Röportajlar

“Yolu Golfle Kesişmiş Tüm İnsanlar Çok Şanslıyız”

Ankara Golf Kulübü’nün Kadınlar Kaptanı Gülay Dora; golf sporuna gönül vermiş, daha çok kadının bu sporla tanışmasına ön ayak olmuş, ev sahipliğini üstlendiği Meme Kanseri Farkındalık Turnuvası ile çok önemli bir konuyu sahaya taşımış, farkındalık yaratmış bir isim. Bu yıl beşincisini düzenlediği ve keyifli anların yaşandığı turnuvanın sonunda bir araya geldiğimiz Dora ile golfü, kulübü ve turnuvaları konuştuk.

 Golf hikayeniz nasıl başladı?

Eşim uzun yıllar golf oynuyordu ama ben golf seyahatlerine, turnuvalara gitmiyordum. Onun eve getirdiği kupalar dışında golfe dair bir şeyle ilgilenmiyordum. Ankara’da o zamanlar golf sahası da yoktu ve golf oynamak için seyahat etmek gerekiyordu. İş hayatım ve kızlarımı üniversiteye gönderene kadar golf için onları yalnız bırakmak istemediğimden 2010’a kadar elime sopa alıp tek bir golf vuruşu bile yapmadım. Gerçi dışarıdan bakınca “golf çok ilgimi çekiyordu, çok istiyordum ama başlayamıyordum” dersem de yalan olur. O zamana kadar yaptığım sporlara göre golf bana çok çok yavaş hatta sıkıcı görünüyordu. Tabii ne kadar yanıldığımı golfe ilk adımımı attığım anda anladım. Okurlarınızın büyük çoğunluğunun golf oyuncusu olduğunu bilerek; golfün ne kadar zor, bir saniyesi diğerine benzemeyen ve bu nedenle heyecanlı bir spor olduğunun detaylarına girmeme gerek yok. Ancak, kendi vücut hareketlerimiz ve mentalimizden başlamak üzere sahanın, hava koşullarının, her oyunda flightındaki oyuncuların değişkenlik gösterdiği bu spor hiç de kolay, durağan, sakin, yavaş hele hele sıkıcı hiç değilmiş. Şimdi soran herkese “golfe başlamış olmak, hayatımda salt kendim için yaptığım en güzel şey” diyorum.

Golf ile tanıştıktan sonra hayatınızda neler değişti?

Tam anlamıyla “hayatım değişti” diyebilirim. Hatta bazen abartarak “golfe başlamadan önce boş zamanlarımda ne yapıyordum” diye düşünüyorum. Vaktim olduğunda aklıma gelen tüm seçenekler içinden direkt kulübe gidiyor, golf oynamayacak olsam dahi golf sohbetlerinin içinde olmak adına kendimi kulüpte buluyorum. Çok sempatik, sıcak, toplayıcı, birleştirici bir kulübümüz var. Herkes bir o masada, bir bu masada. Biten oyundan sonra başına gelen felaketleri heyecanla herkese anlatanlar, berbat oynamış olsa bile yaptığı bir chip-in veya bunker-ini günlerce anlatanlar ve bunları kendisi yapmasa bile tanık olanlardaki golf mucizelerinden duyulan sevinç, sahamızı daha da güzelleştirmek için sahiplenip ne yapabiliriz diye kafa yorup çözüm üretmeye çalışanlar, topu gölete düşünce arkasından “uğurlu topumdu” diye üzülenler, sonuçları heyecanla bekleyişler, zor bir patayı atınca, kupa alınca zıplayan, balkonda kalınca yüzü düşen koca koca insanlar. Bu tabii sadece bizim kulübümüzde değil, tüm diğer kulüp oyuncularıyla da beraber olduğumuzda yaşadığımız heyecanlar, keyifler… Özetle; yolu golfle kesişmiş tüm insanlar çok şanslıyız.

Bu yıl beşinci kez meme kanserine dikkat çekmek adına Meme Kanseri Farkındalık Turnuvası düzenlediniz. Bu tarz çalışmalar sizin için çok önemli biliyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Ekim ayı tüm dünyada Meme Kanseri Farkındalık ayı. Meme kanseri; dünyada tüm kanser türleri içinde kadınlarda teşhis edilen kanserlerin 1/4’ü ile en sık rastlananı. Her yıl 2.1 milyon kadın, yani her 8 kadından 1’i meme kanseri tanısı almakta ve erken evre meme kanserlerinin % 98’i tedavi edilebiliyorken, ileri evre meme kanserlerinin ancak % 27’si tedavi edilebilmekte. Erken evre teşhis ve tedavinin başarı oranı bu denli çarpıcı oranda yüksekken; bu hastalıktan hayatlar kaybedilmesin, rutin kontroller yapılsın, farkındalık artsın, çorbasında benim de tuzum olsun diye başlattığım bu turnuvalar gitgide artarak amacına hizmet etmeye devam ediyor. Her yıl kulüp binasını, sahayı ve kendimizi farkındalık pembesiyle donatıyor, oyuna da pembe topla başlıyoruz. Turnuvaya katılacak oyuncular, oyuncu olmayıp da duyanlar, görenler “bana da iyi zamanlama oluyor, bu turnuva yaklaşırken veya sonrasında hemen kontrollerimi yaptırıyorum, kardeşime, kızıma, çevremdekilere hatırlatıyorum” diyorlar.

Turnuvanız aynı zamanda Türkiye’deki kadın kaptanların bir araya gelerek düzenledikleri dört ayaklı Ladies Go 4 Golf Serisinin ilk ayağı olma özelliği taşıyor. Bu projeniz istediğiniz ilgiyi gördü mü? Ne düşünüyorsunuz?

Meme Kanseri Farkındalık Turnuvası iki yıl oynandıktan sonra üç yıldır kadın temalı, kadını ve dolayısıyla toplumu ilgilendiren Ladies Go 4 Golf turnuvalar serisinin ilk ayağı olarak oynanıyor. Biz, Türkiye’deki golf kulüplerinin 7 kadınlar kaptanı, bu turnuvalar serisi için yola çıkarken amacımız, hedefimiz şuydu; erkek oyuncuların çoğunlukta olduğu golf camiasında farklı kulüplerden kadın oyuncuları birbirleriyle tanıştırmak, kaynaştırmak, farklı saha deneyimleri yaşanmasını sağlamak, birlikteliğe tanık oldukça yeni kadın golfçülerin motive olup golfe başlamasına ön ayak olup Türkiye’de kadın golfçülerin sayısını artırmak, temasına göre her ayakta farklı bir duyarlılık ve farkındalık yaratılmasını sağlamak. Bu proje başarılı da oldu. Sadece benim home kulübüm Ankara Golf Kulübü’nde, sahamızın geçmişi henüz beş yıl olmasına rağmen gözle görünür bir kadın oyuncu sayısı artışı var. Tabii bunda hafta içi oyunlarımızın, etkinliklerimizin, kucaklayıcı ortamımızın da etkisi büyük. Şimdi sırada aralık ayında Antalya’da oynanacak olan Türk Kadını Seçme Seçilme Hakkı, şubat ayı sonunda Bodrum’da oynanacak olan Kadınlar Günü Turnuvası ve mayıs ayında İstanbul’da oynanacak olan Anneler Günü turnuvaları var. Tüm kadın oyuncuları bu turnuvalara, LG4G’e bekliyoruz.

Eşiniz Mehmet Dora da golf oynuyor. Aile içi rekabet nasıl?

Enteresan bir şekilde aramızdaki rekabet sıfır. Hiçbir rekabet yok. İkimiz de birbirimizin başarılarına, iyi oyunlarına çok mutlu oluyoruz, birbirimizi motive ediyoruz.

Son olarak; 9 yıldır golf oynuyorsunuz sayısız kupalar aldınız, bunların içinden sizi en mutlu eden, gurur duyduğunuz başarılarınız hangileri?

Herhangi bir spor yapıyorsanız, “benim için kazanmak hiç önemli değil” derseniz pek inandırıcı olmaz. Benim de öne çıkan, almış olmaktan gurur duyduğum, mutlu olduğum birinciliklerim var. 5 yıl üst üste Bodrum Golf Kulübü’nün düzenlediği Kadınlar Günü Turnuvası, takımımla birlikte Turkish Airlines, İGK Boğaziçi Kupası ve yine ilki 1905 yılında oynanmış olan tarihi İGK Sausmarez kupalarım benim için en anlamlı olanlar.

Gülay Dora – Ankara Golf Kulübü Kadınlar Kaptanı

Tags: