron Smith, 84’üncü kez düzenlenen prestijli turnuvanın dört turunu birden 70 vuruşun altında oynayan ilk isim olarak tarihe geçti.

– Masters’ın son şampiyonu Tiger Woods ise 12’nci çukurda topunu üç kez su engeline gönderdi ve bogey (-10) ile kariyerinin en kötü tek çukurluk performansına imza attı. 

AVRUPA’DA SİFTAH AYI

Avrupa Turu’nda Kasım ayında düzenlenen üç turnuvayı, daha önce turda şampiyonluğu bulunmayan Skinkwin, MacIntyre ve Hansen kazandı.

European Tour’da Kasım ayı, tura ilk defa ‘Merhaba’ diyen ve Güney Kıbrıs’ta oynanan iki turnuvayla başladı. 1 Kasım’da sona eren Aphrodite Hills Cyprus Open’da zafer, 27 yaşındaki İngiliz golfçü Callum Skinkwin’e gitti. Baf’ta oynanan turnuvanın ilk gününü 67, ikinci gününü ise 66 ile geçen Shinkwin, hafta sonuna 68 vuruşla başlasa da son gün elde ettiği 63’lük derece sayesinde zirveyi Finlandiyalı Kalle Samooja ile paylaştı. Son çukurda 16,5 metre mesafeden eagle yaparak play-off biletini kapan Shinkwin, ilk play-off çukurunda birdie yaptı ve Avrupa Turu kariyerinin ilk şampiyonluğuna ulaştı. Tıpkı Shinkwin gibi kariyerinin ilk Avrupa Turu şampiyonluğunu kovalayan Samooja ise bu çukurda parda kalınca ikincilikle yetindi.

Güney Kıbrıs’ta yeni format

Turda mücadele bir hafta sonra yine Güney Kıbrıs’taki Aphrodite Hills Resort’ta sürdü. Cyprus Showdown adıyla ilk kez düzenlenen turnuvanın formatı da yeniydi. 36 vuruş sonrasında cut uygulandığında yola devam eden tüm isimlerin dereceleri sıfırlandı ve hafta sonu yeni bir mücadele başladı. Üçüncü tur tamamlandığında bu kez sadece ilk 16’ya girebilen isimler, son tura yine skor sıfırlanmış olarak başladı. İlk iki turda 65 ve 68 yapan, Cumartesi günü de 67 ile ilk 16’da yer almayı başaran Robert MacIntyre, son turda 64’e inebilen tek isim oldu. 24 yaşındaki İskoç golfçü böylece Avrupa Turu kariyerinin ilk zaferini Güney Kıbrıs’ta kutladı.

Güney Afrika’da Hansen güldü

Avrupa’da kış mevsiminin gelmesi ve pandemi nedeniyle birçok ülkede seyahat kısıtlamalarının geri dönmesiyle birlikte European Tour da rotasını Güney Afrika’ya çevirdi. 19-22 Kasım’da düzenlenen Joburg Açık’ta zafer Joachim Hansen’in oldu. 30 yaşındaki Danimarkalı golfçü dört gün sonunda -19’a ulaştı ve en yakın takipçisi olan, ev sahibi isimlerden Wilco Nienaber’in iki vuruş önünde kariyerinin ilk European Tour şampiyonluğunu kutladı.

PEDERSEN’DEN ÇİFTE ZAFER

Pandemiden en kötü etkilenen golf organizasyonlarından biri olan Ladies European Tour’da geçen ay her hafta bir turnuva oynanabildi. Turun ilk kez Suudi Arabistan’a uğraması anlamına gelen Aramco Saudi Ladies International ve Saudi Ladies Team International turnuvalarının ikisinde de zafer Danimarkalı Emily Kristine Pedersen’in oldu. Pedersen böylece turdaki şampiyonluk sayısını dörde yükseltti. Kasım ayının ilk haftasında Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen Omega Dubai Moonlight Classic’te ise şampiyonluk Avustralyalı Minjee Lee’ye gitti. Bu, Lee’nin kariyerindeki ikinci şampiyonluk oldu.

Geçen ay Tayvan ve Japonya’ya uğraması planlanan LPGA Tour’da ise bu turnuvalar iptal edilince Kasım ayında sadece Florida’daki Pelican Women’s Championship düzenlenebildi. Women’s PGA Championship’in galibi Kim Sei-young Florida’da da kazanarak formda olduğunu bir kez daha gösterdi. Turda sezonun son majör buluşması olan Amerika Açık 10-13 Aralık tarihlerinde Teksas’ta düzenlenecek.

Tags: