Junior RöportajlarRöportajlar

Oyunumun En Güçlü Yanı Kısa Oyunum

Oyunumun En Güçlü Yanı Kısa Oyunum 

Can Gürdenli özellikle geride bıraktığımız sonbahar gerçekleşen turnuvalarda gross birincilikleri ile öne çıkan genç oyuncularımızdan. Başarısını kısa oyunlardaki becerisine bağlıyor. Ayrıca Gürdenli’nin hedefi ülkemizi uluslararası arenada temsil etmek.

Golfe nasıl başladınız ve neden başka bir spor dalı değil de golf?
Bir gün bahçede çim hokeyi oynamak için babamın golf sopasını kullanmıştım ve birkaç deneme yapınca babama “ben golfçü olmaya karar verdim” dedim ve bunun üzerine golfe başladım.

Ben genelde bireysel sporlarda daha başarılı olmuşumdur. Bundan önce yüzme, motocross gibi bireysel sporlarla ilgilenmiştim. O yüzden golfün bana göre bir spor olduğunu düşünüp golfe başladım.

Kaç yıl oldu başlayalı?
Golfe 2014 yılının sonlarına doğru başladım, yaklaşık 6 yıl oldu.

Kendinizdeki gelişimi nasıl buluyorsunuz?
Kendi gelişimimi iyi buluyorum. Çünkü; kış zamanları haftalık ortalama 25 saat, yaz zamanları da haftalık ortalama 55 saat antrenman yapıyorum bu sayede handikabımı eksilere düşürdüm.

Oyununuzda kendinizi güçlü ve zayıf gördüğünüz yanlar?
Oyunumun en güçlü yanı bence kısa oyunum. Çünkü; çok fazla çalışıyorum ve kendime pata, chip ve bunker shotlar konusunda güveniyorum. Oyunumun zaman zaman farklı yerlerinde zayıf noktalarım olduğu oluyor. Örneğin sert ve yağışlı havalarda zorlanıyorum… 

Son turnuvalarda hep gross birincilikleriniz var… Nasıl değerlendirirsiniz?
Dediğim gibi kısa oyunuma çalıştığım için belli mesafelerden neredeyse hiç pata kaçırmıyordum. Bu sayede oyunumu eksi skorlara taşıyor ve gross birinciliklerini alabiliyorum.

Örnek aldığınız bir golf oyuncusu var mı? Neden?
Ben Rory McIlroy’u örnek alıyorum çünkü oyununu ve motivasyonunu çok istikrarlı bir şekilde koruyor.

Pandemi sürecini nasıl yönetiyorsunuz? İstediğiniz kadar golfe zaman ayırabiliyor musunuz?
Pandemi sürecinde olabildiğince insanlara yaklaşmadan antrenmanlarımı sürdürmeye çalışıyorum. Benim için en olumsuz yanı ise turnuvaların azalması oldu.

Golfe istediğim kadar zaman ayırabiliyorum. Çünkü; okulların online olmasıyla evden daha erken çıkabiliyor ve golfte daha uzun bir süre kalabiliyorum.

İleriye dönük planlarınız, hedefleriniz?
İleriye dönük olarak sırasıyla Challenge Tour, arkasından European Tour olmak üzere uluslararası turnuvalarda ülkemi başarıyla temsil etmek benim hedeflerim.

Tags: