Röportajlar

“Yapmak İstediğim Golf ile İç İçe Olmak”

22 yıldır golfün içinde olan golf aşığı bir isim Emre Bahtoğlu. Hayali ise her daim golfün içinde olmak. Şu an Antalya Titanic Golf Pro Shop’un sahibi, Türkiye Golf Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Türkiye Golf Federasyonu golf hakem adayı. Golfün gelişmesi için de çeşitli projeler üretmeye çalışan Emre Bahtoğlu golf hayatını bizlerle paylaştı.

 Emre Bahtoğlu kimdir?

1968 doğumluyum. Şu anda Türkiye Golf Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Golf Federasyonu golf hakem adayıyım. Aynı zamanda Titanic Golf Pro Shop’un sahibiyim. 15 senedir golf işiyle uğraşıyorum. 25 yıldır uluslararası birçok kurumda görev aldıktan sonra Titanic Golf Pro Shop’u arkadaşım Recep Turan’dan devraldım. 2018’in mart ayından beri bu iş ile ilgileniyorum.

Hayaliniz tam olarak neydi?

15 sene evvel büyük bir uluslararası firmada görevimi bıraktıktan sonra bir golf franchise’ı satın aldım. Asıl hayalim ise değişik bir golf vuruşunu yetkili olduğum bölgeye getirmekti. Bu vuruşun önemi şöyle; şu anda Bryson DeChambeau

ne yapıyorsa 15 sene evvel onu öğretebilmek adına böyle bir yatırıma girdim. Maalesef zamanı erkenmiş ve öncüsü de yokmuş. Dolayısıyla maalesef bu konuda başarılı olamadım. Umarım yakında tekrar bu hayalimi hayata geçirmeyi deneyeceğim.

Şimdi bir Golf Pro Shop işletiyorsunuz. Bu proje olmadıktan sonra golfte kalmak için atılan bir adım mıdır bu?

Açıkçası şu andan itibaren golf benim hayatım. Artık uluslararası kariyer peşinde değilim. Yapmak istediğim golf ile iç içe olmak. 15 seneden beri hayalimdi. Hayalimin önüne birçok engeller geldi ve bu engelleri aşıp şu anda bu konumda bulunuyorum. Bazı insanlar bunu anlamayabilir ama sevdiğiniz şeyi yapmak, yaptığınız şeyi de sevmek benim şu an vardığım nokta. Dolayısıyla her gün golf sahasında olmak, oynayabilmek, antrenman yapabilmek, insanlarla, farklı bölgelerden gelen insanlarla golf konuşabilmek beni şu anda en mutlu eden şey. Onun için hayalim gerçekleşiyor diyebilirim.

İnsanlar size nereden ulaşabilir ve bünyenizde hangi markalar var?

Genelde bütün hafta boyunca Titanic Golf Kulübü’nde bulunuyorum. Şu andaki markalardan bazıları Puma, Alberto ve en sevdiğimiz Türk markalarından biri olan Ruck&Maul şu an bünyemizde. Yakında diğer markaları da görmenizi umuyorum.

Federasyondaki görevinize geri dönelim. Tam olarak ne yapıyorsunuz?

Federasyonda şu andaki görevim ya da görevlerim, altyapıdan sorumlu komitedeyim. Golfün gelişmesi için çalışmalarda bulunuyoruz.

Türkiye’de golf sizce ne durumda?

Gençleşmeye çalışıyoruz. Sahalarda şu an sürekli aynı isimleri görüyoruz. Turkish Airlines Open Türkiye için harika bir proje. Türkiye’de golfü layıkıyla tanıtıyor fakat bu sadece turizme fayda sağlıyor. Kendi oyuncularımıza maalesef çok bir faydası olmuyor. Bu sadece golf için geçerli değil, diğer spor dallarında da aynı durum söz konusu. Örneğin; kızım milli yüzücü idi. Her ne kadar yetenekli olsa da 17 yaşına gelince spor açısından çocuklarda umudu kesmek zorunda kalıyoruz. Çünkü eğitim sistemi çok zor ve bu çocuklar bu sistem ile üniversiteye hazırlanmak zorunda. Dolayısıyla bu noktada farklı yöntemler geliştirmemiz gerekiyor. Federasyondaki çalışmalarımızdan biri de bu konu ama biz tek başımıza burada bir şey yapamayız. Komitede golfün içinde yetişmiş, istekli arkadaşlar var. Onlarla beraber bu projeleri kağıda döküp, sistemli hale getirip, devam etmesini sağlayabilecek projeler sunmayı umuyoruz.

Sizce nasıl bir golfçüsünüz?

Bence olması gerektiği gibi bir golfçüyüm. Ben golfe Kenya’da başladım. Kenya’da bir firmada çalışırken İngiliz arkadaşlarımın bana “hadi gel golf oyna” demesiyle başladım. Biliyorsunuz İngilizler kuralcıdır ve bu konuda disiplinlidir. Trafik ışığı olmasa bile nerede durması gerektiğini bilir ve durur. Ben golfü öyle öğrendim, kurallarına göre. Kuralları uygulamayı ona göre oynamayı severim. Dolayısıyla da aday hakem olarak da pek tercih edilen bir hakem değilim.

Peki oyununuzun en iyi yanı ya da en iddialı olduğunuz vuruş?

Şu anda handikabım 7. Oyunumda en beğendiğim taraf drivelarım çünkü genelde düz ve 232, 240 metreye kadar vurabiliyorum ve bu istikrarlı şekilde yapabildiğim bir şey. Chip’lerimi, kısa oyunumu ve patalarımı geliştirmekteyim.

Gelişmek demişken en son kendinizde neyi geliştirdiniz?

“the short game bible” by Dave Pelz isimli bir kitap okudum. Bu kitapla beraber de 70 ile 100 metre arasındaki vuruşlarımı geliştirdim. Onun dışında da chip dediğimiz green side chiplerimi geliştirdim. Burada mesafemi kontrol edebiliyorum ve düzgün bir şekilde de o mesafelerde tam nokta atışı yapabiliyorum. Bunu kitap okuyarak gelişirdim ve her seferinde bunu tekrar edebiliyorum. Şu anda kendimden bu konuda çok memnunum. 70 metre, 80 metre, 100, 110 metreden çok güzel nokta atışı yapabiliyorum.

Emre Bahtoğlu

 

Tags: