BannerRöportajlar

Golf, Aslında Hayatın Ta Kendisi

Golf, Aslında Hayatın Ta Kendisi

Levent Topal, Ankara Golf Kulübü’nün öne çıkan isimlerinden. Yıllar önce bir şekilde oğlu sayesinde başlamış golfe. Şimdi birçok turnuvada oğlu ile karşı karşıya geliyor, beraber final maçları oynuyorlar. Topal ile golfü, Ankara Golf Kulübü’nü, pandemi sürecini konuştuk.

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
1967 Ankara doğumluyum. Evliyim ve bir oğlum var. Hayatımın her aşamasında farklı branşlarda amatör şekilde spor yaptım.

Golfe ilk nerde ve nasıl başladınız?
2003 senesinde, oğlumun sınıf arkadaşının babası Mustafa İslamoğlu ile çocukların ödev listelerini almak için Çankaya Ahlatlıbel Tesisleri’nde buluşmak için randevulaşmıştık.

Daha önceden Ahlatlıbel Tesisleri’nde çok zaman geçirmiş olmamıza rağmen, orada bir Golf Range’inin varlığından haberdar değildim.

Mustafa İslamoğlu, Range’de top vurmayı denememizi teklif etti ve bize birer clup verdi. Oğlum ile benim golf sporu ile ilk tanışmamız böylece başlamış oldu.

Yoğun bir şekilde spor yapıyordum, ancak çok durağan olduğunu düşündüğüm golf sporuna bir yıl sonra tutku halinde bağlanmış buldum kendimi.

O dönemlerde sahamız yoktu. Durağan olarak düşündüğüm golf sporunun, insanın zihninde aslında ne kadar hareketli olduğunu, nasıl meşgul edebildiğini ve fırtınalar kopardığını kısa zaman da gördüm.

Tutku ile bağlandığım bu spora o dönemde İstanbul Golf Kulübü’nün değerli yöneticileri Ankara’dan gelen benim gibi golf sevgisi ile dolu oyuncuları kendi üyelerinden farklı görmediler. Uzun bir dönem bu köklü kulübün turnuvalarında oynayarak single handikaplı bir oyuncu oldum. Çok kıymetli insanlarla tanışma fırsatım oldu. Çok güzel dostluklar kazandım.

2003 tarihinden beri gurur duyduğum Ankara Golf Kulübü üyesiyim. 

AGK üyesi olmak nasıl bir şey? Kulübünüz hakkında söylemek istedikleriniz?
2003 tarihinden beri gurur duyduğum Ankara Golf Kulübü üyesiyim. Bugün küçük güzel bir sahamız ve güzel bir kulüp binamız var. AGK ailesinin değerli üyeleri, İstanbul Golf Kulübü’nün güzel hatıralarını canlandırıyor. Gün geçtikçe AGK ailesi genişliyor.

Golf sporunu araç değil, amaç edinmiş insanların sosyal yaşam alanı haline getiren bir kulüp olduk.

AGK home clubınız. Peki başka kulüplere de üye misiniz?
Ankara Golf Kulübü dışında yeni açılan Ankara Regnum Golf sahasına da üyeyim.

Ankara Regnum golf sahası ile birlikte, artık biz Ankaralılar da 18 çukurluk büyük ve güzel bir da sahaya sahip olduk. Avrupa’da golf sahası bulunmayan tek başkent iken, şimdi iki muhteşem golf sahasına sahibiz.

Ailenizde golf oynayan var mı? Beraber oynar mısınız, rekabet var mıdır aranızda?
2020 yılında eşimin de sonunda golf sporuna başlayıp handikap alması ile birlikte, golf tam olarak ailemizin bir parçası haline geldi.

Benim gibi single handikap olan oğlum ile yıllardır tatlı bir rekabet içerisindeyiz. Bazen takım, bazen rakip oluyoruz ve bunun keyfini doyasıya çıkartıyoruz.

 Pandemi sürecini nasıl geçiriyorsunuz?
Pandemi dönemini hem fiziksel hem de ruhsal olarak golf sayesinde çok daha kolay geçiriyoruz. Sahaya, açık havaya çıkıp golf oynamak insanı özgürleştiriyor ve her şeyden uzaklaştırıyor.

Böyle bir dönemde golf konusundaki iyi ki’lerimiz daha da arttı.

Hayatımızda golf olduğu için ne kadar şanslı olduğumuzu her gün daha da iyi anlıyoruz.

Özellikle son dönemde tüm kupaları topladınız diyebilir miyiz? Şampiyona, Bordo Ceket… Neler söylemek istersiniz?
Kulüp şampiyonu ve Bordo Ceket şampiyonu olmak beni gerçekten çok mutlu etti.

Bu bana hiperaktif bir insan olarak odaklanabildiğimi, zihnimi toparlayabilmiş olduğumu gösteriyor.

Bundan sonra almak istediğiniz özel bir kupa var mı?
Kupa almak çok güzel bir şey, fakat bundan sonra istediğim tek şey “handikapsız günler”. Benim için bu kupalardan çok daha özel olacaktır. 

Dünyadaki tüm spor branşlarının önyargısız yapılabileceği bir Türkiye arzuluyorum.

Eklemek istedikleriniz…
Golf, aslında hayatın ta kendisidir.

Golf oynarken, günlük hayatınızda da karşılaştığınız; başarı-başarısızlık, özgüven-güvensizlik, inişler-çıkışlar, mutluluk-mutsuzluk gibi tüm duyguları deneyimliyorsunuz. Oyunda bu duygular ile baş etmeyi öğrenirken, hayat ile bir anlamda baş etmeyi daha iyi öğreniyorsunuz. Kendinizi de daha iyi tanıma fırsatı yakalamış oluyoruz.

Ümit ediyorum ki, Türkiye’de çok daha fazla genç insan golf sporuna başlar ve her anlamda hayatı başarı öyküleri ile dolu, nice güzel insanların sayısı artar.

Dünyadaki tüm spor branşlarının önyargısız yapılabileceği bir Türkiye arzuluyorum.

Tags: